Suri - Médiá o filme

Suri - kmeň, ktorý ešte vzdoruje, webcestovatelu.cz, 12.10.2016

Dobrodružný dokument Pavla Barabáše je o cestě za rituálem donga, o lidech s talířky ve rtech a jejich boji za to, aby mohli vůbec existovat dál.


Dokument Pavla Barabáša Suri zaznamenal úspech v Slovinsku, TASR, teraz.sk, 22.2.2016

Režisér Pavol Barabáš k filmu Suri povedal, že nie je pre tých, ktorí nesnívali odvážne detské sny, v ktorých sa brodili močiarmi, hľadajúc neznáme kmene na neznámom území. "Pre tých, ktorí nechápu, že vážiť si musíme všetkých ľudí na tejto planéte. Aj tých bez majetku. Nech to nepozerajú ani tí, ktorí pri svojich cestách radšej spia v modernom rezorte ako pod holým nebom. Ani tí, ktorí sa vozia za dobrodružstvom radšej v klimatizovanom aute, ako by kráčali s batohom v africkej horúčave po chodníčku vyšliapanom bosými nohami čiernych tiel."


Film Suri uvidia diváci v 221 českých a slovenských kinách, TASR, teraz.sk, 3.2.2016

Bratislava 3. februára (TASR) - Filmový festival Expedičná kamera je najväčšia cestovateľská a outdoorová prehliadka dokumentov v Českej republike a na Slovensku. Prináša výber najlepších filmov sezóny zo svetovej produkcie. Film dokumentaristu Pavla Barabáša Suri je jedným z hlavných filmov festivalu. "Diváci ho uvidia v 221 slovenských a českých mestách. Projekcie prebehnú v termíne od 18. februára do 5. apríla,"


Najnovší film režiséra Pavla Barabáša po distribúcii v slovenských kinách vychádza na DVD, Miro Ulman, film.sk, 12/2015

Najnovší film režiséra Pavla Barabáša po distribúcii v slovenských kinách vychádza na DVD ako ďalší titul zo série spoločnosti K2 studio s názvom Grand Prix – má poradové číslo 26.


Pavol Barabáš: Očaril ma prastarý rituál donga, festivlový spravodaj, MFHF Poprad 2015

Vždy ma lákali cesty do neznáma, do neporušenej prírody, k prírodným ľuďom. K takým, čo žijú rovnako ako pred stáročiami, nepoznačení naším moderným svetom.


DVA DRUHY BOHATSTVA (SURI, 2015), moviesite.sk, Denisa Šafranková, 23.7.2015

Suri nám ponúka pohľad na nepoškvrnenú prírodu Africkej krajiny a etiópsky kmeň Surmov, ktorý sa dodnes vytrvalo bráni snahám miestnej vlády o ich násilné vysťahovanie z dôvodu ropných nálezísk na ich území.


Suri - Barabáš stále dobrodružný, film.sk, 6/2015, Martin Ciel

Po pozoruhodnej, filmársky sofistikovanej historicko-dokumentárnej eseji Žiť pre vášeň (2014) prichádza Pavol Barabáš s novým filmom Suri. Je to v istom zmysle návrat či, presnejšie, pokračovanie v tej línii tvorby, ktorú kedysi definoval filmami ako Pururambo či Pygmejovia – Deti džungle. Alebo Omo – Cesta do praveku, nech spomenieme aj ten najvydarenejší.


Suri - z dobrodružného trileru sa stáva tak trochu sci-fi, kinema.sk, Hana Lippová, 28.5.2015

Dokumentárny film v podaní Pavla Barabáša nikdy nie je len zhlukom pekných obrázkov. Či už práve nakrúca v hrebeňoch vysokých skál, alebo sa vydáva po stopách domorodých kmeňov, do svojich filmov sa vždy pokúša vložiť autentickú drámu – a keď sa mu jeho zámer obzvlášť vydarí, môže jeho dokumentom atmosféru a gradáciu závidieť aj nejeden hraný film.


