V živote sa stretneme s rôznymi prekážkami. Ideme po ceste, no po chvíli aj tak zistíme, že nie je správna a musíme sa vrátiť až na samý začiatok.
Častokrát sa však ocitneme pred prekážkou s vedomím, že niet cesty späť ...
Neodmysliteľnou súčasťou dokumentárnej tvorby Pavla Barabáša je fenomén cesty, fenomén vykročenia - vydania sa na cestu, na púť niekedy až na, či za hranice ľudských možností. „Choď tam, kam chceš ísť." je autorovým celoživotným mottom. Vykroč z letargie a začni premýšľať, zahĺb sa do seba, premýšľaj kým si, premýšľaj nad zmyslom svojej existencie. Vnímaj seba ako súčasť širšieho celku, kde všetko so všetkým súvisí. A napokon - maj úctu voči sebe a svojmu okoliu.
Film Trou de Fer je príbehom o nezvyčajnej ceste - o expedícii piatich kamarátov, ktorí sa vybrali do tropického pralesa Reunion v Tichom oceáne, aby v srdci prírody zdolali najťažší kaňon sveta, ktorý je Mont Everestom medzi kaňonmi. Do jeho útrob môžu zlaniť len tí najlepší, avšak bez záruky návratu.
Film diváka očarí režisérovým pohľadom na rozprávkovú prírodu, ktorá je odrazu „na dotyk". Do príbehu sú zakomponované priam neskutočné zábery z vrtuľníka do hĺbky, na zelené porasty, vodopády a všade citeľný vzduch obkolesujúci celé mystérium zázraku prírody. Autor vhodnou a pútavou skratkou hneď v úvode oboznámi divákov s hlavnými hrdinami filmu.
Na začiatku sa môže všetko zdať veselé a odľahčené. Je zaujímavé pozorovať členov expedície a ich prípravu na cestu. Berú so sebou skoby, náhradné baterky, lekárničku, akumulátorovú vŕtačku, varič na bombu a neuveriteľné množstvo lán, jedlo, neoprény, kaňoningové topánky ... dovedna stošesťdesiat kilogramov. To všetko musia zbaliť do vodných vakov. Chvíľkový oddych je vždy akoby len „tichom pred búrkou" - a pripravuje diváka na dramatický zostup do kráteru Trou de Fer, ktorý vznikol zaujímavých spôsobom - je v skutočnosti prepadnutou sopkou.
Zlanenia tu dosahujú niekoľko sto metrov a ľahko sa môže stať, že sa lano zamotá, alebo prederie. Koľko trvá navŕtanie nitu do porézneho čadiča? Koľko metrov lán je potrebných na zostup a ako ich chrániť pred poškodením? Ako sa najlepšie zaistiť a ako si poradiť so záťažou na lane? Čo ak príde nával vody? A čo ak sa niekto zraní? Čo potom? Aj tieto situácie sú vo filme Pavla Barabáša stále prítomné.
Obrovským pozitívom filmu je, že divák pri jeho sledovaní prejde spolu s režisérom a ďalšími členmi výpravy, všetkými kaňonmi, zažije bivak i večeru priamo v najnedostupnejšom mieste sveta - na dne Trou de Fer. A ak sa počas filmu neustále pýtal, prečo? Na konci filmu bude poznať na otázku odpoveď ...
Martina Straková
Komentáre (0)