1.miesto pre Vysoké Tatry na Agrofilme

Na 25. ročníku medzinárodného filmového festivalu Agrofilm získal film Vysoké Tatry - Divočina zamrznutá v čase 1. miesto v kategórii C - dokumentárne a publicistické filmy. Festival sa už tradične konal pod záštitou vlády Slovenskej republiky a Organizácie spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) v Ríme a jeho usporiadateľom je Ministerstvo pôdohospodárstva Slovenskej republiky. Premietlo sa 111 filmov z 21 krajín, pričom po prvý krát sa svojou tvorbou predstavila Sri Lanka a Východný Timor.

Doteraz sa na festivale prezentovali filmy z takmer viac ako 60 krajín sveta a 5 medzinárodných organizácií. Spolu prihlásili 3 027 snímok. Sú to filmy, z ktorých ocenené ostávajú v archíve AGROFILMU v knižnici SCPV. Záujemcovia si ich môžu požičať a premietnuť, najmä v rámci výučbovej činnosti.

Aj v tomto roku Medzinárodná porota ocenila najlepšie dielo Veľkou cenou - cenou Vlády SR Magna mater. Odniesla si ho indická snímka Vodohospodárska výstavba - Hlinené priehrady. Okrem toho udelila ďalšie štatutárne ceny, pričom v kategórii dokumentárnych a publicistických filmov získala prvé miesto slovenská snímka režiséra Pavla Barabáša Vysoké Tatry - Divočina zamrznutá v čase. Cenu FAO - Osiris, udelila deväťčlenná medzinárodná porota zložená z odborníkov zo Slovenska, Talianska, Česka, Španielska, Izraelu, Portugalska, Poľska, Nemecka a z Veľkej Británie snímke zo Srí Lanky Palma kithul na Srí Lanke. Národná porota, zložená zo slovenských odborníkov poľnohospodárskej praxe a výskumu, udeľuje cenu diváka. V tomto roku ju udelila slovenskej snímke Zhovorčivý spachtoš, ktorú prihlásilo na AGROFILM Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, Liptovský Mikuláš.

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku6. 10. 2008, 20:46