Príbehy tatranských štítov V. - Legendy a ilúzie

Blásy nepovažoval za potrebné zverejniť opis jeho prvovýstupu na Rysy. Liezť na tento štít bolo pre neho totiž bez akéhokoľvek praktického zmyslu. Lenin pravdepodobne predsa nejaký našiel a pravdepodobne naň vystúpil. Alebo to bolo pravdepodobne celé dobre vymyslené? Mních na poľskej strane Tatier sa stal lezeckou legendou. Najťažšia cesta v Tatrách vedie na maličký špicatý vrchol nad hladinu Morského oka. No na jeho stenách neviseli vždy iba istiace pomôcky.

Príbehy tatranských štítov V


webová stránka filmu: Príbehy tatranských štítov I až VI

Rysy 2499 m

poľsky: Rysy, nemecky: Meeraugspitze, maďarsky: Tengerszem-csúcs

Rysy majú hneď niekoľko prvenstiev. Najpopulárnejší vrchol, najvyšší turisticky dostupný vrchol, pravdepodobne aj najnavštevovanejší. Spolu s horským nosičom vystúpime na najvyššiu chatu v Tatrách, kde sa dozvieme príbehy z nedávnych dôb. Po stopách V. I. Lenina sem prišli vzdať hold tomuto vodcovi proletariátu aj tisíce menej turisticky orientovaných ľudí. Ale bol Lenin skutočne na vrchole? Alebo je to len dobre politicky vymyslená a ešte lepšie spropagovaná ilúzia? Rozplynula sa v čase a ostala len hádanka. Skutočné hodnoty, kvôli ktorým sa oplatí vyjsť na Rysy, však pretrvávajú. Nádherný výhľad na slovenskú aj poľskú stranu Tatier je umocnený okolitou scenériou a tmavomodrými plesami pod nohami.

Prvý zdokumentovaný výstup v lete: 1840, E. Blásy
Prvý zdokumentovaný výstup v zime: 1884, T. Wundt, J. Horvay

Výstup na Rysy je možný zo slovenskej strany z Mengusovskej doliny alebo z poľskej strany od Morského oka po značkovaných trasách.


Mních 2068 m

poľsky: Mnich, nemecky: Mönch, maďarsky: Berát

Už z názvu je zrejmé, že jeho zvláštny tvar pripomína mnícha. Týči sa nad hladinou Morského oka a patrí medzi najkrajšie štíty na poľskej strane Tatier. Je opradený legendami a pre Poliakov sa stal symbolom. Symbolom krásy, jedinečnosti a nedostupnosti. Dátum prvovýstupu sa spomína tiež ako dátum zrodenia poľského horolezectva. Najobtiažnejšia cesta v Tatrách vedie totiž práve na vrchol Mnícha. Vyliezť ťažkú cestu na kultový štít a postaviť sa na maličký, špicatý vrchol je snom mnohých.

Prvý zdokumentovaný výstup v lete: 1879 J. G. Pawlikowski, M. Sieczka
Prvý zdokumentovaný výstup v zime: 1910, H. Bednarski, J. Cybulski, W. Goetel, J. Lesiecki, L. Loria, S. Zdyb

Výstup na Mnícha je možný s horským vodcom od Morského Oka.

img_8473.jpg

viac o Príbehoch tatranských štítov

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku