Nový film Pavla Barabáša Veľký kaňon prichádza do slovenských kín

Režisér Pavol Barabáš vo svojej tvorbe priniesol už niekoľko dobrodružných filmov, v ktorých sa spotili nielen účastníci jeho expedícií, ale aj diváci v kinách. Na veľkú dávku osvieženia sa v týchto letných dňoch môžu tešiť už od 29.6.2023, keby bude mať premiéru jeho nový film Veľký kaňon. 

mojakultura.sk, 28.6.2023

Dokument je príbehom slovenských vodákov, ktorí splavujú veľké rieky sveta a aj napriek prekážkam sú odhodlaní splniť si svoje sny. Prežívajú adrenalínové chvíle v perejách indickej Brahmaputry a nepálskej Karnali, aby nakoniec objavili tajomstvo mágie a dávnej histórie Zeme skrytej v Grand Canyone, z ktorej sa dá čítať ako z otvorenej geologickej knihy. 

Pavol Barabáš hovorí: „Rieky Zeme vnímam nielen ako nositeľky života, ale aj ako možnosť dostať sa do ťažko prístupných oblastí našej planéty. Ich splavovanie mi prinieslo nielen množstvo kamarátov, ale i zopár hlbokých priateľstiev. Jedným z nich bolo aj to s Jožkom Černým, ktorý za svoj krátky život pritiahol asi najviac ľudí k vodáctvu i kaňoningu. Jeho snom bolo splaviť veľké rieky sveta, najmä Colorado. A hoci sa Jožko Černý tohto splavu nedožil, jeho sen sme sa snažili zrealizovať.“

Grand Canyon je absolútne unikátny. Každý deň je tu iný. Strmé útesy fascinujú svojou mohutnosťou a za každou zákrutou čaká nejaké prekvapenie. Ale najväčším prekvapením boli ľudia v samotných raftoch. V perejách obrovskej divokej vody sa plavili skoro mesiac bez kontaktu s civilizáciou odkázaní len jeden na druhého. 

Režisér pokračuje: „Za celé týždne splavovania som nenašiel jedinú smietku alebo stopy po ľuďoch. Rozmýšľam nad tým, prečo je u nás okolo riek toľko odpadu a prečo je Colorado také čisté a okolie zachované. Ako toto preniesť k nám domov? Sme kultúrny národ? Dá sa to?“

Film Veľký kaňon umožní pohrúžiť sa do príbehu o skutočnom dobrodružstve, ktorý sa odohráva v najdivokejších a najkrajších miestach na Zemi. Umožní zažiť vzrušenie, adrenalín a slobodu, ktorú podvedome všetci hľadáme. Poskytuje nielen vizuálny zážitok, ale aj inšpiráciu pustiť sa do vlastného dobrodružstva. Do dobrodružstva, ktoré má silu zmeniť pohľad na našu Zem.

Dňa 29. júna 2023 v bratislavskom kine Mladosť film Veľký kaňon osobne uvedú režisér Pavol Barabáš a účastníci expedície. V slovenských kinách ho bude distribuovať Asociácia slovenských filmových klubov.

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku