Recenzia na DVD Tepuy

Iba málokto z nás nemá rád odhaľovanie tajomstiev. Osobne som si, a celkom iste nie som sama, obľúbila dokumentárne filmy bezpochyby najúspešnejšieho slovenského dokumentaristu Pavla Barabáša. Keď k nám do redakcie dorazilo jeho najnovšie DVD-čko, potešila som sa a rovnako ako jeho predošlé diela, ani tento film ma nesklamal. Zhltla som ho spolu s celou rodinou ako jednohubku... A to, že to „hltanie" trvalo hodinku, som si skutočne nestihla uvedomiť.

Rovnako ako mnoho iných divákov aj ja som po zhliadnutí filmu mala v hlave množstvo otázok, na ktoré film odpovede neposkytol. To je však Barabášovo umenie, pútavým jazykom kamery a geniálnym strihom vám vyrozpráva príbeh, ktorý vás vtiahne do deja a ak máte čo i len trocha dobrodružnú povahu, nenechá vás chladným a vyprovokuje vás k otázkam a hľadaniu ďalších odpovedí. Objavovanie „strateného sveta", tak ako ho vyrozprávala Barabášova kamera, nechá chladným skutočne iba málokoho. Vidieť tento príbeh odohrávajúci sa hlboko v orinockom pralese, z ktorého kolmo do výšky vyrastajú stolové hory s neprístupnými plošinami, ktoré pre nás uchovali prírodu s prehistorickými formami života, starými milióny rokov, sa oplatí. I keď budete pri sledovaní tohto filmu sedieť v pohodlí obývačky, atmosféra pralesa či pálčivé stiesnenie jaskynných priestorov budete vďaka majstrovsky podanému príbehu cítiť. Uvedomenie si stavu poznania sveta, v ktorom žijeme, je iba sekundárnym vplyvom tohto filmu, ktorý nás však môže vrátiť do reality. Máme právo svojimi činmi ohrozovať život, ktorý sa na našej planéte vyvíjal dlho pred našim príchodom?

Nečudo, že tento titul ako desiaty v poradí pribudol do kolekcie filmov Pavla Barabáša nesúcej označenie Grand Prix. Od jeho prvého premietania do termínu vydania DVD totiž stihol na festivaloch pozbierať sedem ocenení. Ak by som mala tú moc, zaradila by som diela Pavla Barabáša do zostavy „povinného" doplnkového materiálu pre študentov našich škôl. Garantujem vám, že látku odprednášanú týmto štýlom by isto absorbovali oveľa efektívnejšie, ako bifľovanie poučiek a memorovanie faktov.

Miroslava Orvinská, Digi Revue

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku16. 4. 2008, 12:11