Bhután - priblíženie svojrázneho protikladu na Ekofilme 2009

EKOFILM je mezinárodný filmový festival o životnom prostredí, prírodnom a kulturnom dedičstve. Vznikol v roku 1974 v Ostrave a dnes je najstarším filmovým festivalom svojho druhu v Európe. Zhiladnuť tu však môžete aj filmy, ktoré sa sústreďujú na krásu a zaujímavosti prírody či kultúrneho dedičstva i snímky, ktoré vám ponúknu pohľad na etnologické či sociologické problémy.

Film Bhutan - Hľadanie šťastia bol medzinárodnou porotou ocenený na tohtoročnom 35. ročníku, ktorý sa konal v juhočeských mestách České Budějovice, Český Krumlov a Třeboň.

 

Bhután - Hľadanie šťastia je putovaním zabudnutou krajinou, v ktorej ľudia uctievajú všetko živé. Je rozprávaním o šťastí. Vnútorný pokoj tu je cennejší, než zhon za matériou sveta a harmónia s prírodou sú  všetkému nadradené princípy. Dobrý kráľ sa stará o blaho poddaných. Namiesto hrubého domáceho produktu presadzuje hrubé domáce šťastie. Je to akoby  rozprávkový svet. Malé himalájske kráľovstvo si totiž v krehkom ponímaní šťastia zvolilo zvláštnu cestu. Možno, že správnu.

Film Bhután - Hľadanie šťastia získal Cenu poroty. Jej odôvodňujúce slová adresované filmu niesli veľmi podobné posolstvo ako samotný film: "Za priblíženie svojrázneho protikladu k súčasnému civilizačnému zhonu moderného sveta." Podrobnejšie informácie si môžete pozrieť tu.

 

 

 

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku28. 9. 2009, 12:06