Sloboda pod nákladom

Tí chlapi si vybrali čudnú profesiu. Každý deň, v búrke, víchrici, i hlbokom snehu kráčajú vysoko do hôr s obrovským nákladom na pleciach. Napriek tomu, že v diaľke počuť ekonomickejšiu helikoptéru. Za týmto zdanlivým paradoxom sa skrýva viac - tradícia, remeslo a ľudskosť. Slovensko je jediná európska krajina, kde ešte nosiči vynášajú zásoby na tatranské chaty. Film Sloboda pod nákladom nahliada do ich duší. Odhaľuje poznanie, vzácnu skromnosť i zmysel ich náročnej práce.

nosici.jpg

Scenár: Pavol Barabáš
Hudba: Michal Novinski, Ladislav Chudík, Martin Barabáš
Zvuk: Martin Merc
Strih: Róbert Karovič
Réžia: Pavol Barabáš
Dĺžka: 55 min.
Rok výroby: 2016
Žáner: dokumentárny film
Lokalita: Vysoké Tatry


Explikácia autora

V rôznych kútoch našej Zeme som filmoval ľudí žijúcich jedinečným spôsobom života. Ľudí s rozličnými pohľadmi na svet, prioritami a hodnotami. Prešiel som Zem od pólov ku rovníku, od vysokých vrchov, cez hlboké džungle až do jej podzemia. Každý na tomto svete má rovnaký cieľ – byť spokojný a šťastný. Vysoké Tatry sú miestom posledných vysokohorských nosičov v Európe, ktorí dennodenne nesú do hôr svoj náklad. Zažívajú pritom čaro a silu hôr veľmi intenzívne. Poznajú každý kameň, tajné úkryty zvierat, aj tie najmenšie zmeny flóry. Poznajú všetky štíty, bašty, vyvýšeniny, steny podľa názvu aj ich históriu. Imaginárnou pupočnou šnúrou sú napojení na krvný obeh hôr. Cítiť to z toho, čo rozprávajú a ako konajú. V horách nehľadajú únik od reality či relax. Hory a nosičské remeslo sa im stali životnou filozofiou.

Vysokotatranskí nosiči sú pre väčšinu ľudí absolútne nepochopiteľní. Tvrdá práca v náročných podmienkach, vysoká miera rizika a neefektívnosť. Deväť sezón som strávil ako nosič na Zbojníckej chate. Veľa ľudí sa ma pýtalo, prečo sa trápim pod nákladom. Byť schopný robiť toto remeslo znamená byť schopný zamilovať si námahu, bolesť i samotu. Vyniesť náklad hore nepomôže titul, konto v banke, ani konexie. Nič z toho v horách nepomôže. Iba pokora. Je potrebná k zažitiu praobyčajnej ľudskej spokojnosti. Život ma naučil, že čo si človek naloží na chrbát, musí aj doniesť do cieľa.

Pavol Barabáš

viac:
Zo spomienok na nosičké časy - rok 1979 na Zbojníckej chate

Spod krošne veselo i vážne - humorná knižka Jara švorca a Pavla Barabáša

Sherpa Rallye - nosičské preteky

 

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku