Svetozár Stračina - Súvisiace články

Pavol Barabáš – Odpovede na to kam patríme, som našiel v Stračinovej tvorbe, musicpress.sk, 2.10.2019
Prednedávnom prišiel do kín dokumentárny film o slovenskom skladateľovi Svetozárovi Stračinovi. Život komponistu pohybujúceho sa medzi folklórom a vážnou hudbou spracoval režisér Pavol Barabáš, ktorý je známym cestovateľom a dokumentaristom. Keďže ide o netypické dielo z jeho portfólia, otázky smerovali k hodnotám, ktoré pre neho predstavuje umelecký odkaz S. Stračinu, k vnímaniu pravej podstaty folklóru modernou spoločnosťou a dôležitosti hudby v zanikajúcom starom svete.


Obyčajnú ľudskosť vyhľadával slovenský skladateľ Svetozár Stračina, o ktorom nakrútil dokumentárny film Pavol Barabáš. musicpress.sk, 11.9.2019

Režisér Pavol Barabáš zostúpil z Himalájí, zišiel z pralesa, odišiel od afrických kmeňov, aby nakrúcal vo svojom prirodzenom prostredí. Vlastne nikdy z neho úplne neodišiel, hoci takýto film je aj pre neho niečím novým. A môže sa zdať, že slovenská príroda ho začína priťahovať k sebe čoraz viac – výsledkom sú filmy z posledného obdobia Sloboda pod nákladom či Tatry mystérium. Od toho bol len krôčik k vytvoreniu medailónu človeku, ktorý naše hory rozozvučal vo filmoch aj v tvorbe pre umelecké súbory.


Pavol Barabáš rozpráva o Svetozárovi Stračinovi, rtvs.sk, 13.9.2019

V kinách mal nedávno premiéru jeho najnovší dokument Svetozár Stračina, ktorý môže byť zdanlivo prekvapivou voľbou témy, ale opak je pravdou, ide presne v línii toho čo Barabáša vždy zaujímalo – ako sú otázky identity, či strata kultúrnej identity.


Dokumentarista Pavol Barabáš uviedol svoju poctu Svetozárovi Stračinovi, dobrenoviny.sk, 5.9.2019

Film o významnom slovenskom skladateľovi a zberateľovi ľudových piesní predstavil v stredu (4. 9.) v bratislavskom Kine Lumiére.


Svetozár Stračina očami Pavla Barabáša, rtvs.sk, 5.9.2019

Vzácni sme tým, čím sa líšime – to sú slová zberateľa ľudových piesní a tiež autora orchestrálnych diel, filmovej a scénickej hudby Svetozára Stračinu. Včera večer (4. 9.) mal premiéru filmový portrét, ktorý o ňom nakrútil režisér dokumentárnych a dobrodružných filmov Pavol Barabáš. Pozrieť si ho bola aj Hana Beranová.


Pavla Barabáša očaril skladateľ Svetozár Stračina. Vytvoril o ňom dokument, hudba.sk, 10.6.2019

Známy slovenský dokumentarista Pavol Barabáš v novom filme nezameral svoju pozornosť na hory a exotické dobrodružstvo, ale získal si ho príbeh známeho slovenského hudobného skladateľa. Počas blížiaceho sa Art Film Festu Košice bude mať premiéru jeho dokument s názvom Svetozár Stračina.