Žiť pre vášeň - Médiá o filme

Dokument Žiť pre vášeň žne úspechy, RTVS, Správy RTVS, 24.11.2015,


Zlatý Plesnivec zo Španielska získal Barabášov film Žiť pre vášeň, TASR, 24.11.2015

Bratislava 24. novembra (TASR) - Príbeh dvoch mladých kamarátov, ktorí lezú v Tatrách cesty legendárneho horolezca Wieslawa Stanislawského a okrem ťažkých línií nachádzajú i jeho poetický odkaz, najviac zaujal na Medzinárodnom festivale horských filmov v Španielsku. Päť členov medzinárodnej poroty udelilo slovenskému filmu Pavla Barabáša Žiť pre vášeň Grand Prize - Zlatý Plesnivec.


Film Pavla Barabáša získal jednu z hlavných cien festivalu v Grazi, TASR, 16.11.2015

Dokumentárny film Pavla Barabáša Žiť pre vášeň získal jednu z hlavných cien Alpine Camera in Gold 2015 počas Medzinárodného festivalu horských filmov v rakúskom meste Graz (10. - 14. 11.). V kategórii Alpinizmus a Expedície vyhral spomedzi 26 nominovaných filmov. Festival sa koná už od roku 1986 a patrí do Aliancie horských filmov združujúcej najvýznamnejšie festivaly horských filmov z celého sveta.


Žiť pre vášeň ocenili na festivale horolezeckých filmov v Poľsku, TASR, 21.9.2015

Na tento najväčší a najstarší poľský festival svojho druhu bolo nominovaných 33 svetových horských filmov, o ktorých rozhodovala päťčlenná medzinárodná porota.


Na českom horolezeckom festivale ocenili slovenský film Žiť pre vášeň, TASR, 2.9.2015

Bratislava 2. septembra (TASR) - Celkovo deväť ocenení udelili na 32. ročníku Medzinárodného horolezeckého filmového festivalu v Tepliciach nad Metují (27. - 30. 8.). Do jeho súťaže bolo vybraných 54 filmov z celého sveta. Hlavnú cenu získal poľský film Jurek od režiséra Pawla Wysoczanského. Medzinárodná porota ocenila aj film slovenského režiséra Pavla Barabáša Žiť pre vášeň.


Posledný film z produkcie K2 STUDIA, Žiť pre vášeň, ocenili v Holandsku i v Slovinsku, slovakproducers.com, 30.4.2015

Posledný film Pavla Barabáša, ktorý je pripomienkou významného tatranského horolezca Wieslawa Stanislawskiho, si po získaní cien Grand Prize a Ceny divákov na festivale Horských filmov v Poprade, odniesol ocenenia z holandského festivalu horských filmov a Cenu slovinskej televízie z festivalu v Domžale.


Festival Hory a mesto ocenil aj slovenských filmárov, pravda.sk

Slávnostné vyhlásenie výsledkov sa konalo v nedeľu 15. marca v jednej z kinosál bratislavského multiplexu v Auparku. Medzi ocenenými boli aj tri snímky slovenských tvorcov. V kategórii Skala zvíťazil film Pavla Barabáša Žiť pre vášeň o ceste dvoch priateľov po stopách Wieszlawa Stanislawského do tatranských stien v zimných podmienkach. „Jeden z najlepších filmov festivalu oživil dávny príbeh, ktorý je výborne spracovaný," uviedla porota.


Film Žiť pre vášeň zaznamenal úspech v Holandsku a Slovinsku, teraz.sk

Odovzdávanie cien ukončilo uplynulý víkend dva významné festivaly v Holandsku a Slovinsku, ktoré patria do Medzinárodnej aliancie horských filmov združujúcej 21 festivalov zo 17 krajín sveta.


