Dialóg s planétou - päť nových filmov

Od novembra 2023 bude RTVS každú nedeľu o 20:10 vysielať päticu dokumentárnych filmov: Suri, Salto je kráľ, Horský vodca, Veľký kaňon a Dhaulágirí je môj Everest. Po odvysielaní každého filmu nasleduje Dialóg s planétou 3, kde sa dostane k slovu režisér a jeho súputníci z ciest a expedícií, ktoré súvisia s témou hlavného filmu

DIALÓG S PLANÉTOU 3
1. zamyslenie: Nahé svety  29min.             po filme Suri 
2. zamyslenie: Po stopách vody 29min.      po filme Salto je kráľ
3. zamyslenie: Tepny Zeme 29.min.            po filme Veľký kaňon
4. zamyslenie: Robotníci hôr 29 min           po filme Horský vodca
5. zamyslenie: Desiatkový kráľ 27min.       po filme Dhaulágirí je môj Everest

img_20221203_172555.jpg

Nedeľa 19.11.2023 o 20,10 na DVOJKE
1. zamyslenie: Nahé svety /29min./, po filme Suri /61 min./

anotácia: Sme posledná generácia, ktorá mala možnosť zažiť prírodné kmeňové spoločenstvá ukrývajúce sa v neprístupných končinách sveta. Keď sa vytratia z našej planéty, stratíme aj ich prastaré tajomstvá, ako si udržať krehkú harmóniu prírody na Zemi.

Téma prírodných ľudí ma vždy priťahovala. Lákalo ma spoznávať spoločenstvá, ktoré žili v harmónii so svojim okolím. Čím viac som spoznával svet, tým viac som si uvedomoval ako rýchlo prírodné etniká miznú z našej planéty. V mojich filmoch som sa snažil ešte zachytil kmene, ktoré sa tu bez dotyku našej civilizácie ešte uchovali. 

Filmy Pururambo z Novej Guiney, V tieni jaguára z Amazónie, Omo - cesta do praveku z Afriky, Pygmejovia - deti džungle z Konga sú všetko svedectvá o kmeňoch, ktorých doterajší spôsob života je už nenávratne odsúdený na zánik. Musíme sa zmieriť s tým, že sme posledná generácia, ktorá mala možnosť spoznať ľudí, ktorí sa snažili o rovnováhu so všetkým živým na našej planéte. Na rozdiel od týchto prírodných spoločenstiev náš pobyt na nej zanecháva trvalé stopy. Zatvárame pred touto deštrukciou oči a tvárime sa, že sa nás to netýka, že sa vlastne nič nedeje, keď zvyšovaním ekonomického rastu, spotreby, či HDP narúšame krehkú rovnováhu Zeme. Pritom práve príroda je nositeľom spirituality a vnáša pokoj do našich životov. V tejto časti vám s Ivanom Bulíkom porozprávame, ako sme sa stali súčasťou každodenného rytmu, ktorý nenápadne pulzuje životom jedného juhosudánskeho kmeňa i z mojej poslednej cesty na Papuu Novú Guineu.

img_20221201_164710_edit_223556483973700.jpg

Nedeľa 26.11.2023 o 20,10 na DVOJKE
2. zamyslenie: Po stopách vody /29min./, po filme Salto je kráľ /65 min./

anotácia: Voda je živou silou, ktorá formuje neustále sa meniaci svet nielen na zemskom povrchu, ale i v jeho tajomných hlbinách. Slovenskí jaskyniari a speleopotápači sa vydávajú na dobrodružné výpravy do týchto neznámych a fascinujúcich miest nielen doma, ale objavujú obrovské podzemné systémy i vo svete.

Cesty do neznáma sú plné výziev a prekvapení. Nemôžete sa spoľahnúť na vyšliapané cesty, sprievodcov, ani mapy. Musíte sa riadiť intuíciou a inštinktom, ktoré si rozvíjate dlhodobým pobytom v prírode a v situáciách, kedy ste sa dostávate na pokraj svojich síl.  

