Poslanie Horský vodca

Robiť film z domáceho prostredia je ďaleko, ďaleko ťažšie ako napríklad z amazónskeho pralesa. Zvlášť, keď chcete zachytiť tak známe miesto pre všetkých Slovákov ako sú Vysoké Tatry a špecifické remeslo, komunitu ľudí akou sú horskí vodcovia. Väčšina z nich sú introverti, lebo ak chcete vodiť v horách, potrebujete byť veľmi silná osobnosť, autorita, ktorá sa musí pri vykonávaní svojej nebezpečnej práce vo všetkom spoľahnúť len a len na seba. 

jaro-v-gipsyho.jpgNie si v horách. Hory sú v tebe!

Horských vodcov mnohí zatracujú, iní obdivujú, ďalší na nich nedajú dopustiť. Je to ťažko uchopiteľné remeslo, na ktoré sa málokto hodí. I dnes dôkladne vybraní ašpiranti prechádzajú náročným niekoľkoročným výcvikom. Nie všetci uspejú. Toto povolanie totiž vyžaduje nielen nadpriemerné fyzické a psychické schopnosti, ale najmä špecifickú osobnosť...

 Téryho kuloár Svet tatranských hôr Pyšný štít  

Film nie je profilom jedinca, je skôr pohľadom na povolanie, či skôr poslanie horských vodcov. A trochu aj o jeho odvrátenej strane a problémoch. Organizované vodcovstvo v Tatrách si v roku 2023 pripomenie už 150 rokov od jeho vzniku. Aj preto si myslím, že si toto tradičné remeslo konečne zaslúžilo film.

okno-do-tatier.jpg

Človek má v srdci citlivé miesto, ktoré ho núti obdivovať horský svet

Zimné nálady Vysoká od Ganeku Pohľad z hlavného hrebeňa

Jeho odmenou je šťastie toho, ktorého vedie.

PANA3342 Zlomisková dolina P1060283

"Vrchol je druhoradá vec, dôležitý je človek, ktorý sa rodí počas výstupu."

                                                                                                                         Gaston Rébuffat

tatranske-hrebene.jpg

Aby človek jasne v horách videl, nestačí otvoriť oči...

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku6. 10. 2022, 08:03