Tourfilm 2009 - Prix jury Slovenským jaskyniam

Bratislava 12. októbra (TASR) - Na 42. Medzinárodnom filmovom festivale turistických filmov TOURFILM 2009 v Karlových Varoch získal film režiséra Pavla Barabáša Tajomstvo podzemia o skvostoch slovenskej prírody Cenu poroty. Barabášov film prináša pohľad pod povrch zeme. Nahliada do útrob 12 sprístupnených jaskýň Slovenska. Ponúka nevšedný pohľad na miesta ukryté v hlbinách zeme. "Svetovým unikátom je, že z 12 sprístupnených jaskýň Slovenska je až päť zapísaných do Svetového dedičstva UNESCO. Takýto počet nikde inde na svete neevidujú. Môžeme byť naozaj na naše prírodné bohatstvo pod zemou hrdí," konštatoval pre portál www.k2studio.sk Barabáš.  (Správa TASR)

Tento rok sa TOURFILM-u zúčastnilo 136 krajín z celého sveta, ktoré predviedli 614 filmov a 352 multimédií. GRAND PRIX získal indický film Incredible India. V kategórii televíznej dokumentárnej a publicistickej tvorby získal Cenu poroty film o slovenských jaskyniach z produkcie K2 studia Tajomstvo podzemia.

Poslaním tradičného karlovarského turistického festivalu je uviesť a oceniť audiovizuálne diela, ktoré svojou obsahovou náplňou a umeleckou úrovňou prispievajú k rozvoju domáceho aj zahraničného cestovného ruchu.

Film Tajomstvo podzemia je jeden z trojice filmov patriacej do 3DVD kolekcie SLOVAKIA. Tvorcovia filmu vás vťahujú do prostredia s neopakovateľnou sintrovou, očarujúcou aragonitovou či chladivou ľadovou výzdobou, ktoré ponúkajú nevšedný pohľad na taje ukryté v hlbinách Zeme. Mohutné podzemné siene, vodou vypreparované chodby,  úzke kaňony s hučiacimi vodopádmi či krištáľovo priezračné jazerá očarili natoľko, že sa dostali do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

 

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku12. 10. 2009, 13:20