Veľký kaňon - O filme

Tri obrovské rieky sveta - Brahmaputra, Karnali a Colorado. Posledná menovaná sa stáva dejiskom, kde divoké pereje odhaľujú dávnu históriu Zeme. V jej spenených vodách sa vynárajú spomienky na kamaráta, ktorý v mnohých z nás zasial vášeň pre objavovanie tajomstiev veľkých riek.

     účinkujú: Pavol Černý, Peter Černý, Miroslav Dušek, Robert Kazík, Peter Valušiak a ďalší
scenár a réžia: Pavol Barabáš
hudba: Martin Barabáš, Maok
zvuk: Martin Merc
produkcia: K2 studio s.r.o.
koproducent: RTVS
žáner: televízny dokumentárny film
rok výroby: 2023
minutáž filmu: 64 min.
kinopremiéra: 29.6.2023, kino Mladosť, Bratislava

ANOTÁCIA
Dokumentárny film Veľký kaňon prináša príbeh kamarátov, ktorí nasledujú svoj sen. Absolvovali mnoho splavov riek a prechodov kaňonov v rôznych častiach sveta. Ich najväčšou výzvou sa stalo splavenie Grand Canyonu, ale na to treba vyhrať povolenie v lotérii. Výborní priatelia sú odhodlaní stráviť mesiac na divokej vode len v objatí neporušenej prírody. 


REŽISÉR O FILME
„Vždy som vnímal rieky Zeme nielen ako nositeľky života, ale aj ako možnosť preniknúť do ťažko prístupných oblastí Zeme. Splavovať Colorado je však niečo celkom iné. Rieka vytvorila jedinečný Grand Canyon s úžasnou a veľmi rôznorodou scenériou. Plavíte sa ním niekoľko týždňov, no každý deň je tu iný, každý deň majú skaly i voda inú farbu. Strmé útesy fascinujú svojou mohutnosťou a za každou zákrutou čaká prekvapenie.
Čo na mňa asi najsilnejšie zapôsobilo, bola absolútna čistota nielen na rieke, ale i mimo nej. Za celé týždne splavovania som nenašiel jedinú smietku alebo stopy po ľuďoch. Rozmýšľam nad tým, prečo je u nás okolo riek toľko odpadu a prečo je Colorado také čisté a okolie zachované. Národný park Grand Canyon oslávil v roku 2019 svoju storočnicu. Možno práve jeho dlhý vývoj prispel k symbióze ochrany prírody a turizmu založeného na hlbokom pochopení prírodných procesov. Kľúčom je vytvorenie pozitívneho vzťahu k prírode. Ako toto však preniesť k nám domov? Sme kultúrny národ? Dá sa to?“

FILM JE AJ SPOMIENKOU NA JOŽKA ČERNÉHO
„Takých ľudí ako bol on som nepoznal veľa. Bol plný šialených nápadov. Raz prišiel za mnou s myšlienkou ísť do Slovinska vyskúšať nový šport - kaňoning. Bolo to v roku 2001. Veľa sme vtedy o kaňoningu nevedeli, ale ako horolezci sme sa rozhodli vyskúšať hneď ten najťažší kaňon v Julských Alpách - Mlinaricu. Vtedy sme netušili, čo nás čaká…
Jožko bol ale hlavne vodák. Zamiloval si perejnatú slovinskú rieku Soča. Priviedol k nej tisíce ľudí. V tábore často rozprával o ďalekých veľkých riekach, ktoré chcel splaviť. Vymyslel expedíciu do Nepálu na týždňový splav himalájskej Karnali, ktorej divoké pereje nás riadne prepláchli. Chcel vidieť aj obrovskú rieku Brahmaputra, ktorú nakoniec splavili jeho synovia. Jeho najväčším snom však bola rieka Colorado. Bohužiaľ sa jej splavu nedožil. O pár rokov neskôr sme sa rozhodli zrealizovať jeho sen."

    Prieskumníci pri nástupe do Mlinarice, Slovinsko, 2001 Režisér a Jožko Černý v uliciach Káthmandú, 2008 Jožko Černý rozpráva zážitky po splave Karnali

O NAKRÚCANÍ
Filmy z extrémnych splavov sú neobyčajné tým, že v nich nie je nič inscenované. Ich príbeh píše sám život v náročnom teréne. Píše ho pot zmiešaný s divokou vodou, hlad a únava zmiešaná so snami autora. Grand Canyon je nielen jeden z najdlhších a najhlbších kaňonov sveta, ale aj absolútne výnimočný, vizuálne podmanivý a geologicky zaujímavý. Búrlivé pereje rieky Colorado odhaľujú históriu Zeme. Je to geologická kniha bez obdoby vo svete, ale treba z nej vedieť čítať.

Splaviť takmer 500 kilometrový úsek Veľkého kaňonu je snom najskúsenejších vodákov sveta. Problémom je dostať povolenie, zvládnuť organizačnú, časovú a tiež fyzickú a mentálnu náročnosť. Slovenskí vodáci splavovali pereje obrovskej divokej vody skoro mesiac bez kontaktu s civilizáciou, mobilného či satelitného signálu. Odkázaní len jeden na druhého. V neporušenej prírode ich sprevádzal odkaz priateľa, ktorý ich priviedol k divokej vode a splavovaniu riek. Je to spomienka na Jožka Černého.

PREČÍTAJTE SI :-)
Pocity režiséra zo splavu rieky Colorado

 

Realizáciu a distribúciu tohto filmu finančne podporil Audiovizuálny fond.

logo-avf-na-web.jpg