Najoceňovanejší slovenský režisér Barabáš prináša film Suri, 24.5.2015, webmagazin.sk

Film prináša pohľad do života pôvodného afrického kmeňa, ktorý žije izolovane na etiópsko-sudánskej hranici a pre filmára zo Slovenska je synonymom slobodných ľudí - nezávislých od okolitého sveta.


Recenzia Suri, filmpress.sk, 22.5.2015

Dívať sa na filmy Pavla Barabáša (1959) znamená vydať sa na dobrodružnú cestu, ktorú by obyčajný človek nikdy v živote nezvládol, ba ani nepodnikol. Známy a populárny filmár, scenárista, kameraman a režisér, cestovateľ a dobrodruh, nie je obyčajným človekom.


Barabáš: Etiópia je pokrytá mobilným signálom lepšie ako Slovensko, dennikn.sk, 26.5.2015

Keď rozpráva o prírodných národoch, môže znieť lacno ako ezoterik z internetu, rozdiel je, že on si svoje odcestoval, odžil. V kinách má nový film Suri.


Kinorama, reportáž: z premiéry filmu Suri – rozhovory režisér Pavol Barabáš a cestovateľ Ivan Bulík, 14 diel, 22.5.2015


Barabáš: Vždy je to vnútorný boj, či si zachraňovať život, alebo nakrúcať, pravda.sk, 22.5.2015

"Môj otec, jeho otec aj dedo sa tu narodili a sú tu pochovaní. Z tejto zeme neodídem. Ak nás budú nútiť, bude vojna. Ostanem v tejto osade. Buď živý na zemi, alebo mŕtvy pod ňou. Ale neodídem." Slovami náčelníka etiópskeho kmeňa Suri začína filmár Pavol Barabáš dokument Suri, ktorý dnes prichádza do kín.


Do kín mieri Barabášov film Suri, pravda.sk, 21.5.2015

Od štvrtka 21. mája sa budú premietať v slovenských kinách filmové novinky, ktoré by nemali ujsť vašej pozornosti. Dobrodružná cesta po neznámej africkej rieke nás zavedie k unikátnemu prírodnému kmeňu Suri. Počas putovania ich územím spoznávame spoločenstvo, ktoré sa rozhodlo bojovať za zachovanie svojich tradícií a pôvodného spôsobu života. Film je vážnym zamyslením nielen nad ich budúcim osudom a zanikaním jedinečných kultúr, ale aj nad potrebou rôznorodosti ľudstva, nevyhnutnej na prežitie našej civilizácie v globalizujúcom sa svete.


Hosť naladený na Devín, rádio Devín, 14.5.2015

V utorok 12. mája, bol hosťom moderátorky Mariany Jaremkovej - režisér, scenárista a cestovateľ Pavol Barabáš. Reč bola o jeho najnovšom filme SURI.


Pavol Barabáš uvádza film o jednom z posledných pôvodných kmeňov Afriky - Suri, dobrodruh.sk, 19.5.2015

Na MFF Febiofest sa hral len v regiónoch, aj to mu však stačilo na to, aby sa stal tretím najnavštevovanejším filmom festivalu. Pavol Barabáš sa vo svojom najnovšom dokumentárnom filme Suri vydal proti prúdu času na dobrodružnú cestu k prírodnému kmeňu, ktorý etiópska vláda pomaly, ale isto likviduje. Kde sú hranice pri honbe za bohatstvom, sa spýta po skončení filmu každý z nás.


Suri, kmeň, ktorý ešte vzdoruje, pravda.sk, 30.5.2015

Nezáleží na tom, kde žijeme a koľko máme peňazí. Každému sa mení spôsob života. Premenou prechádzajú aj tradičné kultúry. Zo sveta rúcajúcich sa tradícií však nevzchádza nič dobré.