Silný príbeh bez hraníc času

Dokumentárny film slovenského režiséra, kameramana a scenáristu Pavla Barabáša o horolezcovi Zoltánovi Demjánovi s názvom Dhaulágirí je môj Everest najnovšie získal cenu Najlepší horolezecký film na Festivale horských filmov v Slovinsku.

Jeho 16. ročník sa konal v štyroch mestách a súťažil na ňom výber 29 najlepších horských filmov z celého sveta.

Slovák Demján dostal za realizáciu svojho extrémneho prvovýstupu alpským štýlom na Dhaulágirí (8167 m) aj s dvojicou vtedy ešte sovietskych horolezcov Jurijom Mojsejevom a Kazbekom Valijevom, ktorí šli pôvodne iba na obhliadku možnej cesty, ocenenie za Najlepší svetový výstup roka 1988 od Medzinárodnej únie horolezeckých asociácií (UIAA) a po 34 rokoch sa mu dostáva uznania opäť, tentokrát vďaka režisérovi Barabášovi. Festivalová porota svoje rozhodnutie zdôvodnila takto: „Prostredníctvom príbehu skvelého slovenského alpinistu Zoltána Demjána sa film snaží odpovedať na večnú otázku: Prečo lezieme do vysokých hôr, hoci tým riskujeme životy? Napriek svojim neuveriteľným úspechom, akým bol tiež jeho výstup extrémne náročnou južnou stenou Lhotse Shar bez kyslíka v roku 1984, zostal Zoltán v západnej Európe za Železnou oponou neznámy. Jeho príbeh skvele dopĺňajú archívne záznamy, ktoré sú v tomto filme prvý raz dostupné verejnosti.“

Barabáš so spolupráci s Demjánom povedal: „Je to pre mňa veľmi inšpiratívny človek. Takmer rok sme sa stretávali v horách a rozprávali sa o horolezectve, životnej filozofii a udržateľnosti života. Najviac ma zaujal jeho duchovný posun, ako ho hory naučili chápať význam slova pokora a to, čo je silnejšie než naša vôľa.“ Tento film už v októbri 2021 získal Grand Prix i Cenu divákov na Medzinárodnom festivale horských filmov v Poprade. Na „veľkom plátne“ ho budú môcť zadarmo vidieť v sobotu 12. marca aj návštevníci festivalu Vysoké hory v Žiline.

dennik sport, 2.3.2022

 

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku