Príbehy tatranských štítov III+IV - O filme

Vysoké Tatry, symbol Slovenska - úkryt a útočisko pre všetkých, ktorí hľadajú pokoj a úľavu pre svoju dušu. Ich neopakovateľná atmosféra a vznešenosť si pýtajú celého človeka. Kto vstupuje na ich teritórium, mal by prichádzať v pokore a úcte. Je to zvláštne územie, ktoré netoleruje pretvárku, ani pýchu. Ak ich chcete pokoriť, ukážu vám len kamennú tvár. Ak by ste ich však s pokorou chceli spoznať, odhalia vám kúsok svojho pradávneho tajomstva... Na pozadí krásnej prírody vám dokument otvára bránu a vy máte možnosť zúčastniť sa výstupov na najkrajšie tatranské štíty.

scenár: Pavol Barabáš
hudba: štúdio Fontána, Martin Barabáš
komentár: Marek Ťapák
zvuk: Martin Merc
strih: Róbert Karovič
kamera: Pavol Barabáš
réžia: Pavol Barabáš
dĺžka a formát: 2 x 30 min., HD 16:9
distribučný formát: DVD, BluRAy
žáner: documentary
rok výroby: 2012

Príbehy tatranských štítov III. - Posadnutí horami

Keď stál šestnásťročný chlapec na brehu Morského oka a sledoval impozantný štít, ktorý sa nad ním týčil s viac než kilometrovým prevýšením, pocítil túžbu. Chcel byť prvý na jeho vrchole. Čo ho hnalo vyliezť na Mengusovský štít? Túžba po uznaní a ocenení, alebo túžba po zdolaní nezdolateľného a prekonaní seba samého? Jeho prvovýstup zmenil v Tatrách mnohé.

Až do 19. storočia ľudia verili, že najvyšší štít Tatier je Lomnický štít. Dobyť ho bolo najsmelšou vidinou kežmarských študentov. Dodnes sa však nevie, komu prvenstvo patrí. Posadnutosť byť prvý na najvyššom štíte sa v 20.storočí zmenila na posadnutosť vyliezť jeho kolmú západnú stenu. Vyzývavá stena nedala spávať dvom vynikajúcim lezcom. No iba náhoda dopomohla k víťazstvu jedného z nich. Ale obaja zaplatili v horách najvyššiu cenu...

Príbehy tatranských štítov IV. - Posledný z posledných

Do augusta roku 1902 na ňom nestál žiadny človek. Ostrý štít je jeden z posledných zdolaných štítov Tatier. Je tak náročný, že ani skúsení horskí vodcovia pre neho nemali iné pomenovanie ako „ten prekliaty pes". A predsa sa Karolovi Englischovi za zdolanie nezdolateľného nedostalo uznanie. Pochybnosti o jeho viac než 30 prvovýstupoch ho tak znechutili, že z Tatier odišiel.

V Tatrách ostal navždy Christian Kraft von Hohenlohe, pruské knieža a tretí najbohatší človek v Európe na prelome 19. a 20. storočia. Bez neho by Tatry nevyzerali tak, ako ich poznáme. Javorový štít dodnes chráni jeho zver v hlbokých dolinách. Hohenloheho stopy ostali nielen v tatranskej prírode, v princípoch jej ochrany, ale aj v mysliach ľudí. A iba malý krôčik bol potrebný k tomu, aby aj časť poľských Tatier bola dnes slovenská.

Prvovýstup na Prostredný hrot oslávil Edmund Téry na jeho vrchole šampanským. Možno už vtedy cestou dole, keď ho chytilo krupobitie, zauvažoval nad výstavbou dnešnej Téryho chaty. Prostredný hrot láka horolezcov dodnes. Najmä vďaka unikátnej platni s puklinou v strede. Tá nedala spávať tým najlepším lezcom, fotografom a ani pavúkom...

tatras-peaks-1.jpg


Dokumentárny televízny seriál vznikol v koprodukcii s RTVS.
logo_rtvs_white.png

Realizáciu tohto filmu finančne podporil Audiovizuálny fond.
avf.jpg

 

Miesto natáčania