Dialóg s planétou - 10 dielov - O filme

RTVS večer na Dvojke uviedla sériu ikonických dokumentov Pavla Barabáša, ktoré sú doplnené o zamyslenia s názvom Dialóg s planétou. Séria bude pokračovať na jeseň 2020 na Dvojke ďalšími piatimi zamysleniami.


DIALÓG S PLANÉTOU - MULTIMEDIÁLNA VÝSTAVA v TATRANSKEJ POLIANKE

Aký je pocit stáť na najvyššom vodopáde našej planéty? Ako splaviť neznámu rieku? Ako prejsť cez Severný pól a neopustiť pritom slovenskú Tatranskú Polianku.Toto všetko Vám s úctou a obdivom k našej planéte sprostredkuje a priblíži výstava Pavla Barabáša pod názvom „Dialóg s planétou“ v Tatranskej Polianke, o ktorej hovorí:
"Mnoho ľudí prichádza do Tatranského národného parku, aby sa dotkli hôr a neporušenej prírody. Aj vzťah k Tatrám som získaval na netradičných cestách so svojimi priateľmi po svete. Na nich si človek vybuduje úctu a obdiv k tejto planéte. Ale i to ako všetko so všetkým na tejto Zemi súvisí. Som rád, že ma oslovili majitelia galérie a dúfam, že aj vďaka digitálnej technológii si návštevníci odnesú kdesi vo svojom vnútri pocit, ktorí motivuje k hlbšiemu poznávaniu zázraku menom ZEM."

poliankovo-foto.jpg

Využité sú na výstave rôzne formy zobrazenia ako sú digitálne simulácie, virtuálna realita, 3D projekcie, rozšírená realita, fotografie či tieňohra. Prezentácie sa nachádzajú na ploche 600 m² a ponúkajú až 140 m² projekčných plôch a 120 m² zrkadiel.


„Keď ochorie Zem, budú choré aj jej deti.“ indiánske príslovie
Ako vznikol televízny projekt DIALÓG S PLANÉTOU


Dialóg s planétou je cyklus 15 krátkych dokumentárnych filmov venovaných našej Zemi. Tento nezvyčajný televízny formát nastavil Tomáš Kaminski a réžijne na ňom spolupracoval Marek Kuboš. Zmyslom seriálu nebolo len poukázať na pestrosť a krásu našej Zeme, ale aj rozvinúť fakty, ako všetko so všetkým na našej planéte súvisí. Pätnásť zamyslení je orientovaných na rozmanité témy od tých najodľahlejších kútoch Zeme až po prírodu a tradície Slovenska.


OBSAH JEDNOTLIVÝCH ZAMYSLENÍ

Zamyslenie prvé: DIALÓG S PLANÉTOU - Bohatstvo na dosah
Po filme:Mustang (2001) a Bhután – hľadanie šťastia (2008)
Bájne, odľahlé kráľovstvá Mustang, Bhután či Ladakh boli po stáročia izolované za nedobytnou hradbou Himalájí. No vplyv konzumu a civilizácie sa už vkráda aj do slobodných myslí ich budhistických obyvateľov.

 

Zamyslenie druhé: DIALÓG S PLANÉTOU - Miznúce tradície
Po filme: Omo - cesta do praveku (2002)
Takmer pred dvomi desaťročiami splavili prví Slováci nedotknutú rieku Omo v Etiópii. Zdokumentovali unikátne prírodne kmene, ktoré žili v symbióze s riekou. Dnes však títo ľudia bojujú nielen o vodu z Oma, ale i o svoje posledné tradície.

 

Zamyslenie tretie: DIALÓG S PLANÉTOU - Stratený svet
Po filme: Amazonia vertical (2004)
Zdá sa, že už na našej Zemi všetko poznáme. Avšak je tu tajomný svet venezuelských stolových hôr. Na ich povrchu žijú organizmy, ktoré ešte nie sú popísané. Väčšie prekvapenie však čaká objaviteľov pod ich povrchom.

 

Zamyslenie štvrté: DIALÓG S PLANÉTOU - Zamrznutý čas
Po filme Pururambo (2005)
V tmavých a hlbokých údoliach Novej Guinei žili malí Papuánci ešte donedávna bez dotyku s civilizáciou. Dnes sa niekoľko kilometrov od nich nachádza najväčšia a najmodernejšia baňa sveta na zlato.

 

Zamyslenie piate: DIALÓG S PLANÉTOU - Tajomstvo podzemia
Po filme: Tepuy (2006)
V mohutnom podzemí venezuelských stolových hôr slovenskí bádatelia nachádzajú mohutné tajomné chodby. Ale s novými objavmi sa vynára viac otázok ako odpovedí.

 

Zamyslenie šieste: DIALÓG S PLANÉTOU - Hranice slobody
Po filme: Mongolsko – v tieni Džingischána (2010)
Lákadlá moderného sveta dorazili aj do odľahlých stepí strednej Ázie, kde nomádi kočujú a pasú svoje stáda. Ako dlho je ešte ich ekologický spôsob života udržateľný?

 

Zamyslenie siedme: DIALÓG S PLANÉTOU - Hľadanie pokoja
Po filme: Pygmejovia – deti džungle (2011)
V Afrike žili ešte donedávna unikátne prírodné kmene. Ukrytí pod nepriehľadnou zelenou hradbou pralesa niektoré z nich dodnes hľadajú záchranu a pokoj dávnych dôb.

