Alpine Camera in Gold pre Everest

Už od roku 1986 sa v rakúskom mesto Graz každoročne koná Medzinárodný festival horských filmov Mountainfilm Graz. Kvôli protipandemickým opatreniam sa presunul festivalový ročník 2020 na jún 2021, kedy sa už filmy mohli premietať v miestnej kongresovej budove naživo spolu so sprievodnými podujatiami. 12.6.2021 prebehlo slávnostné odovzdávanie cien.

Cenu Alpine Camera in Gold v kategórií Alpinizmus a Expedície udelila porota dokumentárnemu filmu Pavla Barabáša Everest – najťažšia cesta.

Vyjadrenie festivalovej poroty: "Film sa zaoberá ústredným problémom výškového horolezectva - zlyhaním. Rozhovory s účastníkmi expedície sú prepájané s historickým filmovým materiálom v dokonale vyváženej kombinácii. V estetickom a jasnom obraze a bez prehnaného hrdinstva. Pozostalí tejto tragédie sa s nami delia o svoje skúsenosti so skromnosťou a pokorou pred tým, čo zažili, a so všetkými svojimi pochybnosťami o sebe. Režisér tohto časového filmového dokumentu spracoval tieto udalosti starostlivo a empaticky."

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku14. 6. 2021, 09:25