Dialóg s planétou 2 - 5 dielov - O filme

Druhá séria ikonických dokumentov Pavla Barabáša, ktoré sú doplnené o zamyslenia s názvom Dialóg s planétou. Séria je venovaná Slovensku a Vysokým Tatrám a pokračuje na jeseň 2020 na Dvojke piatimi zamysleniami.

 5-dielny seriál
 DIALÓG S PLANÉTOU 2
1. zamyslenie: Cesty ticha
2. zamyslenie: Len štíty ostávajú
3. zamyslenie: Neviditeľné stopy
4. zamyslenie: Nosič tatranský
5. zamyslenie: Tradícia ako dar

DIALÓG S PLANÉTOU - 23.11.2020 o 20,15 na DVOJKE
Po filme: VYSOKÉ TATRY - DIVOČINA ZAMRZNUTÁ V ČASE, 52 min.
1. zamyslenie: Cesty ticha 23 min.

Potichu sa rozhliadnite po Tatrách a nechajte unášať svoje myšlienky. Možno sa dotknete poznania, ako všetko so všetkým na tomto svete súvisí. A možno pochopíte aj svoju zodpovednosť za zachovanie divočiny, ktorá by tu mala ostať pre budúce generácie akoby zamrznutá v čase.


DIALÓG S PLANÉTOU - 30.11.2020 o 20,15 na DVOJKE

Po filme: PRÍBEHY TATRANSKÝCH ŠTÍTOV, 54 min.
2. zamyslenie: Len štíty ostávajú 20 min.

Tatry nie sú len kopy skál zaznamenané na mape. Je to umelecké dielo vytvorené časom. Každý štít či veža nesie svoj príbeh. O sile a slobode, vytrvalosti, či umieraní. Nepoznané ľudské osudy sa rysujú v kolmých stenách štítov. Zachytiť ich môžete v šume vetra, či v mrakoch objímajúce vrcholy. Treba len poskladať mozaiku príbehov a nadýchnuť sa vône Tatier...


DIALÓG S PLANÉTOU - 7.12.2020 o 20,15 na DVOJKE
Po filme: POSADNUTÍ HORAMI, 46 min.
3. zamyslenie: Neviditeľné stopy 24 min.

"V hĺbke srdca každého horolezca je ukrytá vášeň", takto charakterizoval najznámejší poľský lezec minulého storočia Wieslaw Stanislawski svoj vzťah k tatranskej žule. Aký vzťah má k Tatrám mladý slovenský horolezec Michal Sabovčík? S Pavlom Barabášom nakrútili film o prelezení platni Malého hrotu. Nasledoval projekt prechodu zimného hlavného hrebeňa Tatier. Pokúsil sa preliezť Stanislawského cesty v jednom slede v zime. Ako sa pozerá na tieto akcie odstupom času? Išiel by do nich opäť? DIALÓG S PLANÉTOU - 14.12.2020 o 20,15 na DVOJKE

Po filme: SLOBODA POD NÁKLADOM, 61 min.
4. zamyslenie:  Nosič tatranský 28 min.

Jeden z hlavných protagonistov filmu Sloboda pod nákladom Viktor Beránek nosí na tatranské chaty už vyše 50 rokov. Už má takmer 70 rokov, ale stále sa stará o spokojnosť návštevníkov na najvyššej položenej chate v Tatrách. Aj vďaka filmu Sloboda pod nákladom sa podarilo zapísať nosičské remeslo do nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Ako vznikal tento film? Prečo sa nosiči na vysokohorské chaty zachovali vo svetových horách iba vo Vysokých Tatrách? Ako sa na nosenie pozerajú zahraniční návštevníci? Je dosť mladých nosičov, ktorí budú pokračovať v tomto tradičnom remesle? 


DIALÓG S PLANÉTOU - 21.12.2020 o 20,15 na DVOJKE
Po filme: SVETOZÁR STRAČINA, 68 min.
5. zamyslenie:  Tradícia ako dar 26 min.

Pavol Barabáš pochodil kus sveta, spoznal mnoho krajín a zachytil rôzne kultúry i etniká s vyhasnutými očami. Mnohé už prišli o svoje jedinečné tradície a stratili vzťah k svojej zemi. Cestovanie paradoxne pomáha odhaľovať to vzácne doma. Inak sa človek začne dívať na vlastné hodnoty krajiny a národa, ktoré sú pre svoju blízkosť často neviditeľné. Sú ale esenciou bytia každého z nás. Svetozár Stračina hľadal a zachytával esenciu, ktorá národ združuje, ktorá mu dáva pocit spolupatričnosti a jednoty. To krehké, čo utvára ľudské spoločenstvo. Výstižne to povedal: "Tradičnú kultúru môžem akceptovať, alebo nevšímať si ju. Tým ale ochudobním iba seba, lebo ona bude tradíciou ďalej. Ja ostanem bezdomovcom, ostanem iba človekom do počtu. No takí ľudia do počtu sa dajú ľahko ovládať, dajú sa ľahko riadiť." 

 

scenár a réžia: Pavol Barabáš
zvuk: Martin Merc
produkcia: K2 studio, s.r.o
žáner: cyklus piatich dokumentárnych filmov
dĺžka: 20 - 26 min.
copyright: K2 studio s.r.o.

Film vznikol v koprodukcii s RTVS
logo_rtvs_white.png