Veľký kaňon - O expedícii

Pocity režiséra zo splavu rieky Colorado

Splavovanie je ako byť súčasťou nekonečného toku rieky. Voda v nej je živlom, ktorý nás učí. Keď sa ňou plavíme, musíme sa jej prispôsobiť, musíme sa pohybovať s ňou a nie proti nej. To nám pomáha pochopiť dôležitú lekciu o živote - že musíme byť plynulí, prispôsobiví a byť v harmónii s prírodou. Splavovanie divokých tokov je aj skvelou príležitosťou na posilnenie našich vnútorných sil. Učí nás ako prekonávať strachy a obavy, ako dôverovať vlastným schopnostiam a nájsť odvahu k prekonaniu jej divokých perejí. 

Na konci dňa, keď pristávame na brehu a zo spacáku hladíme zmyslami okolité scenérie, cítime sa pokojní a spokojní. Cítime sa živí, silní a spojení s prírodou. Cítime vďačnosť za túto nádhernú príležitosť byť súčasťou niečoho väčšieho a silnejšieho ako je náš svet. Toto je to, prečo nás priťahuje tento vodácky život.

 5. Posádka Palka Černého 4. Miro loví pstruhy 3. Čaká nás 460 kilometrov v kaňone 2. Opúšťame civilizáciu 1. Pohľad na Grand Canyon

Kvôli ochrane národného parku Grand Canyon púšťajú rangeri na rieku len jednu expedíciu denne. Oficiálne povolenia sú však vypredané na najbližších 25 rokov. Existuje však možnosť vyhrať v lotérii, ktorú losuje národný park. Po mnohoročných pokusoch sa nám konečne podarilo vyhrať s dátumom nalodenia na rieku Colorado 3.4.2020. Týždeň pred odletom do USA však vypukla pandémia a hranice Ameriky sa uzavreli. Národný park nám vyšiel v ústrety a posunul nám termín o dva roky.  

3.4.2022 sa naloďujeme a podplávame Navajo bridge. Čaká nás 460 kilometrov v perejách rieky Colorado. Je nás 15. Máme tri klasické rafty s pádlami a dva zásobovacie rafty ovládané drevenými veslami.

17. Bočné kaňony často vyrazili dych 16. Často sme chodili na výlety po okolitých kopcoch 14. Obtiažosť perejí bola maximálne 9. stupňa 13. Rieka prechádza cez množstvo perejnatých úsekov 12. Kaňon sa hlboko zarezáva. Obnažuje dávnu geológiu Zeme

Čakajú nás tri týždne plavby bez možnosti úniku, bez signálu, bez dát, bez kontaktu s civilizovaným svetom. Spoliehame sa len na seba a na priateľov v raftoch. V noci spíme na pieskových plážach pod miliónmi hviezd. Stany nepotrebujeme - v Arizone, špeciálne v kaňone, neprší. Máme presný denný rozpis dvojíc kuchárov, ktorí varia pre celú posádku piatich raftov.

Divokosť kaňonu nemá obdobu. Každý deň je iný a každý deň majú skaly i voda inú farbu. Strmé útesy fascinujú svojou mohutnosťou a za každou zákrutou nás čaká nejaké prekvapenie - zaujímavé bočné kaňony alebo divoké pereje, ktoré nám v prvých dňoch naháňali strach.

 21. Postup kaňonom po rímse 20. V čistej vode sa párilo množstvo rýb 19. Každý kaňon bol iný 18. Očarujúca farebnosť skál 15. Peťko Černý na zásobovacom rafte

Na expedícii sú vzácni priatelia, ktorí priložia ruku k dielu - od nakladania vecí do raftov, cez varenie a umývanie riadov až po upratovanie tábora. Každý sa snaží byť užitočný. V ťažkých perejách bolo treba neuveriteľne zabrať a na kľudných úsekoch nás poriadne vytrápil silný protivietor.

