Kmene Novej Guney

Damalovia
Etnológovia odhadujú, že na strmých svahoch Sudirmanských hôr žije asi 14 000 Damalov. Beoga a Ilaga sú najväčšie osady v tomto horskom kráľovstve kúziel a mágie. Muži si radi rôzne ozdobujú nos, napríklad zobákmi z rajok. Na penise nosia široké koteky a vlasy si zakrývajú charakteristickou čiernou čiapkou z orchideových vlákien. Nepoznajú nádoby, zeleninu s mäsom dusia medzi žeravými kameňmi. Majú len to, čo je nutné na prežitie. A toho nie je veľa.

Kombaiovia
Kombaiovia žijú v nepreniknuteľných močiaroch dažďového pralesa za neviditeľnou hranicou, ktorú vláda nazýva Pacification Line. Nechcú prísť do styku s civilizáciou, ani s inými kmeňmi. Svoje príbytky majú ako cudzopasný epifyt nalepené vysoko na stromoch. Skrývajú sa tam nielen pred nepriateľmi a malarickými komármi, ale i pred všetko požierajúcimi hubami, termitmi a baktériami. Oheň na strome zakladajú trením ratanu. Vodu vynášajú do chyží v dutine bambusu. Drevená tyč so zárezmi je ich jediná spojnica so zemou.

Asmati
Asi 65 000 Asmatov žije v poloslanej delte riek, ktoré stekajú z hôr do Arafurského mora. V minulosti mali povesť najobávanejších lovcov lebiek a kanibalov. Základom ich života bola smrť nepriateľa. Ľudskú hlavu považujú za silný zdroj energie, najväčšiu moc majú lebky slávnych bojovníkov. Slovné spojenie Asmat-ow v preklade znamená "skutoční ľudia". Na udobrenie si duchov dodnes vyrábajú veľké drevorezby, ktoré sú odborníkmi považované za jedno z najhodnotnejších domorodých umení.

Komorovia
8 000 príslušníkov kmeňa Komoro žije na južnom pobreží Západnej Papui pri rieke Mukamuga. Ich osady sú postavené na koloch v mangrovníkových močariskách. Život týchto rybárov a lovcov krokodílov ovplyvňuje skutočnosť, že cez ich územie vedie zásobovacia sieť najväčšej zlatej bane sveta, ktorá je ukrytá vysoko v horách nad Timikou. Ich pôvodná kultúra a rituály boli zakázané. Niektorí Komorovia unikajú pred civilizáciou hlbšie do pralesa. Majú ešte kam?

Daniovia
V roku 1938 objavil Richard Archbold vysoko v novoguinejských horách Baliemské údolie. The National Geographic vtedy uverejnil článok o objave tisícročia. Svetom preletela senzačná správa o zabudnutej dobe kamennej, v ktorej vládnu lovci lebiek, kanibalizmus, kamenné sekery, bambusové a kostené nože. V súčasnosti žije v údolí asi 60 000 Daniov. Staré rituály a tradície si udržujú už len v odľahlých častiach. Ich zvyky sú pre našu civilizáciu nepochopiteľne kruté.

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku13. 4. 2006, 06:45