Barabáš pozýva na výpravu do Mongolska

Do kín mieri nový dokument slovenského režiséra Pavla Barabáša Mongolsko - V tieni Džingischána. Hodinová snímka bude mať premiéru 16. septembra a rozpráva o ceste známeho filmára a jeho kamarátov naprieč Mongolskom. Krajinou s veľmi malou hustotou obyvateľstva, s neporušenou prírodou, kočovníkmi, ktorým pre život netreba veľa, a s minulosťou mohutnej ríše.

p4635de67_barabasmongolsko5.jpgPavol Barabáš je ostrieľaný dokumentarista. Divákom sprístupnil najrozličnejšie kúty sveta filmami 118 dní v zajatí ľadu, Tajomné Mamberano, OMO - Cesta do praveku, Amazonia Vertical, Pururambo, Tepuy - Cesta do hlbín zeme alebo Neznáma Antarktída. Tentoraz putuje cez mongolské hory a rozľahlé stepi, mimo zvyčajných ciest. Objavuje pritom význam Džingischána, často neprávom označovaného len za neľútostného dobyvateľa. A spoznáva miestnych kočovníkov, ktorí žijú ako ich predkovia. Z toho, čo im dá dobytok. Sú však pohostinní a pôsobia vyrovnane.


Na jeseň do kín vstúpia ešte dva dokumenty, ktoré vznikli v slovenskej koprodukcii. Bude to snímka Martina Šulíka 25 zo šesťdesiatych alebo Československá nová vlna, ktorý predstavuje významných filmových tvorcov zlatej éry kinematografie, a dokument Vojnové hry. Poľský režisér Dariusz Jablonski sa v ňom venuje osobnosti plukovníka Kuklinského, ktorý počas studenej vojny poskytoval Západu dôležité vojenské informácie z Poľska a východného bloku.


Autor: Daniel Bernát, Pravda, 4.8.2010.

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku4. 8. 2010, 11:19