Sherpa Rallye 1999

POPRAD 22. októbra (SITA) Vysokohorskí nosiči na Slovensku sú európskou raritou. Pravdepodobne aj preto sa na štart 17. ročníka pretekov vysokohorských nosičov Sherpa rallye, ktoré sa uskutočnili uplynulý víkend v talianskych Dolomitoch na chatu Taliaferri, postavil popri 18 slovenských nosičoch len jeden Talian. Už tradičné preteky nosičov sa konajú na záver letnej sezóny vo Vysokých Tatrách.zom Sherpa rallye sa stal Milan Juroš z Kamennej chaty

Tohto roku však zmenili tatranskí organizátori miesto konania pretekov a všetci súťažiaci sa presunuli do talianskych Dolomitov. Pretekári absolvovali približne šesť kilometrovú trasu s prevýšením 830 metrov a s cieľom v nadmorskej výške 2600 metrov na chate Taliaferri so 60 kg nákladom. Víťazom Sherpa rallye sa stal nosič Milan Juroš z Kamennej chaty v Nízkych Tatrách. Na druhom mieste skončil Mikuláš Knižka zo Zbojníckej chaty. Tretí bol Edo Lipták z Chaty pod Rysmi vo Vysokých Tatrách. V ženskej obdobe súťaže, Lady rallye, zvíťazila Lenka Lackovičová z Chaty gen. Štefánika pod Ďumbierom v Nízkych Tatrách.

Na druhom a treťom mieste skončili Miroslava Paliderová a Anna Pažitná z Kamennej chaty. Na štart pretekov Lady rallye sa postavilo 18 žien, ktoré niesli 20 kg náklad. Sherpa rallye sa šla v Taliansku tohto roku už po štvrtý krát v histórii pretekov, pričom po prvý raz na chatu Taliaferri. Trať možno charakterom prirovnať k chodníku na Chatu pod Ďumbierom. Profil trate viac vyhovoval pretekárom so silnejšími lýtkami, ako stehnami.

Budúci ročník Sherpa rallye sa uskutoční už na Slovensku. Pravdepodobne na Kamennú chatu pod Chopkom v Nízkych Tatrách. Okrem Slovenska sa nikde v Európe nevykonáva vynášanie materiálu a zásob na vysokohorské chaty na chrbtoch nosičov. Vysokohorských nosičov šerpov možno stretnúť ešte v Peru a v Himalájach. Agentúru SITA informoval spoluorganizátor pretekov, chatár z reinerovej útulne vo Vysokých Tatrách a nosič Peter Petras.

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku19. 10. 2005, 09:47