Veľký kaňon - pripravujeme film

3.4.2022 podoplávame Navajo bridge a čaká nás 460 kilometrov v perejách rieky Colorado, ktorá si po milióny rokov razila cestu cez náhornú plošinu Arizony. Je nás 15. Máme tri klasické rafty s pádlami a dva zásobovacie rafty ovládané drevenými  veslami.

2. Opúšťame civilizáciu 3 kopce 3. Čaká nás 460 kilometrov v kaňone

Po mnohoročných pokusoch, ale hlavne vďaka Mirkovi Dušekovi, sme vyhrali lotériu na vstup do Grand Canyon v termíne 3.4.2020. Lotéria je jediný spôsob ako ho celý splaviť, lebo rieka Colorado, ktorá tečie týmto fenomenálnym kaňonom, je oficiálne už na 25 rokov vypredaná. Kvôli ochrane územia na rieku rangeri denne pustia len jednu expedíciu. Týždeň pred odletom do USA však svet zaplavila korona a hranice Ameriky sa uzavreli. Čakáme na ďalšiu šancu. Národný park nám vyšiel v ústrety a dal nám termín o dva roky. 

4. Miro loví pstruhy 5. Posádka Palka Černého 6. Mali sme tri rafty a dva zásobovacie

Čakali nás tri týždne plavby bez možnosti úniku, bez signálu, či možnosti zatelefonovať do civilizovaného sveta. Spoliehali sme sa len sami na seba, na priateľov v raftoch. V noci sme spali na pieskových plážach len tak v spacákoch a pozerali na milióny hviezd nad hlavami. Stany sme nepotrebovali, lebo v Arizone, špeciálne tu dole v kaňone, vôbec neprší. Mali sme presný denný rozpis dvojíc - kuchárov, ktorý mali za úlohu navariť pre posádku piatich raftov raňajky, obed, večeru. 

8. Boli sme 14-ti 9. V obrovskej jaskyni sme mali koncert 10. Náš guru na zásobovacom rafte - Robo Kazík

Divokosť kaňonu nemá na svete obdobu. Každý deň bol iný, každý deň bola iná farba skál, vody. Strmé útesy fascinovali svojou mohutnosťou. Za každou zákrutou nás čakalo nejaké prekvapenie. Buď zaujímavé bočné kaňony alebo divoké pereje, ktoré v prvých dňoch naháňali strach.

11. Od rieky po hranu kaňonu je 1500m 13. Rieka prechádza cez množstvo perejnatých úsekov 14. Obtiažosť perejí bola maximálne 9. stupňa

Na každej expedícii sú vzácni priatelia, ktorí sú jej súčasťou. Aj tu každý priložil ruku k dielu, aby všetko fungovalo: od nakladania do lodí, cez varenie, umývanie riadov až po upratovanie tábora. Nikto sa len tak neviezol. Všetci sa snažili makať, hlavne na rieke, kde bolo často treba neuveriteľne zabrať. Nielen v perejách, ale i na pomalých úsekoch, kde bol často silný protivietor, ktorý brzdil náš postup.

15. Peťko Černý na zásobovacom rafte 16. Často sme chodili na výlety po okolitých kopcoch 17. Bočné kaňony často vyrazili dych

Na zásobovacom rafte išiel náš vodácky guru Róbert Kazík. Grand Canyon pozná veľmi dobre. Už ho viackrát splavil. Presne vie, kde treba táboriť, ako variť, kde vziať pitnú vodu, kde sú krásne rokliny a kde nebezpečné miesta. Veľmi dobre hrá na gitare a harmonike. Ešte lepší je však na divokej vode. Medzi vodákmi je známy výrobou raftov a packraftov. Na najťažšej pereji v Grand Canyone Láve nám ukázal, ako dobre ovláda svoje lode:

Grand Canyon je obrovský prierez geológiu Zeme. Spodné vrstvy, do ktorých sa najhlbšie zarezala rieka Colorado, sú staré až 1,7 miliardy rokov. Je to skoro polovica z histórie našej planéty. Sú od povrchu v hĺbke 1850 metrov. Nikde na svete nie je Zem tak odkrytá ako práve tu. V niektorých horninových vrstvách sa nachádzajú skameneliny živočíchov z doby, keď sa začal ukladať sediment na dno plytkého oceánu. Stopy nachádzame v úchvatných bočných roklinách, ktoré dobre pozná Robo. Je tiež geológ a tak nám ukazuje, čo trápi vedcov. 250 milionov rokov staré skalné vrstvy ležia na skalách starých 1,2 miliardy. Chýba teda skoro jedna miliarda rokov histórie Zeme. Čo sa odohrávalo v tomto období je preto záhada. 

18. Očarujúca bola farebnosť skál   19. Každý kaňon bol iný   20. V čistej vode sa párilo množstvo rýb   21. Postup kaňonom po rímse   22. Postup dnom rieky   23. Zaujímavé úkazy 

Čo na mňa asi najsilnejšie zapôsobilo, bola čistota nielen na rieke, ale i mimo nej. Za celé tri týždne splavovania som nenašiel smeti, neporiadok, olámané kríky, či stromy. Všade naozaj čisto. Keby neboli stopy v piesku po ľuďoch, tak si myslím, že sme sami na planéte. 

25. V jednom z prítokov sa treli mreny 26. V jednom úseku lemovali rieku obrovské lávové steny 27. Teplé arzénové jazierko

Po návrate stále rozmýšľam nad tým, prečo je u nás toľko neporiadku pri riekach. Prečo je toľko svinstva a odpadu?
Prečo je rieka Colorado taká čistá a okolie zachované? 

28. Každý deň je kaňon iný 29. Študovanie pereje Láva 30. Peťko sústredene vedie ráft

Stále musím spomínať na rangera, ktorý nás na začiatku skontroloval, či máme všetko potrebné na život na rieke. 
Či máme bandasky na vodu, či máme benzín, uhlie, plachty pod kuchynské stoly, aby sme nenatrúsili na zem. Či máme prenosné WC, aby sme nekadili v okolí rieky. Upozornil nás na samočistiacu schopnosť Coloráda, kde sa máme umývať, čistiť riad, ale i cikať. 
Po jeho argumentačne rozumnom výklade už nikto z nás neporušil pravidlá rieky ani pravidlá vodákov milujúcich Grand Canyon. Ako to však preniesť k nám domov? Sme kultúrny národ? Dá sa to?

31. Robo zvláda pulzujúci valec 32. Pár krát sme aj vypadli z ráftu -) 3. Čaká nás 460 kilometrov v kaňone

členovia: Mirko Dušek, Róbert Kazík, Pavol Černý, Peter Valušiak, Viktor Doletina, Jaroslav Holeček, Jaja Valušiaková, Peter Bačko, Martin Borovský, Štefan Urban, Peter Marušic, Pavol Barabáš, Peter Černý, Mirka Badinská, Nina Dubovská

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku26. 9. 2022, 20:21