 

Zamyslenie ôsme: DIALÓG S PLANÉTOU - Živá voda
Po filme: Trou de Fer – železná diera (2011)
Voda je živel. Voda nám dáva energiu. Voda nás očisťuje. Ako vnímajú tento zázrak tí, ktorí zasvätili najväčším vodopádom sveta svoj život?

 

Zamyslenie deviate: DIALÓG S PLANÉTOU - Na póloch Zeme
Po filme: Neznáma Antarktída (2007)
Sú to magické miesta. Púť k nim je nekonečné dlhá. Dajú vám však veľké poznanie. Spoznáte seba, svoju myseľ, ale i súvislosti, ktoré obohatia vaše poznanie planéty.

 

Zamyslenie desiate: DIALÓG S PLANÉTOU - Posledný odkaz
Po filme: Tieň jaguára (2018)
Zdanlivo nemajú nič. Len jeden druhého a klenbu amazonského pralesa nad hlavou. No ich život je plný radosti, bezstarostnosti a smiechu. Avšak v ich džungli sa potichu a nebadane rozpínajú chápadlá ťažobných spoločností.

 

10-dielny seriál: DIALÓG S PLANÉTOU
scenár: Tomáš Kaminski, Pavol Barabáš
réžia: Marek Kuboš, Pavol Barabáš
zvuk: Lukáš Kaszpryk, Martin Merc
produkcia: 4av.sk, s.r.o. a K2studio, s.r.o
účinkujú: Pavol Barabáš, Ivan Bulík, Becko Ondrejovič, Miro Dušek, Peter Valušiak, Martin Navrátil, Gabriel Točka, Lukáš Vlček, Branislav Šmída a ďalší
žáner: cyklus päťtnástich dokumentárnych filmov
dĺžka: 13 až 20 min.
copyright: K2 studio s.r.o.

Pokračujeme na jeseň 2020 v RTVS s druhou sériou Dialóg s planétou 2

 5-dielny seriál
 DIALÓG S PLANÉTOU 2
1. zamyslenie: Cesty ticha
2. zamyslenie: Len Tatry ostávajú
3. zamyslenie: Neviditeľné stopy
4. zamyslenie: Nošič tatranský
5. zamyslenie: Tradícia ako dar

DIALÓG S PLANÉTOU - 23.11.2020 o 20,15 na DVOJKE
Po filme: VYSOKÉ TATRY - DIVOČINA ZAMRZNUTÁ V ČASE, 52 min.
1. zamyslenie: Cesty ticha 23 min.
Potichu sa rozhliadnite po Tatrách a nechajte unášať svoje myšlienky. Možno sa dotknete poznania, ako všetko so všetkým na tomto svete súvisí. A možno pochopíte aj svoju zodpovednosť za zachovanie divočiny, ktorá by tu mala ostať pre budúce generácie akoby zamrznutá v čase.

DIALÓG S PLANÉTOU - 30.11.2020 o 20,15 na DVOJKE
Po filme: PRÍBEHY TATRANSKÝCH ŠTÍTOV, 46 min.
2. zamyslenie: Len štíty ostávajú 20 min.
Je to zvláštne územie, ktoré netoleruje pretvárku, ani pýchu. Ak ich chcete pokoriť, ukážu vám len kamennú tvár. Ak by ste ich však s pokorou chceli spoznať, odhalia vám kúsok svojho pradávneho tajomstva.

DIALÓG S PLANÉTOU - 7.12.2020 o 20,15 na DVOJKE
Po filme: POSADNUTÍ HORAMI, 54 min.
3. zamyslenie: Neviditeľné stopy 24 min.
"V hĺbke srdce každého horolezca je ukrytá vášeň", takto charakterizoval Stanislawski (jeden z najznámejších poľských horolezcov), čo ľudí, ktorých to ťahá neustále nahor, spája. Michal Sabovčík preliezol jeho najkrajšie cesty a prešiel celý hrebeň Tatier v zime. Urobil by to opäť? Človek a hora. Stoja proti sebe. A iba jeden z nich môže byť porazený, ale hora to nie je. Tu niet divákov, medailí ani stupne pre víťazov. Odmenou je však čosi vzácne: pokora a poznanie. Lebo hory nám nedvíhajú len zrak, ale pozdvihnú i našu dušu. 

DIALÓG S PLANÉTOU - 14.12.2020 o 20,15 na DVOJKE
Po filme: SLOBODA POD NÁKLADOM, 61 min.
4. zamyslenie:  Nosič tatranský 26 min.
Sú poslednými mohykánmi na európskom kontinente. Prečo sa nosiči zachovali iba vo Vysokých Tatrách? A ako film Sloboda pod nákladom ovplyvnil nosičské remeslo? Odhaľme poznanie tatranských nosičov starej i mladej generácie. 

DIALÓG S PLANÉTOU - 21.12.2020 o 20,15 na DVOJKE
Po filme: SVETOZÁR STRAČINA, 68 min.
5. zamyslenie:  Tradícia ako dar 26 min.
Kultúrna tradícia je pre každý národ signifikantná. Preberá ju od predkov, zveľaďuje ju a posúva svojim nasledovníkom. Je veľmi rôznorodá, mení sa, zlučuje i vyčleňuje sa. Pre človeka je esenciou bytia.

scenár a réžia: Pavol Barabáš
zvuk: Martin Merc
produkcia: K2studio, s.r.o
žáner: cyklus piatich dokumentárnych filmov
dĺžka: 20 - 26 min.
copyright: K2 studio s.r.o.

Film vznikol v koprodukcii s RTVS
logo_rtvs_white.png