Bhután získal cenu prezidenta Slovenskej republiky

Bratislava, 19. - 22. október 2009 - Niekoľko desiatok filmov z 24 krajín (Česká Republika, USA, Taliansko, Nemecko, India, Austrália, Čína či Kanada) sa predstavilo odbornej i laickej verejnosti na 36. ročníku Medzinárodného festivalu filmov o trvalo udržateľnom rozvoji - Ekotopfilm 2009. Domácich tvorcov reprezentovali v súťažnej časti snímky takých režisérov akými sú  napríklad Ľubor Patsch, Jarmila Rusinková či Pavol Barabáš.

TOP súťažná kolekcia obsahovala 119 snímok tematicky zameraných na všetky odvetvia priemyslových, hospodárskych i humánnych aktivít človeka s dôrazom na trvalo udržateľný rozvoj. Medzinárodná porota rozhodla o udelení Grand Prix a niekoľkých hlavných cien v rôznych kategóriách. Prestížnu Cenu prezidenta SR získal dokument Bhután - Hľadanie šťastia.

Bhután patrí medzi najuzavretejšie krajiny na svete. Získať špeciálne vízum na vstup sa ozaj nepodarí každému, a už vôbec nie nakrútiť tu film. Hovorí sa, že na Bhután, alebo na Zem hrmiaceho draka, ako ju volajú domorodci, zabudli ľudia, ale nie bohovia. Chudoba v Bhutáne neznamená nedostatok materialnych statkov, ale chýbajúce štastie. Toto malé himajáske kráľovstvo v krehkom ponímaní štastia však zvolilo zvláštnu a ťažkú cestu. Možno práve tu správnu. Sami môžete posúdiť práve zhliadnutím netradičného dokumentu Bhután - Hľadanie šťastia.

 

Vlani EKOTOPFILM zaznamenal rekordnú účasť takmer 70 000 divákov a hostí. Hlavným cieľom festivalu je predstaviť najnovšiu svetovú filmovú tvorbu zameranú na trvalo udržateľný rozvoj, informovať, pobaviť, no najmä inšpirovať a zvýšiť záujem o svet okolo nás. V novembri bude festival pokračovať prehliadkami víťazných filmov - TOUR Slovensko v Košiciach (10. a 11. november) a tradične aj v Prahe. Viac informácii o výsledkoch tohto ročníka i o samotnom festivale sa dozviete tu.

Ekotopfilm púta pozornosť médií už niekoľko desaťročí. Jeho snahou je nielen zviditeľniť filmy, ale primäť diváka k tomu, aby sa zamyslel nad situáciou, v ktorej sa ocitla "aj jeho" planéta Zem. Niekoľko súvisiacich článkov o festivale a jeho priebehu si môžete prečítať tu alebo tu.

 

 

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku12. 10. 2009, 13:07