Horský vodca - Povedali o filme

Koncom novembra 2022 sa konal v Starom Smokovci Generálny míting medzinárodnej asociácie horských vodcov. Pri tejto príležitosti sme sa rozhodli pustiť im film o práci tatranských horských vodcoch. Spätné väzby boli veľmi zaujímavé. Tu uvádzam niektoré z nich:

"Pavol odviedol skvelú prácu na filme, ktorý sa mi veľmi páčil. Možno by sa dalo pokračovať vo viacerých aktivitách vodcu - veľmi dobre bolo ukázané vodenie v skalách vo Vysokých Tatrách so všetkými emóciami, vibráciami, energiou a aj s problémami, ktoré s tým prichádzajú. Film je dokonalým záberom tejto časti vodcovstva. Vedel by som si predstaviť, že by sa dalo pokračovať ďalšími scénami vodenia v inom teréne, inými disciplínami, s inými emóciami a problémami..."
Albert Leichtfried, horský vodca Rakúsko

"Film bol výborný a nemám k nemu žiadne ďalšie pripomienky. Pavlovi sa to podarilo veľmi dobre!"
Tadej Debevec, horský vodca Slovinsko

"Užil som si každú minútu filmu - mám veľmi dobré dojmy z práce vodcov v Tatrách, perfektne fungujú, aj „negatívne“ stránky vodcovstva tiež."
Gregor Krenn, horský vodca Rakúsko

"Myslím, že to bolo veľmi dobre natočené a príbeh tiež dobre vyrozprávaný. Zahŕňalo veľa rôznych aspektov, nielen pekné stránky vodcovstva, ale aj straty atď. Možno to bol trochu mix príbehu horolezectva vo Vysokých Tatrách a horského vodcovstva, nie som si však istý. Mohlo byť zaujímavé zahrnúť sem zahraničných vodcov a tiež slovenských vodcov pôsobiacich v zahraničí."
Christoph, horský vodca

"Výborne! Viem, že nie je ľahké nakrútiť takýto film (pracoval som na viac ako 40 filmových projektoch pre NatGeo, Discovery, BBC atď.) a skutočne ma to inšpirovalo natočiť jeden o IFMGA."
Nick, horský vodca Gruzínsko

"Pavol Barabas produkoval film, ktorý ilustroval majestátnosť Tatier a spojil ho s pekným pútavým príbehom o vzťahu, ktorý máte všetci k tejto oblasti a k povolaniu vodcov. To, že film dokázal udržať našu pozornosť hodinu, hovorí veľa o zaujímavosti, ktorú vytvára atmosferická scenéria a osobnosti stvárnené v rozhovoroch."
Martin Doyle, horský vodca Veľká Británia

"Veľmi som ocenil film, je to citlivý a hlboký pohľad do reality nášho povolania, zo svetlej aj temnej stránky, ktorá sa ťažko hľadá. Tiež pekný pohľad na starú slovenskú vodcovskú históriu, ktorú som objavil vo filme. A po zhliadnutí filmu chcem v lete navštíviť Tatry, aby som si vyliezol niektorú z vašich krásnych ciest."
Dorian Labaeye, horský vodca Francúzsko

"Skvelá scenéria, skvelé remeselné umenie za kamerou a vo vodcovskej praxi – ale umenie byť interpretom voľnej prírody by malo mať vyššiu prioritu. Takto môžeme dokázať naše majstrovstvo v horskom vodcovstve."
Nils Faarlund, horský vodca Nórsko