Žiť pre vášeň, film.sk 2/2015, Miro Ulman

Filmy Pavla Barabáša sú divácky mimoriadne úspešné. Jeho Tepuy: Cesta do hlbín Zeme je dodnes medzi piatimi divácky najúspešnejšími slovenskými dokumentmi v ére samostatnosti. Po roku 2010 však Barabáš rezignoval na klasickú kinodistribúciu a s jeho filmami sa môžete stretávať na festivaloch, na samostatných projekciách spojených s besedami a na DVD. Podobnú cestu má za sebou i jeho najnovší 60-minútový film Žiť pre vášeň z roku 2014, ktorý teraz vychádza ako 25. titul jeho Grand Prix kolekcie. Jeho hrdinom je Poliak Wiesław Stanisławski (1909 – 1933), ktorý v rokoch 1928 až 1933 urobil v Tatrách viac ako 100 zimných a letných prvovýstupov – len s konopným lanom okolo pása. Dvaja priatelia sa po vyše osemdesiatich rokoch vybrali po jeho stopách do zimných tatranských stien. Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, so zvukom DD2.0 a s voliteľnými anglickými, nemeckými a poľskými titulkami. Ako bonusy na ňom nájdete Stanisławského životopis a súpis jeho zimných a letných prvovýstupov. A v obale sa nachádza i druhé DVD s Barabášovým filmom-meditáciou Ticho nad oblakmi (2009).


Žiť pre vášeň, slovenka.sk

„Keď sme film dopozerali, doslova nám padla sánka a stratili sme reč. Je to oslava výnimočného a fenomenálneho muža, ktorého vplyv a hlas je stále taký silný, ako pred takmer 100 rokmi," vyjadril sa jeden z porotcov MFF horských filmov v Poprade o dokumente Pavla Barabáša Žiť pre vášeň, odkiaľ si odniesol Grand Prix a Cenu divákov.


Čo znamená žiť pre vášeň, Profit, 22.1.2015

Keď ho pozerali, vraj im padla sánka a stratili reč. To o filme s názvom Žiť pre vášeň povedal holandský porotca Bob A. Schelfhout Aubertijn na Medzinárodnom festivale horských filmov. Najvyššie ocenenie Grand Prix si z Popradu celkovo už po štvrtý raz odniesol slovenský filmár Pavol Barabáš. Bola to pocta tak preňho, ako aj (a najmä) pre jeho subjekt.


Žiť pre vášeň - novinka Pavla Barabáša, kinema.sk, 11.11.2014

Nový dokumentárny film Pavla Barabáša bude uvedený v rámci Medzinárodného filmového festivalu Bratislava, vo štvrtok, 13.11.2014, v kine Mladosť. Po predpremiérovom uvedení na Medzinárodnom festivale horských filmov v Poprade, odkiaľ si film odniesol Grand Prix a Cenu divákov, tak prichádza do Bratislavy.


Porota aj diváci sa zhodli na víťazovi, Noviny Poprad, 22.10.2014

Grand Prix tohtoročného Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade si odniesol slovenský tvorca Pavol Barabáš za film Žiť pre vášeň. Porota mu ju udelila za vizuálnu oslavu výnimočného a fenomenálneho muža, ktorého vplyv a hlas je stále taký silný a relevantný, ako pred takmer sto rokmi.


Pavol Barabáš získal svoju štvrtú cenu na festivale horských filmov, 24hod.sk, 12.10.2014

Režisér Pavol Barabáš získal v poradí už štvrtú cenu Grand Prix na Medzinárodnom festivale horských filmov (MFHF) v Poprade.


Żyć dla pasji – słowacki hołd dla Wiesława Stanisławskiego, wspinanie.pl

Wybitny słowacki filmowiec Pavol Barabáš postanowił oddać hołd hołd Wiesławowi Stanisławskiemu. Jego film Žiť pre vášeň zdobył Grand Prix na XXII Festiwalu Filmów Górskich w Popradzie.


Pavol Barabáš porotcom na festivale horských filmov vyrazil dych

Na 22. festivalovom ročníku porota ako najlepší ocenila jeho film Žiť pre vášeň, a to za vizuálnu oslavu výnimočného a fenomenálneho muža, ktorého vplyv a hlas je stále taký silný a relevantný ako pred takmer 100 rokmi...


Žiť pre vášeň, outdoorfilmy.sk, 19.10.2014

Ak majú hory dušu, potom je obrovská... Pred 90-timi rokmi dokázal mladý študent dovtedy nepredstaviteľné. Wieslaw Stanislawski vyliezol v najväčších stenách slovenských Tatier nové, náročné cesty.


Pavol Barabáš získal ďalšie ocenenie, Správy RTVS, 12.10.2014, od 22 min


Rozhodol sa pre neznámeho Poliaka, jasne to vyhral: Najlepší horský film nakrútil Slovák!, Nový čas, 14.10.2014

Nenašiel premožiteľa! V nedeľu v Poprade vyvrcholil ocenením tých najlepších Medzinárodný festival horských filmov. Najúspešnejšou snímkou 22. ročníka sa stal film slovenského režiséra a cestovateľa Paľa Barabáša Žiť pre vášeň...