Dobrodružstvo, správne napätie, krásne obrazy divokej venezuelskej prírody, tropická háveď, únava, vyčerpanie, ale aj radosť nad zdolaním nezdolateľného. To je Amazonia Vertical.
“Tá pravá dobrodružná cesta by mala vyzerať tak, aby som na ňu ešte aj po rokoch spomínal so zatajeným dychom,” vyjadril sa jeden z účastníkov expedície do neznáma zaznamenávanej kamerou Pavla Barbáša. Meno tohto slávneho dokumentaristu ani netreba predstavovať, stačí napísať, že jeho posledný film Amazonia Vertical si odniesol cenu zo 6. ročníka Festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto, ktorý sa nedávno konal v Bratislave.
Je to film o sile prírody a dobrodružnom skúmaní strateného sveta. Snímok zaznamenáva objavovanie Auyan Tepui - najväčšej stolovej hory Amazónie, na vrchole ktorej podľa miestnych indiánov sídlia démoni.
Naši štyria dobrodruhovia sa do Venezuely vydali začiatkom februára. Začali asi 350 km od najbližšej civilizácie. Od najbližších ľudských obydlí ich delilo nespočetné množstvo vodopádov padajúcich sto metrov vysokými zrázmi hory. Kvarteto Slovákov upútala vo filme pozornosť najmä zliezaním tristo metrov vysokej kolmej steny, ktorá je tak odľahlá od ľudskej civilizácie, že naši cestovateľia sú možno prví a nadlho aj poslední lezci. Sami horolezci svoj výstup charakterizovali slovami: “Niekto hore nás má rád”.
Neskôr si partia kliesnila cestu cez bujnú vegetáciu, prekračovala hlboké rokliny, brodila sa korytami riek. No to najťažšie ich len čakalo. Zlanenie na dno Diabolského kaňonu, vedľa rútiaceho sa vodopádu Salto Pozo (Studňa). Ich púť pokračovala riekou Churún, zaspávali unavení dlhým pochodom, vstávali na svitaní zobúdzaní škrekom divých zvierat. Po dvoch dňoch plavby na malom gumovom člne sa skončila ich trinásťdňová dobrodružná expedícia.
Amazonia Vertical patrí k dokumentárnym filmom, ktoré rozhodne stoja za pozornosť najmä vďaka unikátnej práci s kamerou, ktorú predviedol Pavol Barabáš. Krásne prírodné kulisy sú podfarbené hudbou Michala Ničíka a vám stačí už len vychutnávať si krásny umelecký zážitok.
Ingrid Schonová
Komentáre (0)