Dvojitý úspech filmu Everest v Slovinsku

15.ročník Medzinárodného horolezeckého festivalu - Festival Gorniskega Filma v slovinskom meste Domžale sa konal 28.6. až 4.7.2021. Dokumentárny film Everest - najťažšia cesta získal hneď dve ocenenia.

Medzinárodná porota festivalu udelila filmu cenu za Najlepší horolezecký film: "Dojímavý a fascinujúci film o jednom z kľúčových momentov v histórii himalájskeho horolezectva. Najťažšia cesta na Everest, pomenovaná The Hard Way podľa Chrisa Boningtona, je údajne alpským štýlom neleziteľná. Film je bohatou a historicky presnou poctou skupine vynikajúcich slovenských horolezcov, ktorí to cítili inak a vydali sa na veľké, avšak tragické dobrodružstvo."
best-mountaineering-film.jpg

Odborná porota Slovinskej národnej televízie udelila filmu špeciálnu cenu: Slovenská expedícia posúva hranice toho, čo je možné vyliezť alpským štýlom na juhozápadnej stene na najvyššej hore sveta. Ale výprava z roku 1988 sa namiesto víťazného úspechu zmenila na tragédiu a iba traja zo siedmich členov sa vrátili domov. Film sa zameriava na ich mentálnu dilemu, úvahy a pocit zodpovednosti po prekročení hranice oddeľujúcu úspech a katastrofu.
tv-slovenia-award.jpg

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku5. 7. 2021, 22:33