Veľký kaňon - Hlavná cena i Cena divákov na festivale v USA

Dokumentárny film o splavovaní americkej rieky Colorado v Grand Canyone získal Hlavnú cenu i Cenu divákov na filmovom festivale Big Water Film Festival v americkom Wisconsine. Film Veľký kaňon rozpráva príbeh Slovákov, ktorí si plnia vodácke sny splavom obrovských riek sveta.

Festival sa konal 19. a 20. januára 2024 v amerických kinách a do konca februára prebieha aj online. Organizátori festivalu upozornili: Počas 16-ročnej festivalovej histórie sa slovenský film dostal medzi finálové snímky po prvý raz a rovno aj zvíťazil.

Režisér filmu Pavol Barabáš spomína na nakrúcanie filmu: „Čo ma najviac zaujalo pri splavovaní rôznych riek sveta? Za celé týždne v Grand Canyone som nenašiel jedinú smietku alebo stopy po ľuďoch. Prečo je okolo slovenských riek toľko odpadu? Národný park Grand Canyon oslávil v roku 2019 svoju storočnicu. Možno práve jeho dlhý vývoj prispel k symbióze ochrany prírody a turizmu založenej na hlbokom pochopení prírodných procesov. Ako toto preniesť k nám domov? Sme kultúrny národ? Dá sa to?“

Viac o festivale: Award Winners | 16th ANNUAL BIG WATER FILM FESTIVAL (eventive.org)
Viac o filme: Veľký kaňon

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku