Sherpa Rallye - História

Horskí nosiči mali odjakživa súťaživého ducha. Málokto z nich to síce otvorene priznal, no v každom z nich drieme myšlienka byť aspoň o trochu lepší, než jeho kamarát, či kolega. Byť rýchlejší s nákladom ako minulom roku... Toto vzájomné prekáranie, chuť súťažiť a zmerať si sily, a hlavne stretnúť sa aspoň raz do roka s kolegami z ostatných chát, prerástli nakoniec do súťaže, ktorá dostala názov Sherpa Rallye. Vymyslel sa názov, stanovili sa pravidlá, zásady, porota a ceny.

Prvou pohnútkou organizátorov bolo, aby sa aspoň raz za rok stretli nosiči a chatári z Tatier na nejakom spoločnom podujatí, kde by si mohli chlapsky zmerať sily, porozprávať sa, zabaviť sa. Táto myšlienka, niet divu, vyšla priamo z Chaty pod Rysmi a je zaujímavé sledovať, do akej podoby sa až dostala.

1. ročník:
V roku 1985 sa teda uskutočnil prvý ročník tejto nezvyčajnej súťaže, sen sa stal skutočnosťou. Z recesie sa súťaž o rok zopakovala a stala sa tradíciou.

PRAVIDLÁ

- náklad 60 kg
- veková kategória bez obmedzenia
- spoločný štart a cieľ
- trasa po turistickom chodníku
- cieľ - horská chata.

O SÚŤAŽI...

V úvodnom ročníku sa na štart postavilo 7 nosičov. Z roka na rok sa ich počet zvyšuje, pribúda i obdivovateľov, divákov a amatérskych súťažiacich z radov turistov. Všetci súťažiaci majú rovnakú váhu nákladu , preto sa súťaží na čas. Každý ročník sa koná na inom mieste, cieľom je vždy nejaká vysokohorská chata. Výsledky sa vyhlasujú v kategórii jednotlivcov, i družstiev. Pri družstvách sa sčítavali hlasy nosičov štartujúcich za jednotlivé chaty.

Preteky sa konajú každoročne na konci letnej sezóny. Každý pretekár má právo zvoliť si čo najvhodnejšie oblečenie (čím vzdušnejšie a pomaľovanejšie, tým lepšie), pomôcky, poradný tím, ktorí sa snaží pretekárom pomôcť naplniť heslo : „DNEŠNÁ SHERPA RALLYE, VYHRAŤ BY SME CHCELI!!!“ Hlavný rozhodca a štartér každoročne odštartuje preteky otvorením fľaše šampanského.

ZAUJÍMAVOSTI..

Súťaž by mala byť skôr recesiu, než ozajstným súperením. Z roka na rok je však cítiť narastajúcu rivalitu, najmä u mladšej generácie nosičov. Trénujú celý rok na súťaž, behajú s vynáškami po dolinách, alebo sa podaktorí ani nezúčastnia, lebo nemajú natrénované. Padajú časové rekordy jeden za druhým a víťazi prvých ročníkov len krútia neveriaco hlavami. Časový výkon na Zbojnícku chatu v roku 2001, 1 hodina 22 minút (turistická značka udáva 2 hodiny 45 minút) naozaj všetkých prekvapil a myslím, že ani tak skoro prekonaný nebude.

6. ročník bol s medzinárodnou účasťou. Spoločne s našimi súťažil i jeden Talian, ktorý sa náhodou zatúlal do Tatier. Ten bol pretekmi tak nadšený, že o rok prišiel na štart spolu s kamarátmi a dostali názov TRIO ITALIA MAKARONO.

10. ročník bol jubilejný a dostal názov SHERPA CUP. Nosiči súťažili počas celého roka. Na začiatku sezóny, dvakrát uprostred a dvakrát na konci sezóny, až kým nevyniesli svoje náklady na všetky tatranské chaty, na ktoré sa dodnes nosí.

Súčasťou 10. ročníka bola prvýkrát i LADY RALLEY. Ženy nesú 20 ks, okrem času sa hodnotí i celkový umelecký dojem na trati, ladnosť chôdze a úspornosť oblečenia. Kvôli dámam bola zriadená špeciálna Esteticko - erotická komisia, ktorá sleduje dané kritériá.


PREHĽAD VÍŤAZOV:

1. ročník, 1985: Chata pod Rysmi - Viktor Beránek
2. ročník, 1986: Chata g. Štefánika pod Ďumbierom, Viktor Beránek - Oto Janigoš
3. ročník, 1987: Téryho chata - Oto Janigoš
4. ročník, 1988: Zbojnícka chata - Oto Janigoš
5. ročník, 1989: Chata pod Rysmi - Viktor Beránek
6. ročník, 1990: Chata pod Rysmi - Miro Jílek
7. ročník, 1991: Chata g. Štefánika - Miro Šarina
8. ročník, 1992: Chata Garibaldi (Taliansko) - Miro Šarina
9. ročník, 1993: Téryho chata, Miro Jílek
10. ročník, 1994 - SHERPA CUP:
Zbojnícka chata - Viktor Beránek a Miro Jílek
Téryho chata - Viktor Beránek
Chata pod Rysmi - Oto Janigoš
Chata g. Štefánika - Igor Fabricius
Chata Garibaldi - Viktor Beránek
Celkový víťaz SHERPA CUP: Viktor Beránek

11. ročník, 1995: Téryho chata - Miro Jílek
12. ročník, 1996: Chata pod Rysmi - Edo Lipták
13. ročník, 1997: SHERPA CUP
Chata g. Štefánika - Michal Kriššák
Chata Garibaldi - Miky Knižka
Celkový víťaz: Edo Lipták na základe sčítania hlasov

14. ročník, 1998: Zbojnícka Chata - Miky Knižka
15. ročník, 1999: Zbojnícka Chata - Miky Knižka
16. ročník, 2000: Zbojnícka Chata - Miky Knižka
17. ročník, 2001: Chata Taliaferi (Taliansko) - Milan Juroš - Čiko
18. ročník, 2002: Chata pod Rysmi - Edo Lipták
19. ročník, 2003: Rakúsko - Miky Knižka
20. ročník, 2004: Chata Solisko - Milan Marhan, ČR
21. ročník, 2005: Téryho chata - Martin Maličký
22. ročník, 2006: Taliansko, Rifugio Tagliaferry - Martin Maličký
23. ročník, 2007: Kamenná chata - Martin Maličký
24. ročník, 2008: Téryho chata - Martin Maličký
25. ročník, 2009: Chata pod Rysmi - Martin Maličký 1hod. 28 min.
Ďalšie ročníky nájdete tu:

Katarína Nováková, Pavol Barabáš

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku