Martin Žilka, alias Fševed, jeden z členov expedície OMO - cesta do praveku, podáva zopár dôležitých a praktických informácií pred vstupom do Etiópie.
Vízum: Zo Slovenska je najbližšie zastupiteľstvo vo Viedni : mail ethiopia (at) eunet.at, tel. 7102168, fax. 7102171 a v roku 2001 stálo v prepočte cca 50 Euro.
Očkovania: Vzhľadom na destináciu je nevyhnutné nezanedbať očkovania pred plánovanou cestou. Prvé očkovania si je dobré naplánovať 6 až 8 týždňov pred plánovaným odletom. Povinné očkovanie, bez ktorého Vám ani nevystavia vstupné víza, je očkovanie proti žltej zimnici. Odporúčané očkovania sú proti: tetanu, diftérii, polio, hepatitíde A, hepatitíde B, brušnom týfuse, besnote, meningitíde. Zvláštnou kapitolou je malária, ktorej je viac druhov a mali sme sa s ňou možnosť zoznámiť osobne. Zodpovednosť pri používaní dlhého oblečenia sa opláca, aj keď pri extrémne vysokých teplotách a prítomnosti predátorov v rieke sa nedá vždy dodržiavať. Najsilnejšie dostupné antimalarikum Lariam nemá medzi tropickými cestovateľmi najlepšie meno a účinnosť tohto lieku je značne pod 100 %. Pravidelne sme ho užívali, avšak jeho účinnosť u účastníkov našej expedície bola minimálna, t. j. len 17 %!! Užíva sa v týždenných cykloch a jej vedľajšie účinky negatívne pocíti hlavne pečeň. Odporúčame pri návšteve krajiny zistiť miestne dostupné účinné antimalariká. Črevným ochoreniam sme sa takisto nevyhli. Je nutné dbať na čistotu pitnej vody. V podmienkach, keď je jedinou dostupnou tekutinou práve kalná voda z rieky, je viac spôsobov ako ju premeniť na pitnú. Jodidové tabletky, minimálne 10 minút varenia alebo mechanické filtrovanie. Každý spôsob má svoje výhody aj nevýhody, isté však je, že pitná voda je v tejto oblasti vzácny statok! Viac podrobností nájdete na www.medicus.sk/krajiny/060.htm
Doprava tam: Do hlavného mesta Etiópie - Addis Ababy, centra krajiny, lieta viacero leteckých spoločností, ako napríklad : Kenya Airways, Lufthansa, Air Djibouti, Saudia, Egyptair, Aeroflot, Alitalia, Yemenia. Medzinárodné letisko Bole je vstupnou bránou pre väčšinu zahraničných turistov. Ak plánujete svoj odchod zo starého kontinentu, výber spoločností sa zužuje. My sme využili nemeckého prepravcu na trase Praha - Franfurkt - Káhira - Addis Ababa a späť. Problémy sme mali najmä s prepravou nadrozmernej batožiny - raftu, ktorý vážil takmer 70 kg. Riešilo sa to rôznymi spôsobmi, našťastie bez platenia za nadváhu. Let si je vhodné zarezervovať v predstihu.
Lokálna doprava: Po Addise sa dá pohybovať miestnymi taxi (10 - 20 birr) (1birr = 5 až 6 Sk) alebo mikrobusmi (1-2 birr). Úroveň vozového parku je porovnateľná s ostatnými africkými veľkomestami, a je teda dosť biedna. Prevládajú autá ruskej, talianskej a japonskej výroby. Funguje aj autobusová doprava medzi hlavnými správnymi centrami krajiny. Na diaľkové spoje si je však potrebné privstať, chodia len skoro ráno. Po vnútrozemí sa dá pohybovať jedine štvornáhonovými terénnymi autami, 4WD a cena za prenajatie takéhoto auta je okolo 100 až 120 USD na auto a deň vrátane šoféra. Väčšina domácich však využíva najlacnejší spôsob dopravy - chodia pešo aj na dlhé trasy. Vďaka nezávislosti nášho spôsobu dopravy sme nielen ušetrili mnoho peňazí, ale hlavne sme videli množstvo ináč ťažko dostupných a nádherných miest.
Ubytovanie: V Addis Ababe sa dá vybrať ubytovanie v cenách od 20 birrov na noc a osobu až po luxusné ubytovanie hotela Sheraton v primeraných cenách. Vo vnútrozemí sa dá ubytovať v jednoduchých hotelíkoch ešte lacnejšie, t. j. od 10 birrov za noc a osobu. My sme na väčšine našej plavby využívali najlacnejší a najkrajší hotel - prírodu. Pri vyľadávaní ideálneho bivaku na brehu rieky Omo sme však často prichádzali k stretu záujmov s bylinožravými hrochmi. Ich večerné pastviská na brehu rieky boli totiž zároveň vhodnými kempami pre nás a tak sme museli v noci držať pravidelne stráž a udržiavať oheň.
Martin Žilka Fševed
Komentáre (0)