26. V jednom úseku lemovali rieku obrovské lávové steny 24. Spokojný kameraman po dobrom obede 25. V čistom prítoku sa treli mreny 23. Zaujímavé úkazy 22. Postup dnom rieky

Grand Canyon je obrovský prierez geológiou Zeme. Najhlbšie vrstvy sú staré až 1,7 miliardy rokov - skoro polovica histórie našej planéty. Od povrchu nás delí 1850 metrov. Nikde inde nie je geológia Zeme tak čitateľná ako tu. V niektorých horninových vrstvách sa nachádzajú skameneliny živočíchov z dávnej doby a v úchvatných bočných roklinách nám náš geológ Robo ukazuje, čo trápi vedcov. 250 miliónov rokov staré skalné vrstvy ležia na skalách starých 1,2 miliardy rokov - chýba tu teda skoro jedna miliarda rokov z histórie Zeme. Čo sa odohrávalo v tomto období, je preto záhada. 

11. Od rieky po hranu kaňonu je 1500m 10. Náš guru na zásobovacom rafte - Robo Kazík 9. V obrovskej jaskyni sme mali koncert 8. Boli sme 15-ti 6. Mali sme tri rafty a dva zásobovacie

Po troch nádherných týždňoch sme naplnili krásny sen Jožka Černého a odchádzame z Grand Canyonu so silnými dojmami. Čo na mňa asi najsilnejšie zapôsobilo, bola absolútna čistota nielen na rieke, ale i mimo nej. Za celé tri týždne splavovania som nenašiel jedinú smietku, neporiadok, olámané kríky, či stromy. Všade bolo naozaj panensky krásne. Keby neboli odtlačky ľudských nôh v piesku, tak si myslím, že sme sami na planéte. Po návrate stále rozmýšľam nad tým, prečo je u nás toľko neporiadku pri riekach. Prečo je toľko svinstva a odpadu? Prečo je rieka Colorado taká čistá a okolie zachované? 

33. Po 460km sa blížime k záveru 30. Peťko sústredene vedie ráft 29. Študovanie pereje Láva 28. Každý deň je kaňon iný 27. Teplé arzénové jazierko   

Stále musím spomínať na rangera, ktorý nás na začiatku kontroloval, či máme všetko potrebné na život na rieke. Či máme bandasky na vodu, či máme benzín, uhlie, plachty pod kuchynské stoly, aby sme nenatrúsili na zem. Či máme prenosné WC... Upozornil nás na samočistiacu schopnosť rieky. Po jeho argumentačne rozumnom výklade nikto z nás neporušil pravidlá národného parku ani pravidlá vodákov milujúcich Grand Canyon. Ako toto poznanie preniesť k nám domov? Sme kultúrny národ? Dá sa to?

Keď v roku 1903 stál na hrane kaňonu americký prezident Theodore Roosevelt, povedal: "Grand Canyon je prírodný zázrak, ktorý vo svete nemá obdobu. Chcem všetkých požiadať, aby ho naveky zachovali taký, aký je teraz."
Verím, že každý z nás, kto sa postaví na niektorý z tatranských štítov, žiada sa mu vysloviť podobnú vetu...

28. Každý deň je kaňon iný 32. Pár krát sme aj vypadli z raftu 30. Peťko sústredene vedie ráft

V novej lotérii sme neuspeli
Splav rieky Colorado nás tak uchvátil, že sme sa v roku 2023 opäť prihlásili do lotérie na splav pre rok 2024. Bohužiaľ, nikto z nás nebol vylosovaný. Úspešnosť výhry je okolo 1%, ale skúsime to opäť o rok. Kto nezažil, nepochopí prečo.

členovia Grand Canyon 2022: Mirko Dušek, Robert Kazík, Pavol Černý, Peter Valušiak, Viktor Doletina, Jaroslav Holeček, Jaja Valušiaková, Peter Bačko, Martin Borovský, Štefan Urban, Peter Marušic, Pavol Barabáš, Peter Černý, Mirka Badinská, Nina Dubovská