Pavol Barabáš: Všetci sme chceli zistiť, či sme skutoční muži

Aj knihy legendárnej dvojice cestovateľov Zikmunda a Hanzelku ovplyvnili Pavla Barabáša.

Nedávnu návštevu legendárneho českého cestovateľa Miroslava Zikmunda si nenechal ujsť ani známy dokumentarista Pavol Barabáš. Ako prezradil, práve na knihách slávnej dvojice dobrodruhov Zikmund-Hanzelka vyrastal, no s 97-ročným cestovateľom sa doposiaľ osobne nestretol. Až teraz v Bratislave.

„Môj život ovplyvnil minimálne tým, že som veľa sníval. Keď sme ako mladí chlapci čítali o ich cestách, všetci sme sa chceli pozrieť do pralesa alebo na púšť a zistiť, či sme ‚skutoční' muži," povedal Barabáš a dodal: „S pánom Zikmundom som sa zoznámil až teraz a veľmi si to vážim. Ide z neho neuveriteľná charizma a prežil naozaj obdivuhodný život."

Miroslav Zikmund označil sám seba za ‚posadnutého' človeka a na margo tohto opisu ešte dodal: „Ak človek nie je v živote niečím posadnutý, je zle. Posadnutosť vás totiž poháňa vpred." Čo hovorí na toto tvrdenie Barabáš? „Musíte byť svojím spôsobom posadnutý, aby ste si na chrbát naložili ťažký batoh a brodili sa džungľou či blatom," povedal a dodal, „navyše, globalizujúci sa svet valcuje a valcuje naše hodnoty, preto musíte byť nielen posadnutý, ale aj trošičku nespokojný so svojím životom. A vtedy je dobré odísť niekam preč, napríklad ku kmeňu v Afrike a žiť istý čas ich životom. Keď sa následne vrátite domov, uvedomíte si práve tie neviditeľné hodnoty, ktoré robia váš život šťastným. Každý mladý človek by mal cestovať, aby spoznal hodnoty, ktoré má doma."

V päťdesiatych rokoch, čiže v období, keď po svete cestovala dvojica Zikmund-Hanzelka, svet nesužovalo toľko lokálnych vojen. Dnes je to inak, no od cestovania to Barabáša neodrádza. „Jednoduchí ľudia nechcú bojovať. Keď prídem, hoci do vojnovej oblasti s tým, že chcem pochopiť, ako tí ľudia žijú a ich spôsob života si vážim a rešpektujem, rovnako ako ich tradície, nikdy som nemal problém s tým, že by ma medzi seba neprijali."

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku19. 9. 2016, 14:28