Dhaulágirí je môj Everest - už čoskoro - O filme

V roku 1984 stál Zoltán Demján na dvoch osemtisícovkách bez kyslíka. Prvý výstup smeroval na Lhotse Shar panenskou južnou stenou, druhý na Mount Everest južným pilierom. Počasie však zmenilo zostup na drámu. Jeho ďalšou školou života je prvovýstup na osemtisícovku Dhaulágirí, ktorú chce preliezť alpským štýlom. Na kolmom juhozápadnom pilieri ho čaká najvyššia obtiažnosť lezenia, ale i dôležité poznanie, ktoré mu zmení život.

1988_Dhaulagiri JZ Pilier_Z Demjan 6400 m_ 1988_Dhaulagiri JZ Pilier_lezie Jura Mojsejev 1988_Dhaulagiri JZ Pilier_camp 6700 1988_Dhaulagiri JZ Pilier_camp 6700 m 1988_Dhaulagiri JZ Pilier_6800 m

scenár a réžia: Pavol Barabáš
kamera: Peter Pastucha, Zoltán Demján, Pavol Barabáš
hudba: Martin Barabáš
účinkujú: Zoltán Demján
produkcia: K2 studio s.r.o.
rok výroby: 2021
minutáž filmu: 64 min.
premiéra: 13.10.2021

1988_Dhaulagiri JZ Pilier_7900 m 1988_Dhaulagiri JZ Pilier_7250 m 1988_Dhaulagiri JZ Pilier_7100 1984_Everest 8848 vrchol_Psotka a Z Demjan  Jura, Zoltán,

Prečo som sa rozhodol spraviť film o ceste Zoltána Demjána?

Zolo je pre mňa inšpiratívny človek. Je prvým Slovákom s Juzekom Psotkom, ktorí vyliezli na Mount Everest a navyše bez kyslíka. Ako sa neskôr ukázalo, bolo to dokonca novou cestou. Jeho prvovýstup alpským štýlom, strmým 4,5 kilometra dlhým juhozápadným pilierom Dhaulágirí, nezopakoval dodnes nikto. Je to jediná slovenská cesta na osemtisícovku, ktorú Medzinárodná horolezecká federácia UIAA ohodnotila ako najlepší svetový výstup roka 1988. 

Aj po vyše tridsiatich troch rokoch patrí výkon slovenského horolezca Zoltána Demjána medzi najhodnotnejšie v dejinách nielen slovenského himalájskeho horolezectva. Už to stojí za dôsledné zdokumentovanie.

Ale, čo ma viac zaujalo, bol jeho duchovný posun. Nielen, že ho hora naučila chápať význam slova pokora, ale aj prijatie toho, že okolo nás existujú sily, ktoré sú silnejšie, ako naša vôľa.

Ani on si transcendentálny zážitok na vrchole Dhaulágirí dlho nedokázal vysvetliť. Začal sa venovať psychológii, aby pochopil, do akého stavu sa tam hore dostal. Ovplyvnilo to aj jeho ďalšie životné smerovanie.

Samozrejme v bývalom komunistickom Československu o tom nemohol hovoriť. Okrem toho medializáciu tohto výstupu zatienila smrť jeho kamarátov, ktorí sa v rovnakom čase pokúšali alpským štýlom preliezť Boningtonovu cestu na Everest. Pre Demjána to bol šok, s ktorým sa ťažko vysporiadal. Nielen on, ale aj celá horolezecká komunita. Československý horolezecký zväz vtedy zakázal výstupy vo vysokých horách a odsúdil progresívny alpský štýl na osemtisícové štíty.

V tom období si Zoltán začal uvedomovať, že pri tak dlhých a náročných výstupoch je len otázkou času, kedy šťastena nebude stáť pri ňom. Prečo on z Dhaulágirí zostúpil a jeho štyria kamaráti z Everestu nie? Začal sa ďalej zamýšľať nad vývojom horolezectva, zmyslom riskovania a hľadal ďalšiu cestu životom. 

Ale to nie je tiež dôvod, prečo pracujem na tomto filme. To dôležitejšie je jeho poznanie. Nie každému sa totiž ono dostane. Nie každý dokáže pochopiť prírodné sily vládnuce nad našimi životmi. A Zolo je ochotný sa o svoje poznanie podeliť. Mne zmenilo život a dúfam, že ho zmení aj vám. Ak budete ochotní prežiť chvíľu svojho života v tichu a samote.

Kedy uzrie film svetlo sveta?
Film by mal mať prvé festivalové uvedenie na Medzinárodnom festivale horských filmov v Poprade 13.10.2021.
Či pôjde aj do kín, uvidíme podľa vývoja pandemickej situácie.

 

Realizáciu a distribúciu tohto filmu finančne podporil Audiovizuálny fond.
logo-avf-na-web.jpg
Film vznikol v koproducii s RTVS.
logo_rtvs_white.png