Príbehy tatranských štítov I. - Súboj velikánov

Ľudia oddávna upínali svoj zrak k Tatrám a hádali, ktorý končiar je najvyšší. Z liptovskej strany sa celkom jednoznačne javil ako najvyšší Kriváň. Prečo sa stal symbolom Slovenska práve tento z každej strany krivý štít? Dlhé roky hľadali poklady a ťažili ľudia v jeho útrobách. Napokon pochopili, že to najcennejšie je na jeho povrchu.

 

Príbehy tatranských štítov I


Z poľskej strany Tatier nik nepochyboval o výškovom prvenstve Ľadového štítu. Impozantný končiar lákal aj berlínskeho profesora, ktorý zorganizoval prvovýstup. No na jeho vrchole nikdy nestál. Ako tento výstup prebiehal? Byť najvyšší neznamená vždy víťazstvo. Štít Františka Jozefa, Štít legionárov, Stalinov štít. Tieto všetky mená Gerlach zažil. Uzurpovaný panovníkmi a vodcami. Každoročne je obliehaný tisíckami turistov, ktorí sa túžia dotknúť kríža na najvyššom mieste Slovenska. Kríža, ktorý nesie silný príbeh o ľudskej prehre a pokore. Kríža, ktorý stelesňuje prosbu o odpustenie za to nevykonané...

Vrcholy, štíty, veže, ihly. Žulové steny a piliere sú miestami, kde si človek znova a znova preveruje nielen silu a vytrvalosť svojho tela, ale aj trvácnosť svojich snov. Hľadá tu inšpiráciu, ale aj voľnosť ducha. Objavuje pocit, ktorý ho oslobodzuje od jednotvárnosti života. Každý zo štítov nesie v sebe kus tajomna, histórie a ukrýva nespočetné úspechy i porážky.


Kriváň 2494m

poľsky: Kriwań, nemecky: Krummhorn, maďarsky: Kriván

Z liptovských povestí sa dozvedáme, že o vtedajší najvyšší vrchol Tatier sa letmo obtrel svojím krídlom anjel. Nechtiac skrivil končiar, čo len umocnilo jeho krásu. Iní Liptáci v ňom videli ohnutého obra, a tak mu dali meno Kriváň. Zaujímavá bola iniciatíva rímsko-nemeckého cisára Ferdinanda I, ktorý dal v štôlňach hory dolovať drahé kovy v štátnej réžii. Tie pokračovali aj za vlády jeho syna cisára Maximiliána. Kovová pyramída na počesť saského kráľa Fridricha, ktorý v roku 1840 na vystúpil vrchol, provokovala slovanských národovcov.

Prvý zdokumentovaný výstup v lete: 1773, J. A. Cszibersz
Prvý zdokumentovaný výstup v zime: 1884, J. Horvay, T. Wundt

Výstup na štít je možný od Štrbského plesa alebo Troch studničiek po značených turistických trasách.


Ľadový štít 2628m

poľsky: Lodowy Szczyt, nemecky: Eistaler Spitze, maďarsky: Jég-völgyi-csúcs

Podľa povestí bol Ľadový štít strážcom ukrytých pokladov. Berlínsky profesor geografie Karla Rittera zorganizoval prvý výstup naň. Výprava sprevádzaná miestnym lovcom kamzíkov bola v roku 1843 úspešná, ale sám profesor na vtedajší najvyšší vrchol Tatier nevystúpil. Prvú obeť si Ľadový štít vyžiadal v roku 1911 v osobe barónky Mittnachtovej zo Stuttgartu. Pád z hrebeňa po strate rovnováhy zapríčinilo alkoholické opojenie po oslave víťazstva nad štítom.

Prvý zdokumentovaný výstup v lete: 1843, J. Ball, W. Richter, C. Ritter,
Prvý zdokumentovaný výstup v zime: 1881, T. Wundt, J. Horvay

Výstup na štít je možný s horským vodcom z Malej Studenej doliny.


Gerlachovský štít 2654m

poľsky: Gierlach, Garłuch, nemecky: Gerlsdorfer Spitze, maďarsky: Gerlachfalvi-csúcs

V roku 1838 jelšavský lesník Ľudovít Greiner urobil presné trigonometrické meranie tatranských štítov. Výsledok bol prekvapujúci - držiteľom výškového rekordu nie je ani Kriváň, ani Ľadový štít, ale Gerlachovský štít. Najstarší doložený záznam o výstupe naň je z roku 1868, kedy viedenskí vojenskí kartografi zanechali zápis vo fľaši na jeho vrchole. Výškový primát Gerlachovského štítu vyvolával často úvahy, či je jeho názov dosť honosný. Bol niekoľkokrát premenovaný a politickými silami uzurpovaný. Dnes sa na jeho vrchole týči kríž, ktorý rozpráva o ľudskej prehre, pokore a prosbe o odpustenie.

Prvý zdokumentovaný výstup v lete: 1834, J. Still, M. Spitzkopf-Urban
Prvý zdokumentovaný výstup v zime: 1905, J. Chmielowski, K. Jordán, K. Bachleda

Výstup na štít je možný s horským vodcom z Velickej doliny.

Viac o Príbehoch tatranských štítov.

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku