Everest - najťažšia cesta - O filme

Dá sa najťažšia cesta na Mount Everest vyliezť alpským štýlom? Jej autor, najznámejší britský horolezec Chris Bonington, sa vyjadril, že je to nemožné. Ale pre štyroch slovenských horolezcov je to výzva. V roku 1988 nastupujú do juhozápadnej steny Mount Everestu, z ktorej niet návratu...

účinkujú: Chris Bonington, Ivan Fiala, Peter Habeler, Peter Hámor, Marek Holeček, Milan Skladaný
námet: Marek Ťapák
scenár a réžia: Pavol Barabáš
kamera: Pavol Barabáš, Martin Barabáš, Štefan Bučka, Jan Strítežský
hudba: Maroš Barabáš
zvuk: Martin Merc
minutáž filmu: 52 min.
rok výroby: 2020

everest-petrik.jpg

Na najvyššej hore sveta Mount Evereste je najstrmšou a najťažšou juhozápadná stena. Jej prelezenie bolo svetovou výzvou, a preto sa o to pokúšalo mnoho veľkých medzinárodných expedícií. Až v roku 1975 sa podarilo osemnástim členom britskej výpravy za pomoci štyridsiatich šerpov, fixných lán a kyslíkových prístrojov preliezť obávanou stenou.

Vedúci výpravy Chris Bonington dostal za tento úspech Rad britského impéria a cestu nazval The Hard Way (Ťažká cesta). Vo svojej rovnomennej knihe, ktorá sa stala aj na Slovensku bestsellerom, napísal: "V Himalájach sa stále viac presadzuje alpský štýl – bez podpory výškových nosičov, bez fixných lán, bez kyslíka. V juhozápadnej stene Mount Everestu však o podobnom prístupe nemôže byť ani reč!“ Jeho úvaha sa tak stala výzvou pre generáciu nastupujúcich najlepších horolezcov sveta. 

Mount Everest JZ stena - Rock Band Mount Everest 8848m

Naozaj sa juhozápadná stena Mount Everestu nedá vyliezť alpským štýlom? V roku 1988 štyria slovenskí horolezci, ktorí už vtedy patrili do svetovej horolezeckej špičky, nastúpili do tejto steny. Niekedy o výsledku expedície rozhoduje len kúsok šťastia. Chýbalo málo a stali by sa najlepšími z najlepších. Ich priatelia v základnom tábore ich však čakali márne. Filmový dokument Everest - najťažšia cesta je pamiatkou na tých, čo na Mount Everest najťažšou cestou alpským štýlom vyliezli, ale nevrátili sa.  

"Počiatky všetkých prelomových udalostí sa javia ako šialenstvo. Ľudia plávali na lodiach do neznáma, kráčali po nekonečných snežných planinách, liezli do útrob zeme. A niektorých to ťahalo nahor – na najvyššie štíty našej planéty najťažšími cestami, aby skúsili, čo je v ľudských silách. Dokument Everest - najťažšia cesta je pocta húževnatosti, pevnej vôle a presvedčenia, ktoré poháňa ľudí vpred k prekonávaniu vlastných limitov. "

masiv-everest.jpg

Porota na 19. ročník Medzinárodného festivalu horských filmov v Káthmandu (KIMFF) udelila filmu Everest - najťažšia cesta Hlavnú cenu. Pani Caroline Fink (Členka Jury, Kimff 2021) to odôvodnila slovami, pri ktorých som pocítil zimomriavky. Úžasné slová, krásny odkaz, aký by som ja nikdy nedokázal napísať. Vystihujú podstatu - odkaz, ktorý v roku 1988 zanechali naši kamaráti na Evereste:

"Tento film rozpráva o ľudskej sile potrebnej na skúmanie teritória za hranicami možného a poznaného. Je to symbolika toho, ako sa vyvíja naše ľudstvo. Ako zakladáme oheň a vynachádzame koleso. Aj dnes ešte niektorí volia túto cestu. Nechať si narásť krídla a roztrhnúť reťaze. Napriek fyziologickým, sociálnym alebo politickým obmedzeniam. Niektorí z nás túto cestu neprežijú. Ale ako ľudstvo ich potrebujeme. Práve tých ľudí, čo rozumejú ohňu a vynájdu kolesá. Na úrovni jednotlivca je film zameraný na našu silu a zraniteľnosť zároveň. A to sa stáva základom pre rešpektujúci postoj jedného voči druhému.

Film vytvára oblúk medzi zásadnými otázkami ľudstva a životom jednotlivca. Ponecháva pritom priestor na reflexiu týchto veľkých tém na vizuálnej úrovni. A pritom ostáva klasickým horolezeckým filmom. My - porota - vyhlasujeme víťaza KIMFF 2021. Víťazom sa stáva Everest - najťažšia cesta."


17.10.1988 vystúpili Boningtonovou cestou v juhozápadnej stene Everestu Dušan Becík, Peter Božík, Jaroslav Jaško a Jozef Just. Ako prví na svete zvládli túto cestu preliezť alpským štýlom, čiže bez kyslíka a budovania táborov, pričom Just sa dostal až na hlavný vrchol. Od podvečera 17. októbra 1988 však po nich niet stopy.

Jozef Just
Ako chlapec sa najprv venoval gymnastike. K horolezectvu sa dostal ku koncu základnej školy. Doma tvrdil, že chodí do turistického krúžku s pioniermi.
Vyliezol dvesto výstupov v Tatrách, zimný prechod hlavného hrebeňa 1974. V Alpách napr. Aig. du Fou v r. 1974, v Pamíre Kullai Ismoili Somonij v r. 1980. V Himalájach vystúpil v r. 1978 Diamírskou stenou na sev. vrchol Nanga Parbatu (7816 m). V roku 1988 sa s Dušanom Becíkom „aklimatizoval“ rýchlym výstupom na hlavný vrchol Lhoce pred výstupom na Everest. Na expediciach na Everest sa zúčastnil v rokoch 1984, 1987, 1988. V roku 1984 našiel telo Jozefa Psotku.


Dušan Becík
Dušan Becík bol rodákom z obce Branovo v okrese Nové Zámky. Svoje prvé horolezecké kroky urobil vo Vysokých Tatrách, kde vyliezol cca 120 výstupov v, zimný prechod hlavného hrebeňa 1980. V Alpách napr. Triglav, Mt. Blanc, Les Droites. V Andách prvovýstup v záp. st. Rondoy a Mitturaya (1982). V roku 1985 uskutočnil s Jarýkom Stejskalom jedinečný prvý zimný výstup alpským štýlom na Čho Oju. V roku 1988 prišiel pod Mount Everest. Najprv sa s Jozefom Justom „aklimatizoval“ rýchlym výstupom na hlavný vrchol Lhoce.


Peter Božík
Okolo sto výstupov v Tatrách, zimný prechod hlavného hrebeňa 1980. V Alpách napr. Triglav, Mt. Blanc. Na Kaukaze štít Ščurovského, Ušba, na Pamíre 1982 štít Korženevskej. V r. 1984 spolu so Stejskalom a Rakoncajom vystúpil na Lhoce Šar (deň po Demjánovi). K najväčším výkonom patrí prvovýstup na K2, ktorý absolvoval s 2 Poliakmi v r. 1986. Trasa, ktorou výstup „nebol možný“ (R. Messsner), dostala názov Magic Line Do 1. augusta 2012 bol jediným Slovákom, ktorému sa podarilo zliezť K2.


Jaroslav Jaško
Cenné výstupy v Tatrách, Alpách (prvovýstup diretissimou Grand Pilier d Angle), na Pamíre (Pik Komunizmu 7495 m.n.m), v Nórsku aj na Aljaške. V Himalájach sa zúčastnil dvoch expedícii na Everest, 1987, 1988.

reportáž v ČT z 1988


Realizáciu a distribúciu tohto filmu finančne podporil Audiovizuálny fond.
avf.jpg

 

Miesto natáčania