Karakoram Highway

FILM KARAKORAM HIGHWAY
3-dielny seriál z cesty cez 4 najvyššie pohoria sveta:

1. časť - CEZ HIMALÁJ A HINDUKÚŠ
Pakistan, Nanga Parbat, Citral, Tiric Mir
V povodí Indusu sa dostávame na pravú Karakoram Highway. Mení sa krajina, menia sa i ľudia v nej. Po pravej strane sa nachádzajú zelené svahy západného Himaláju a po ľavej príkre zrázy pohoria Hindukuš. Prichádzame k oznamu o prejdených kilometroch: k pamätníku, akých je po trase viac. Z textu na ňom sa dozvedáme, že výstavba Karakoram Highway trvala približne 20 rokov a pracovalo na nej niekoľko Číňanov a Pakistáncov. Vzniklo tak dielo odborníkmi často porovnávané s náročnosťou výstavby egyptských pyramíd. Prvý turista ňou prešiel v roku 1986. Cesta sprístupnila oblasť aj expedíciám a my Vás zavedieme pod Nanga Parbat.

2. časť - CEZ KARAKORAM
Pakistan, Hunza, Kundžerab sedlo
Architektúra Karimabádu, hlavného mesta karakoramského údolia Hunza, zodpovedá účelnosti a tradíciam. Pod zasneženými horskými velikánmi stojí od roku 1300 najstaršia veža pevnosti Baltit. Kamenné obydlia sú dostatočne odolné voči prudkým vetrom a hoci sa svieti petrolejkami a kúri drevom, domorodci si lepší a pohodlnejší život ani nechcú predstaviť. Zvykli si totiž, že úrodná zem, životodárna voda a číre hory patria ku koloritu. Ponad mesto sa hadia krivolaké chodníčky starej hodvábnej cesty stratené v spleti kremenných žíl. Hlbokým kaňonom údolia pokračujeme do fascinujúceho sveta horských ľudí Karakoramu.

3. časť - CEZ ČÍNSKY PAMÍR
Čína, Mustaghata, púšť Tatlamakam, Kašgar
Po prechode Kunžerábu máme pocit, akoby ktosi náhle zmenil kulisy. Exteriéry karakoramských vrchov natlačených na seba vymenila rozľahlá krajina. Široké a ploché pamírske plató roztvorilo mohutné dlane. Jeho hlavná časť sa rozprestiera v Tadžikistane a do Číny zasahuje východnou časťou nazývanou Sarikol Pamír. Názov Pamír v miestnom nárečí znamená pastviny. A práve nad týmito zelenými pláňami sa týčia najvyššie štíty pohoria Kongur a Muzstaghata. Pod nimi nás zavedie cesta k púšti Taklamakam do mesta Kashgar.

 

BONUS - CEZ DIVOKÝ BALTISTAN


SYNOPSA
Dokumentárny film Cez divoký Baltistan zachytáva púť slovenských horolezcov. Od Rozprávkovej lúky pod Nanga Parbatom, cez kaňon rieky Indus a baltistanskú dolinu Hushe, až na vrchol 5650 metrov vysokého štítu Gondoghoro. Geografická pozícia Baltistanu - súčasti pakistanskej časti Kašmíru - neďaleko horúcej hranice s Indiou, sa môže zdať odstrašujúca. No v skutočnosti je Baltistan nádherným kútom sveta ukrytým v útrobách Karakoramu. Prekrásne vrcholy, strmé a fascinujúce prístupové cesty, ale hlavne prívetiví ľudia robia z Baltistanu miesto, kam sa skutočne oplatí pozrieť... Hoci aj cez objektív kamery.


 

Scenár, kamera, strih, réžia: Pavol Barabáš,
Dĺžka: 20 minút,
Formát: 4:3
Zvuk: 2.0


FILMY Z ARCHÍVU K2STUDIA - NEDISTRIBUJEME! LEN NA DOBIERKU!
"Prvým mojim expedičným filmom bol trojdielný dokument Karakoram Highway - úžasná cesta cez štyri najvyššie pohoria sveta, ktorú odborníci porovnávajú so stavbou egyptských pyramíd. Ide o moju prvotinu z expedícií z roku 1993 a 1995, tak nečakajte žiadne dobrodružné filmy, len sa môžete pozrieť na zaujímavé miesta sveta, ktoré očaria každého milovníka vysokých hôr" - Pavol Barabáš

Účasť na Medzinárodnom festivale horských filmov v Teplicích nad Metují 97 v Čechách
Účasť na Medzinárodnom festivale horských filmov 96 v Poprade

Kamera, scenár, strih, réžia: Pavol Barabáš, Dĺžka: 25, 29, 29 minút, Rok výroby: 1995

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku28. 6. 2005, 01:46