Prečo som urobil film o Zolovi Demjánovi

So Zolom som spolupracoval na filmoch Everest - Juzek Psotka i Vábenie výšok o histórii slovenského himalájskeho horolezectva. Po čase som zistil, že je to veľmi inšpiratívny človek. Nielen preto, že je prvým Slovákom, ktorý s Juzekom Psotkom vyliezol na Mount Everest bez kyslíka a ako sa neskôr ukázalo, bolo to dokonca novou cestou. Ani preto, že jeho prvovýstup alpským štýlom, strmým 4,5 kilometra dlhým, juhozápadným pilierom Dhaulágirí, nezopakoval dodnes nikto.

1988_Dhaulagiri JZ Pilier_7900 m 1988_Dhaulagiri JZ Pilier_7250 m 1988_Dhaulagiri JZ Pilier_7100 1984_Everest 8848 vrchol_Psotka a Z Demjan  Jura, Zoltán,

Ani preto, že je to jediná slovenská cesta na osemtisícovku, ktorú expedičná komisia Medzinárodnej horolezeckej federácie UIAA ohodnotila ako Najlepší svetový výstup roka 1988. 

Viac ma zaujal jeho duchovný posun. Hory ho naučili chápať význam slova pokora, uvedomil si, že okolo nás existujú energie  silnejšie ako naša vôľa. Jeho transcendentálny zážitok na vrchole Dhaulágirí si dlho nedokázal vysvetliť. V bývalom komunistickom Československu o ňom ani nemohol hovoriť.

Medializáciu a uznanie Zolovho výstupu zatienila smrť jeho kamarátov, ktorí sa v rovnakom čase pokúšali alpským štýlom preliezť Boningtonovu cestu na Everest. Pre Demjána bola strata oddielových spolulezcov šokom, s ktorým sa ťažko vyrovnával on i celá horolezecká komunita. Československý horolezecký zväz vtedy zakázal výstupy vo vysokých horách a odsúdil progresívny alpský štýl na osemtisícové štíty.

perex-1988-dhaulagiri-jz-pilier_6800-m.jpg

V tom období si Zoltán začal uvedomovať, že pri tak dlhých a náročných výstupoch je len otázkou času, kedy šťastena nebude stáť pri ňom. Prečo on z Dhaulágirí zostúpil a jeho štyria kamaráti z Everestu nie? Zamýšľal sa nad vývojom horolezectva, zmyslom riskovania a hľadal ďalšiu cestu životom. Začal sa venovať psychológii, aby pochopil, do akého stavu sa tam hore dostal. Ovplyvnilo to aj jeho ďalšie životné smerovanie.

zolo-a-palo-pri-nakrucani-filmu-na-chalupe-v-zazrivej.jpg

 

 

 

 

 

Ale to nie je tiež dôvod, prečo som urobil tento film. To najdôležitejšie je jeho poznanie. Nie každému sa totiž ono dostane. Nie každý dokáže pochopiť prírodné sily vládnuce nad našimi životmi. A Zolo je ochotný sa o svoje poznanie podeliť. Mne upravilo pohľad na život a dúfam, že obohatí i ten váš. Stačí, keď sa rozhodnete prežiť chvíľu svojho života v tichu a samote.

 

dvd-dhaulagiri.jpg     rombarabas34_daulagiri_sk.png     dvd_-zadna-strana-medium.jpg 

Online a DVD
DVD s množstvom bonusov, podpisovou kartou a darčekovým kódom na online prístup v HD kvalite. 
Film si môžete pozrieť aj online na našej stránke https://www.pavolbarabas.sk/filmy/stiahnut 

Print page Print page19. 6. 2022, 11:19