Dokument Tepuy rozpráva o posadnutosti

Festivaly mi napovedia, či je môj film životaschopný, hovorí režisér a cestovateľ Pavol Barabáš v rozhovore pre denník Pravda

* Premeny Tatier otvárajú zajtra Medzinárodný festival horských filmov v Poprade. Prinášajú iný pohľad ako dokument Tatry - Mystérium?
Premeny Tatier sú viac filozofickým filmom. Je to obrazové rozprávanie o tom, ako cítim udalosti, ktoré sa v Tatrách odohrali. Ako veterná smršť aj o rok veľký požiar prešli cez moje vnútro.

* Film už získal na Agrofilme 2006 Cenu ministra životného prostredia.
Je to ohromná pocta. V dokumentárnej tvorbe existuje však málo festivalov, ktoré dávajú ako ceny aj nejaké finančné sumy.

* Dokumenty získali doma, ale najmä vo svete množstvo ocenení. Stále z nich máte radosť?
Mňa teší, že ten-ktorý film vôbec vznikne. Je ako moje dieťa. A festivaly mi napovedia, či je to dieťa životaschopné, alebo nie. Bohužiaľ z časových dôvodov sa festivalov zúčastňujem malo.

* V Poprade bude mať predpremiéru aj váš najnovší celovečerný dokument Tepuy. Čo vás zlákalo na výlet s jaskyniarmi do nepoznaných hĺbok stolovej hory Chimantá?
Nebol to výlet. Skôr pokus nakrútiť, čo znamená pravé objaviteľstvo. Čím je človek pri objaviteľských pokusoch posadnutý. Byť s ním vlastne on-line. Zaznamenať, ako objavuje dovtedy neznámu jaskyňu, s čím zápasí, aké problémy pri tom nastávajú. Čo všetko sa môže na expedícii do neznáma objaviť a ako sa podarí vstúpiť do tajných trezorov zeme, kde žijú prastaré rastliny a živočíchy, čo nikdy nevideli svetlo sveta.

* Bol zostup do gigantického labyrintu najstarších jaskýň sveta vzrušujúci?
Pre mňa to bola nová dimenzia. Dimenzia tmy, temna, tajomna. Bol to úplne iný svet, aký som dovtedy poznal. Každý film sa totiž snažím robiť na inú tému, aby sa prostredia neopakovali.

* Nesklamala technika?
Keď som skákal po vysokých kamenných stĺpoch vypreparovaných víchrom a vodou, jeden sa podo mnou zlomil: Spadol som medzi tie kamene do hĺbky asi štyroch metrov a kamera, ktorú som držal v ruke, sa rozbila. Bolo vidno všetky jej črevá. Keď sa vám niečo také stane na štvrtý či piaty deň expedície, s nakrúcaním ste skončili. Začal som sa modliť, vzývať rôzne božstvá - poskladal som všetko naspäť, zlepil páskou, stlačil spúšť. A kamera fungovala! Bol to pre mňa taký malý zázrak.

* Máte pri uvádzaní svojich noviniek ešte stále trému?
S filmom pri jeho tvorbe tak dlho žijete, že už vôbec neviete, či je vlastne zaujímavý. Ja skutočne neviem, aký ten film je. Možno bude nudný a dlhy. Uvidím však, čo povedia diváci, ktorí ho uvidia po prvý raz.

* V Čechách majú postupne premiéry vaše dokumenty Pururambo, Amazonia Vertical, Tajomné Mamberamo, Omo - Cesta do praveku a Mustang.
Sledujem ich osudy na internete. Som milo prekvapený, že sa o nich v českej tlači veľa píše. Uvidíme, aké budú divácke výsledky. Ak budú dobre, rad by som dokument Tepuy dal prepísať na filmovú surovinu - bol nakrútený technológiou HDV - a uviesť ho do kín, aby si divák užil aj kvalitný obraz.

* Ako sa predávajú vaše dokumenty na DVD?
Je zaujímavé, že mnohé sú v predaji skôr, ako ich vydám. Čierna distribúcia funguje. Dokonca mi prišli e-maily, či si nekúpim vlastné DVD. Dostal som sa aj na stránku hackerov, kde sú moje filmy k dispozícii na internete. Sú to úniky z festivalov. Na jednej strane ma teší, že sa dostanú medzi ľudí. Na druhej ma mrzí, pretože do DVD dávam množstvo bonusov a snažím sa ich urobiť čo najkvalitnejšie a najzaujímavejšie.

* Odchádzate do Bhutánu. V tých končinách ste už dávno neboli.
V poslednom čase som mal viacero expedícií, ktoré boli ladené viac dobrodružne až adrenalínovo. Teraz by som chcel urobiť film o duševnom pokoji. Možno vznikne niečo podobné ako Mustang.

Jena Opoldusová, Pravda

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku11. 10. 2006, 11:10