Novinky



TV Noviny: Filmami dobýja svet

TV noviny, Markiza, 12.9.2021:

Stál na všetkých kontinentoch a svoje najväčšie zážitky zvečnil v desiatkach filmov, ktorými dobýja svet. Na tohto týždňové potulky horami sa s nami vydal režisér, cestovateľ a dobrodruh Pavol Barabáš. S Jánom Tribulom si to namierili na ikonický tatranský štít - Žabí kôň. Tam sa, obrazne povedané, zvykne maturovať z horolezectva.

Pripravujeme nový film Dhaulágirí je môj Everest

Dva náročné výstupy bratislavských horolezcov. Obidva v Himalájach na jeseň v roku 1988. Obidva alpským štýlom. Jeden na Mount Everest, druhý na Dhaulágirí. Obidva mali posunúť hranice svetového horolezectva. Prvý skončil obrovskou tragédiou a druhý jedným z najlepších svetových výkonov. Čo rozhoduje o víťazstvách a prehrách? Čo hnalo túto generáciu horolezcov prekonávať najvyššie méty? Čo všetko je schopný dokázať človek? viac

Ivan Gálfy na Dvojke, 20.7. o 13.25

Slovenské himalájske horolezectvo zaznamenalo ku koncu minulého storočia svetové výkony, ale i pády. Na pozadí nich stál jeden nenápadný človek - Ivan Gálfy. Dokumentárny film Vábenie výšok - Ivan Gálfy bude na Dvojke, 20.7.2021 o 13.25. viac


Sloboda pod nákladom + Dialóg s planétou 18.7. o 20,15 na DVOJKE

POZOR! Upútavky k jednotlivým zamysleniam sú z jesene 2020. Repríza bude vždy v nedeľu o 20,15 od 6.6.2021

Po úspešnom 10-dielnom sériály DIALÓG S PLANÉTOU pokračujeme 5-dielnym seriálom:  viac

Happyend nikto nečaká, silný príbeh však diváka nepustí - recenzia Film.sk

Recenzia filmu Everest - najťažšia cesta vo Film.sk
„Pre peniaze to nerobíš, pre slávu to nerobíš, trápiš tým svoje okolie, svoju rodinu, seba katuješ...“ Prečo lezú? Horolezci si takúto otázka nekladú, širokú verejnosť začne odpoveď zaujímať najmä v okamihoch tragédie. Trpko úprimnými slovami Ivana Fialu otvára Pavol Barabáš dokument Everest – najťažšia cesta. viac

Ocenený Everest v kinách po Slovensku

Oceňovaný film Everest - najťažšia cesta uvidíte v distribúcii ASFK. Film premietajú v mnohých klubových kinách i amfiteátroch. Príďte si pozrieť dobrodružný príbeh s množstvom medzinárodných ocenení. 

viac


Náš film 30.5. na folklórnom festivale v Trinidade

Dokumentárny film Svetozár Stračina bol vybraný na festival Film and Folklore Festival v Trinidade, 27.-31.5.2021. Festival sa koná 27.-31.5.2021 a bude premietať 105 filmov z celého sveta.

Everest - najťažšia cesta v Trente

Dokumentárny film Everest - najťažšia cesta bude premietnutý na Medzinárodnom festivale horských filmov v talianskom Trente, 7.5.2021.


Vysokohorskí nosiči sú svetovým unikátom, láka to aj mladých

Osud ti na plecia naloží len toľko, koľko sám unesieš, vraví sa. V tomto prípade to nie je metafora. Prerývaný dych, spotené oblečenie a strmé hory. Vysokohorskí nosiči to podstupujú každý deň a dobrovoľne. Mnohí z nich si na ramená naložia viac ako stovku kíl a s odhodlaním sa vyberú doniesť materiál na odľahlé horské miesta, ktoré za zrodom samotného nosičstva stoja.
startitup.sk, 18.4.2021

Film Everest Pavla Barabáša: Pokus o nemožné sa skončil tragicky

pravda.sk, 14.4.2021: Posledný film Pavla Barabáša Everest - najťažšia cesta oprašuje príbeh slovenskej výpravy z roku 1988.
Pochopiť horolezcov môže byť ťažké. Prečo toľko riskujú? Šplhajú sa čoraz vyššie, a len čo pokoria jednu métu, hľadajú si ďalšiu. Čo ich k tomu ženie? Túžba po sláve, potreba niečo si dokazovať? Bežným ľuďom horolezci neraz pripadajú ako čudáci, blázni, čo zbytočne hazardujú so životom.

Dialóg s planétou v Poliankove

kinorama.sk: Interaktívna výstava Dialóg s planétou v Tatranskej Polianke – rozhovory Pavol Barabáš, dokumentarista a Marián Aštáry, kurátor výstavy viac


Beseda po dokumente Everest - najťažšia cesta prekonala samotný film

Enormný záujem divákov o debatu Pavla Barabáša k jeho nedávno premierovanému filmu Everest - najťažšia cesta prináša rozhodnutie organizátorov projektu "5 x Barabáš" reprízovať streamovanú diskusiu. Najbližšie môžu diváci vidieť Barabášov Everest v sobotu 27. marca o 20.20 h. viac

tyzden.sk: Hora rozhoduje o tom, či vás pustí na vrchol alebo nie

Jozef Just, Dušan Bečík, Peter Božík a Jaroslav Jaško. Slovenského dokumentaristu Pavla Barabáša dlho mrzelo, že o nich vo svete takmer nikto nevie, a tak sa rozhodol nakrútiť o nich film. Evererest (Najťažšia cesta) je poctou týmto štyrom horolezcom, ktorí v roku 1988 na najvyššej hore sveta zahynuli, no posunuli hranice tohto extrémneho športu.
tyzden.sk:  Dokumentarista Pavol Barabáš: Hora rozhoduje o tom, či vás pustí na vrchol alebo nie

tyzden.sk:(Ne)zabudnutý slovenský výstup na Everest

Sú ľudia, ktorí sa vo výške osemtisíc metrov nad morom cítia ako na bratislavskom Námestí SNP. Akoby oplývali čímsi nadľudským, keď celý svoj život nielenže zasvätia osemtisícovým vrcholom, ale dokážu vyliezť bez kyslíka na najvyššiu horu sveta. Slovenský dobrodruh a režisér Pavol Barabáš uviedol v online kino premiére svoj najnovší film Everest – najťažšia cesta, v ktorom emotívne opisuje heroický aj tragický výkon slovenskej výpravy na himalájsky gigant.
tyzden.sk, 15.3.2021