V tomto zamyslení vás zoberieme na cestu po stopách vody cez najvyššie vodopády, hlboké kaňony až do podzemia a nielen tu na Slovensku, ale aj vo svete. Aj vďaka jaskyniarom už poznáme asi 30 000 km podzemných chodieb na našej planéte. Geológovia však odhadujú teoretickú celkovú dĺžku zemského podzemia na viac než 10 miliónov kilometrov! Toto číslo predstavuje svet, o ktorom vieme len veľmi málo. Je pre nás skôr mystický než logický a väčšina z obyvateľov našej planéty si ho ani nevie predstaviť. Pri týchto objavoch vo svete sú aktívne prítomní i slovenskí jaskyniari, ktorí hlboko v podzemí musia riešiť množstvo nečakaných problémov, ktoré sa im postavia do cesty. Často ide o najodľahlejšie miesta sveta. Ale za to všetko sa im dostáva odmeny v podobe poznania a intenzívneho dialógu s planétou.

prve-zlanenie-do-tugely.jpg

Nedeľa 3.12.2023 o 20,10 na DVOJKE 
3. zamyslenie: Tepny Zeme /29min./, po filme Veľký kaňon /64 min./

anotácia: Rieky sú zdrojom života, poznania a dobrodružstva. Keď sa plavíme po ich tokoch, objavujeme nové krajiny, obdivujeme nádhernú prírodu a zároveň vnímame zmeny na riekach, ktoré majú vplyv nielen na čistotu vody, ale i na rozmanitosť života na našej planéte.

Rieky sú tepnami našej planéty. Často nám otvárali dobrodružnú cestu do tajomných kútov sveta. Nikdy nezabudnem na expedíciu na rafte po rieke Omo v Etiópii, kde sme nakrúcali domorodé kmene. Bol to historicky druhý splav tejto tisíc kilometrov dlhej rieky. Prvosplavom rieky Godžeb v Afrike sme sa priblížili k zaujímavému kmeňu Suri. V Amazónii nám rieky pomohli dostať sa k izolovanému indiánskemu kmeňu Hodi. Na lodiach sme sa vracali i z náročných prechodov venezuelských stolových hôr. Splavovali sme aj náročné rieky na Altaji, v Himalájach alebo v Mongolsku. S priateľmi každoročne splavujeme rieky na Slovensku i v Európe. Za tie roky pozorujeme, ako sa menia...

Ako chrániť rieky? Kľúčom je edukácia a vytvorenie pozitívneho vzťahu k prírode. Len tak budeme schopní uchovať to, čo je najvzácnejšie na našej planéte. Príkladom môže byť Národný park Grand Canyon, ktorý oslávil v roku 2019 svoje 100. narodeniny. Tu sa podarilo nájsť dokonalú symbiózu medzi ochranou prírody a turizmom, ktorý je založený na pochopení a rešpektovaní prírodných procesov. Hlavné myšlienky som sa snažil zachytiť aj vo filme Veľký kaňon, ktorý uvidíte pred Dialógom s planétou Tepny Zeme o 20,10 v nedeľu 3.10 na DVOJKE. 

napatie-pred-perejami.jpg

Nedeľa 10.12.2023 o 20,10 na DVOJKE
4. zamyslenie: Robotníci hôr /29min./, po filme Horský vodca /68 min./

anotácia: Horskí vodcovia oslavujú 150 rokov existencie organizovaného vodcovstva vo Vysokých Tatrách. Čo si myslia o tradíciách a ich prístupe k tomuto remeslu kolegovia z iných krajín? Majú rovnaké názory, problémy i horské sny?

Čo sa deje za kamerou, keď sa nakrúca dokument o Tatrách a o ľuďoch, ktorí ich poznajú najlepšie? Ako sa prejavuje láska k horám v práci horských vodcov, ktorí plnia sny svojim klientom nielen doma, ale aj v iných horstvách sveta? Tieto a ďalšie otázky vám zodpovie ďalší Dialóg s planétou pod názvom Robotníci hôr, ktorý vám ponúkne pohľad spoza hraníc na profesiu tatranských horských vodcov.

Film vás zavedie nielen do Tatier, ale aj do Álp a ďalších miest, kde vodcovia ukazujú krásu a tajomstvá horskej prírody svojím klientom. Zistíte, ako sa líši práca horských vodcov v rôznych krajinách a ako sa vyrovnávajú s vplyvom klimatických a spoločenských zmien na ich povolanie. Spoznáte aj zahraničných vodcov, ktorí navštívili Tatry a porovnávali svoje skúsenosti s tatranskými kolegami. Dozviete sa, aký je význam horských vodcov pre ochranu a rešpektovanie prírody a aká je úloha hôr pre identitu a kultúru ľudí.

Film je plný krásnych záberov, napínavých momentov, dojímavých emócií a múdrych slov. Je to film o tom, čo znamená byť horským vodcom a čo znamená milovať hory. 

