Príbehy tatranských štítov IV. - Posledný z posledných

Do augusta roku 1902 na ňom nestál žiadny človek. Ostrý štít je jeden z posledných zdolaných štítov Tatier. Je tak náročný, že ani skúsení horskí vodcovia pre neho nemali iné pomenovanie ako „ten prekliaty pes". A predsa sa Karolovi Englischovi za zdolanie nezdolateľného nedostalo uznanie.

Príbehy tatranských štítov IV


Pochybnosti o jeho viac než 30 prvovýstupoch ho tak znechutili, že z Tatier odišiel. V Tatrách ostal navždy Christian Kraft von Hohenlohe, pruské knieža a tretí najbohatší človek v Európe na prelome 19. a 20. storočia. Bez neho by Tatry nevyzerali tak, ako ich poznáme. Javorový štít dodnes chráni jeho zver v hlbokých dolinách. Hohenloheho stopy ostali nielen v tatranskej prírode, v princípoch jej ochrany, ale aj v mysliach ľudí. A iba malý krôčik bol potrebný k tomu, aby aj časť poľských Tatier bola dnes slovenská. Prvovýstup na Prostredný hrot oslávil Edmund Téry na jeho vrchole šampanským. Možno už vtedy cestou dole, keď ho chytilo krupobitie, zauvažoval nad výstavbou dnešnej Téryho chaty. Prostredný hrot láka horolezcov dodnes. Najmä vďaka unikátnej platni s puklinou v strede. Tá nedala spávať tým najlepším lezcom, fotografom a ani pavúkom...

webová stránka filmu: Príbehy tatranských štítov I až VI

Človek a hora. Stoja proti sebe. A iba jeden z nich môže byť porazený, ale hora to nie je. Tu niet divákov, medailí ani stupne pre víťazov. Odmenou je však čosi vzácne: pokora a poznanie. Hory nám nedvíhajú len zrak, ale pozdvihnú i našu dušu. Lebo horská príťažlivosť, na rozdiel od tej zemskej, ťahá človeka nahor. Nielen velikáni Tatier lákajú horolezcov. Aj štíty menej nápadné, často ukryté v hrebeňoch a rázsochách. Sú často posledné v doline, posledné v dobývaní, ale určite nie posledné svojou krásou.


 

Javorový štít 2424m

poľsky: Jaworowy Szczyt, nemecky: Ahornsspitze, Uhrnspitze, maďarsky: Javorovacsúcs, Varangyóstavi csúcs

Knieža Christian Kraft von Hohenlohe kúpil od Poliakov v roku 1879 veľkú časť Tatier. Vďaka nemu dnes stojí lovecký zámoček v Javorine, vysoká zver prechádza severnou stranou Tatier a Javorová dolina patrí k najkrajším vo Vysokých Tatrách. Veľký Javorový múr s najvyšším vrcholom Javorovým štítom dlho odstrašoval prvých dobyvateľov, kým sa v doline neobjavil odvážny 16 ročný študent. Karolovi Englischovi štít učaroval. Najal si s matkou horského vodcu Jána Hunsdorfera staršieho a 13. augusta 1897 sa pokúsili o prvý výstup na tento štít.

Prvý zdokumentovaný výstup v lete: 1897, K. Englisch, A. Englisch, J. Hunsdorfer
Prvý zdokumentovaný výstup v zime: 1911, G. A. Hefty, G. Komarnicki

Výstup je možný s horským vodcom z Javorovej doliny.


 

Ostrý štít 2360m

poľsky: Ostry Szczyt, nemecky: Spitzer Turm, maďarsky: Hegzestorony

Ostrý štít bol posledný z tatranských štítov, z ktorého sa rozhliadol človek. Ešte začiatkom 20. storočia ostával nedotknutý. Najlepší horolezci tých čias boli v pochybnostiach, či ho dokážu ľudia vôbec prekonať. Po niekoľkých pokusoch začal pochybovať aj Karol Englisch. Ale nakoniec sa mu výstup na panenský končiar podaril.

Prvý zdokumentovaný výstup v lete: 1902, K. Englisch, A. Englisch, J. Hunsdorfer, J. Strompf
Prvý zdokumentovaný výstup v zime: 1911, J. Komarnicki, A. Grosz

Výstup je možný s horským vodcom z Veľkej Studenej doliny.


 

Prostredný hrot 2440m

poľsky: Pośrednia Grań, nemecky: Mittelgrat, maďarsky: Középorom

V lete roku 1876 skúmal Edmund Téry s vodcom Jánom Stillom Prostredný hrot z Lomnického štítu. Každý ho presviedčal, že vystúpiť naň je nemožné. To len vystupňovalo Téryho záujem. 11. augusta stáli na vrchole Prostredného hrotu, kde do fľaše od šampanského uložili po maďarsky a po nemecky napísanú správu. Platne Malého Hrotu boli v 60-tych rokoch veľkým horolezeckým problémom v Tatrách. Nedali spávať fotografom, lezcom ani pavúkom.

Prvý zdokumentovaný výstup v lete: 1876, P. Schwartz, E. Téry, S. Horvay, J. Still
Prvý zdokumentovaný výstup v zime: 1904, K. Jordán, J. Lackner, J. Szelke, J. Breuer, P. Spitzkopf st.

Výstup je možný s horským vodcom z Malej Studenej doliny.

Viac o Príbehoch tatranských štítov.

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku