4. zamyslenie: Nosič tatranský na RTVS

POZOR! Upútavky k jednotlivým zamysleniam sú z jesene 2020. Repríza bude vždy v nedeľu o 20,15 od 6.6.2021

Po úspešnom 10-dielnom sériály DIALÓG S PLANÉTOU pokračujeme 5-dielnym seriálom: 


DIALÓG S PLANÉTOU 2

1. zamyslenie: Cesty ticha
2. zamyslenie: Len štíty ostávajú
3. zamyslenie: Neviditeľné stopy
4. zamyslenie: Nosič tatranský
5. zamyslenie: Tradícia ako dar


 

6.6.2021 o 20,15 na DVOJKE
VYSOKÉ TATRY - DIVOČINA ZAMRZNUTÁ V ČASE, 52 min.
po filme: DIALÓG S PLANÉTOU 2
1. zamyslenie: Cesty ticha, 23 min.

 

Potichu sa rozhliadnite po Tatrách a nechajte unášať svoje myšlienky. Možno sa dotknete poznania, ako všetko so všetkým na tomto svete súvisí. A možno pochopíte aj svoju zodpovednosť za zachovanie divočiny, ktorá by tu mala ostať pre budúce generácie akoby zamrznutá v čase.

 


 


 

13.6.2021 o 20,15 na DVOJKE
PRÍBEHY TATRANSKÝCH ŠTÍTOV, 54 min.
po filme: DIALÓG S PLANÉTOU 2
2. zamyslenie: Len štíty ostávajú, 20 min.

 

Tatry nie sú len kopy skál zaznamenané na mape. Je to umelecké dielo vytvorené časom. Každý štít či veža nesie svoj príbeh. O sile a slobode, vytrvalosti, či umieraní. Nepoznané ľudské osudy sa rysujú v kolmých stenách štítov. Zachytiť ich môžete v šume vetra, či v mrakoch objímajúce vrcholy. Treba len poskladať mozaiku príbehov a nadýchnuť sa vône Tatier...

 


 

 

11.7.2021 o 20,15 na DVOJKE
POSADNUTÍ HORAMI, 46 min.
po filme: DIALÓG S PLANÉTOU 2
3. zamyslenie: Neviditeľné stopy, 24 min.

 

"V hĺbke srdca každého horolezca je ukrytá vášeň", takto charakterizoval najznámejší poľský lezec minulého storočia Wieslaw Stanislawski svoj vzťah k tatranskej žule. Aký vzťah má k Tatrám mladý slovenský horolezec Michal Sabovčík? S Pavlom Barabášom nakrútili film o prelezení platni Malého hrotu. Nasledoval projekt prechodu zimného hlavného hrebeňa Tatier. Pokúsil sa preliezť Stanislawského cesty v jednom slede v zime. Ako sa pozerá na tieto akcie odstupom času? Išiel by do nich opäť? 

 


 


 

18.7.2021 o 20,15 na DVOJKE
SLOBODA POD NÁKLADOM, 61 min.
po filme: DIALÓG S PLANÉTOU 2
4. zamyslenie: Nosič tatranský, 28 min.

 

Jeden z hlavných protagonistov filmu Sloboda pod nákladom Viktor Beránek nosí na tatranské chaty už vyše 50 rokov. Už má takmer 70 rokov, ale stále sa stará o spokojnosť návštevníkov na najvyššej položenej chate v Tatrách. Aj vďaka filmu Sloboda pod nákladom sa podarilo zapísať nosičské remeslo do nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Ako vznikal tento film? Prečo sa nosiči na vysokohorské chaty zachovali vo svetových horách iba vo Vysokých Tatrách? Ako sa na nosenie pozerajú zahraniční návštevníci? Je dosť mladých nosičov, ktorí budú pokračovať v tomto tradičnom remesle? 

 


 

 

4.7.2021 o 20,15 na DVOJKE
SVETOZÁR STRAČINA, 68 min.
po filme: DIALÓG S PLANÉTOU 2
5. zamyslenie:  Tradícia ako dar, 26 min.

 

Pavol Barabáš pochodil kus sveta, spoznal mnoho krajín a zachytil rôzne kultúry i etniká s vyhasnutými očami. Mnohé už prišli o svoje jedinečné tradície a stratili vzťah k svojej zemi. Cestovanie paradoxne pomáha odhaľovať to vzácne doma. Inak sa človek začne dívať na vlastné hodnoty krajiny a národa, ktoré sú pre svoju blízkosť často neviditeľné. Sú ale esenciou bytia každého z nás. Svetozár Stračina hľadal a zachytával esenciu, ktorá národ združuje, ktorá mu dáva pocit spolupatričnosti a jednoty. To krehké, čo utvára ľudské spoločenstvo. Výstižne to povedal: "Tradičnú kultúru môžem akceptovať, alebo nevšímať si ju. Tým ale ochudobním iba seba, lebo ona bude tradíciou ďalej. Ja ostanem bezdomovcom, ostanem iba človekom do počtu. No takí ľudia do počtu sa dajú ľahko ovládať, dajú sa ľahko riadiť." 

 

 

 

scenár a réžia: Pavol Barabáš
zvuk: Martin Merc
produkcia: K2 studio, s.r.o
koprodukcia: RTVS
žáner: cyklus piatich dokumentárnych filmov
dĺžka: 20 - 26 min.
copyright: K2 studio s.r.o.

 

 

 

Tu je stránka na: 10-dielny seriál DIALÓG S PLANÉTOU 1

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku