Everest - najťažšia cesta - Ocenenia

Cena poroty - Verona Mountain Film Festival, Taliansko, 22.-26.2.2022
"Porota sa rozhodla oceniť film, ktorý rozpráva príbeh, ktorý sa odohral pre dekádami rokov a tragické udalosti zanechali nezmazateľnú stopu v dušiach preživších protagonistov."

Grand Prix - Kathmandu International Mountain Film Festival, Nepál, 9.-13.12.2021
"Tento film rozpráva o ľudskej sile potrebnej na skúmanie teritória za hranicami možného a poznaného. Je to symbolika toho, ako sa vyvíja naše ľudstvo. Ako zakladáme oheň a vynachádzame koleso. Aj dnes ešte niektorí volia túto cestu. Nechať si narásť krídla a roztrhnúť reťaze. Napriek fyziologickým, sociálnym alebo politickým obmedzeniam. Niektorí z nás túto cestu neprežijú. Ale ako ľudstvo ich potrebujeme. Tých, čo rozumejú ohňu a vynájdu kolesá. Na úrovni jednotlivca je film zameraný na našu silu a zraniteľnosť zároveň. A to sa stáva základom pre rešpektujúci postoj jedného voči druhému. Film vytvára oblúk medzi zásadnými otázkami ľudstva a životom jednotlivca. Ponecháva pritom priestor na reflexiu týchto veľkých tém na vizuálnej úrovni. A pritom ostáva klasickým horolezeckým filmom."

kimff.jpg

kimff-award.jpg

Cena za réžiu - Vertical Moscow International Film Festival, Moskva, Rusko, 10.-12.11.2021

Najlepší film o horolezectve, dobrodružstve a objavovaníBansko Film Festival, Bulharsko, 22.-25.9.2021

Grand Prix - Festiwal Górski im. A. Zawady, Ladek Zdroj, Poľsko, 10.-19.9.2021
Príbeh o mimoriadnom a tragicky sa končiacom počine slovenských horolezcov, ktorí sa v roku 1988 rozhodli vyliezť najťažšiu cestu na Everest alpským štýlom. Príbeh je rozprávaný z pohľadu vedúceho tejto expedície Ivana Fialu. Napriek tomu, že už uplynulo takmer 30 rokov, vedúci expedície sa nedokázal vyrovnať so smrťou štyroch horolezcov až do konca života. „Everest - najťažšia cesta“ je dojímavý príbeh o zmysle pre zodpovednosť, o pochybnostiach a o cene, ktorú zaplatíme za svoje sny. Porota ocenila vysokú kvalitu filmu, ktorý perfektne kombinuje archívne zábery s pútavými rozhovormi.

Cena Ladislava Chudíka za filmové dielo, propagujúce šport - Cena Slovenského olympijského a športového výboru - PAVOL BARABÁŠ - Svetovo renomovaný slovenský filmár je režisérom aj autorom scenára pozoruhodného dokumentárneho filmu „Everest – najťažšia cesta“ a pokuse štvorice slovenských horolezcov zdolať v roku 1988 najvyššiu horu sveta Mt. Everest najťažším možným spôsobom - alpským štýlom tzv. Boningtonovou cestou. Film, ktorý mal premiéru v septembri 2020, získal viaceré ocenenia na medzinárodných festivaloch. 15.10.2021

Cena poroty - NZ Mountain Film and Book Festival, Nový Zéland, 3.7.2021

Cena Slovinskej Televízie - Festival Gorniskega Filma Domžale, Slovinsko, 4.7.2021
Slovenská expedícia posúva hranice toho, čo je možné vyliezť alpským štýlom na juhozápadnej stene na najvyššej hore sveta. Ale výprava z roku 1988 sa namiesto víťazného úspechu zmenila na tragédiu a iba traja zo siedmich členov sa vrátili domov.  Film sa zameriava na ich mentálnu dilemu, úvahy a pocit zodpovednosti po prekročení hranice oddeľujúcu úspech a katastrofu.
tv-slovenia-award.jpg

Najlepší horolezecký film - Festival Gorniskega Filma Domžale, Slovinsko, 4.7.2021
Dojímavý a fascinujúci film o jednom z kľúčových momentov v histórii himalájskeho horolezectva. Najťažšia cesta na Everest, pomenovaná The Hard Way podľa Chrisa Boningtona, je údajne alpským štýlom neleziteľná. Film je bohatou a historicky presnou poctou skupine vynikajúcich slovenských horolezcov, ktorí to cítili inak a vydali sa na veľké, avšak tragické dobrodružstvo.
best-mountaineering-film.jpg

Alpine Camera in Gold - Alpinizmus & Expedície, Mountainfilm International Film Festival Graz 2020, Rakúsko, 12.6.2021
Vyjadrenie poroty: Film sa zaoberá ústredným problémom výškového horolezectva - zlyhaním. Rozhovory s účastníkmi expedície sú prepájané s historickým filmovým materiálom v dokonale vyváženej kombinácii. V estetickom a jasnom obraze a bez prehnaného hrdinstva. Pozostalí tejto tragédie sa s nami delia o svoje skúsenosti so skromnosťou a pokorou pred tým, čo zažili, a so všetkými svojimi pochybnosťami o sebe. Režisér tohto časového filmového dokumentu spracoval tieto udalosti starostlivo a empaticky. 

Cena poroty - Hory a mesto, Bratislava, 19.-23.5.2021
Vyjadrenie poroty: Strhujúci dokument Pavla Barabáša o legendárnej československej horolezeckej expedícii na najvyšší vrchol sveta z roku 1988 zhodnotil člen poroty, fotograf a horolezec Pat Morrow: ,,Vo svete dobrodružného filmu je meno Paľa Barabáša synonymom k precízne vystavaným dokumentom, ktoré vrhajú ľudské svetlo na drámu, výzvy a zadosťučinenie, ktoré so sebou prináša horolezectvo. V roku 1988 sa na jednej z najťažších stien Everestu odohral tragický, no hrdinský boj malého elitného tímu slovenských horolezcov - expedícia, ktorú slovenská komunita intenzívne vníma, ale mimo Európy bola doteraz prevažne neznáma. Následky rozhodnutia vybrať sa Ťažkou cestou sú ešte viac zosilnené v tomto vynikajúco spracovanom filme.” 

jury-award.jpg

Najlepší horolezecký film - UMFF, Ulju Mountain Film Festival, Ulsan, Južná Kórea, 7.4.2021
vyjadrenie poroty: Historická hodnota expedície The Hard Way v juhozápadnej stene Everestu v roku 1988, míľnik v histórii alpinizmu, obrazy legendárnych horolezcov, dramatické scény a archívny materiál sú dobre vyvážené, zatiaľ čo utrpenie, vytrvalosť a pravý význam lezenia sú prepojené s rozprávaním tých, čo prežili. 

everest_korea-1.jpg

Strieborný plesnivec - BBVA Torelló Mountain Film Festival, Torelló, 22.-31.1.2021

Cena TV Noe - Medzinárodný festival outdoorových filmov, ČR a SR 2020

Cena divákov - BBK Mendi Film Festival, Bilbao, 4.-13.2020, Španielsko

Grand Prix - Medzinárodný festival horských filmov Poprad, 14.-18.10.2020
vyjadrenie poroty: "Za dokonalé dramatické uchopenie príbehu prelezenia najťažšej cesty na Evereste štvoricou špičkových slovenských horolezcov. Najväčšia tragédia v dejinách slovenského horolezectva je zobrazená cez emócie vedúceho expedície. Talent režiséra umožnil citlivým spôsobom poukázať jej príbeh a následky."

Grand Prix -Echo Mountain Film Festival, Severné Macedónsko, 5.-9.10.2020
vyjadrenie poroty: "Pavol Barabáš sa majstrovským spôsobom vrátil k najväčšej tragédií Slovákov v Himalájach. Skvelé animácie, veľmi zaujímavé rozprávanie a obrovská dávka emócií. Majstrovské spracovanie veľmi zložitej témy. " 

Best Adventure - Medzinárodný festival horských filmov SHH Ushuaia, 17.-30.8.2020, Argentína
vyjadrenie poroty: "Dobrodružstvo, ktoré prekonáva limity toho, čo bolo považované za možné a zachraňuje esenciálne hodnoty toho, čím bolo horolezectvo v minulosti. Starostlivosť jeden o druhého, dosahovanie cieľa lojálne, najčistejším alpským spôsobom. Film taktiež zachytáva problém podstupovania nevyhnutného rizika a jeho dôsledkov a odsudzovanie spoločnosťou."

Grand Prix - Medzinárodný horolezecký filmový festival, Teplice nad Metují, 27.8.-30.8.2020, ČR

Cena Poľského horolezeckého klubu - Moc Gór - Sila hôr, Festival horských filmov, Zakopane, 27.8.-30.8.2020, Poľsko
vyjadrenie poroty: "Porota ocenila schopnosť režiséra vyjadriť emócie, dilemy a pochybnosti vedúceho expedície s tragickým koncom na juhozápadnej stene Mount Everestu. Režisér dojímavým spôsobom ukázal zodpovednosť lídra expedície v extrémnych podmienkach."

Special Jury Award -  New Zealand Mountain film festival, Wanaka 4.7.2021

 

Všetky ocenenia