 

ganek-vrchol.jpg

Nedeľa 17.12.2023 o 20,10 na DVOJKE
5. zamyslenie: Desiatkový kráľ /27min./, po filme Dhaulágirí je môj Everest /61 min./

anotácia: Ľudia vždy túžili po tom, čo sa javí nemožným. Objavovali nové kontinenty, zdolávali najvyššie vrcholy sveta, dosahovali olympijské rekordy. Nielen v Himalájach zanechali naši horolezci výraznú, ale neviditeľnú stopu. V Tatrách sa Jozef Krištoffy snaží o odvážne prelezenie najťažších technických ciest. Vyzýva nielen prírodné prekážky, ale i svoje hranice.

Horolezectvo je šport, ktorý testuje hranice ľudskej vôle, sily a odvahy. Horolezci sa snažia prekonávať najťažšie výzvy i svoje limity. Horolezectvo nie je len súťaženie, ale aj spoznávanie seba samého a prírody. Zoltán Demján vo filme Dhaulágirí je môj Everest zažil na horách poznanie. Ako sa dnes on pozerá na prekonávanie limitov, posúvanie hraníc obtiažnosti?

Piate zamyslenie nás zavedie z Himalájí do Vysokých Tatier, kde svoje sny realizovalo mnoho významných slovenských horolezcov. Zaujímavé príbehy sa tu odohrávajú i dnes. Jozef Krištoffy preliezol voľne najťažšiu tatranskú hákovačku Hazard na Veľkom Kostole. Na svojom fb profile píše: "Najväčšou výzvou pre mňa vždy bolo slovo „nemožné“. Najťažšia technická hákovačka v Tatrách Hazard ohodnotená na A5 odolávala, ale nakoniec v nedeľu 9.7.2023 sa mi podaril prvý voľný prelez (PP) a vznikla nová nádherná cesta klasifikácie 10 UIAA (9, 10, 8-, 7-, 5)." Snažili sme sa tento výstup zaznamenať.  Je to vrchol jeho 11 ročnej horolezeckej cesty plnej adrenalínu, krásy, poznania a zodpovednosti. Je to zamyslenie o tom, čo znamená posúvať svoje limity.

desiatkovy-kral.jpg

 

Odkaz na: DIALÓG S PLANÉTOU 2 - cyklus piatich dokumentárnych filmov
Odkaz na: DIALÓG S PLANÉTOU 1 - cyklus desiatich dokumentárnych filmov

 

            scenár a réžia: Pavol Barabáš
                           žáner: cyklus piatich dokumentárnych filmov
                           dĺžka: 5x29 min.
                  rok výroby: 2023
produkcia, copyright: K2 studio, s.r.o
              koprodukcia: RTVS

Filmová tvorba Pavla Barabáša je rozmanitá a rozsiahla. Nakrútil a režíroval viac ako 50 filmov. Hoci ich obsahové témy a lokality nakrúcania sú rôzne, všetky majú spoločné posolstvo - inšpirovať diváka k zamysleniu sa nad tým, ako sa správať k našej Zemi, ukázať, ako žijú ľudia v iných častiach sveta a poukázať na neskutočnú pestrosť našej planéty.

Prvá séria Dialógu s planétou bola odvysielaná na Dvojke v roku 2019, druhá séria venovaná Slovensku v roku 2021. Tretí, 5-dielny cyklus 29-minútových zamyslení prichádza do vysielania od 19. novembra 2023. Dokumenty z cyklu Dialóg s planétou tvoria jeden celok “dialógu” účastníkov s prírodnými úkazmi v ťažko prístupných miestach Zeme., ktoré prekračujú hranice bežných predstáv.

Pavol Barabáš nakrúcal v ťažko prístupných džungliach, ale aj v zabudnutých údoliach, kde ľudia doteraz žijú pôvodným spôsobom života. Venoval sa prírodným etnikám a ich životnej filozofii. Jeho filmy sa venujú rozmanitým témam z odľahlých kútov Zeme. Všetky tieto cesty mali jednotný cieľ - ukázať, vysvetliť, motivovať a inšpirovať divákov k tomu, aby si uvedomili, na akej krásnej planéte žijú. Seriál obsiahne fenomén vody, riek, jaskýň, hôr a prírodných kmeňov tak, aby bol rozmanitý a pútavý, ale hlavne iný ako boli jeho predchádzajúce časti.

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku