Nosičská stovka

Juraj Petranský bol taký normálny chalan. Len o čosi viac prepadol prírode, životu v horách a Tatrám. Živil sa zásobovaním vysokohorských chát. Na vlastnom chrbte. Stal sa nosičom. Tento tvrdý horský chlebík sa mu stal osudným, pri vynáške v marci 2000 ho v Malej Studenej doline zachytila lavína.

Priatelia a nosičskí kolegovia sa rozhodli, že Jurajovu pamiatku si budú pripomínať. Ako inak - nosením. Tak vznikol nápad na zrod Memoriálu Juraja Petranského - Nosičská stovka.

8. Nosičská stovka 2009

Prihlášky na 8. ročníkmemoriálu Juraja Petranského Nosičská stovky zasielajte do 17.6.2009 na adresu: Patrik Kolesár, Kukučínova 2111/39, 06001 Kežmarok, e-mail: patrik.kolesar (at) gmail.com. Eventuálne prihlásenie je možné aj v deň preteku.

Podmienky
bez obmedzenia pre kategóriu 1x100kg, podmienené množstvom tovaru
max. počet pretekárov kat. 2x50 kg je 10 pretekárov
max. počet pretekárov kat. 2x25 kg je 10 pretekárov
Dátum konania:
20.jún 2009, sobota
Miesto pretekov:
Hrebienok-Malá Studená Dolina, Vysoké Tatry
Prezentácia:
20.6.2009 od 8:00 do 10:00 hod. pre všetky kategórie na parkovisku pri bunkách Zamkovského chaty na Hrebienku
Časový harmonogram:
20.6.2009 (sobota)
08:30-10:00- nabaľovanie
11:00 štart - štart I.kategórie 1x 100 kg
10:45 štart - štart II.kategórie 2x 50 kg
Štart III. Kategórie 2x25 kg

7. Nosičská stovka 2008 - Martin Maličký - 39,46!
28.6.2008 o 11.00 hod. odštartoval VII. ročník Memoriálu Juraja Petranského. Trať s dĺžkou 2 700 metrov s prevýšením viac ako 190 metrov zvládol za 39 minút a 46 sekúnd. Na siedmom ročníku Nosičskej stovky tak vytvoril nový traťový rekord a o takmer dve minúty prekonal doterajšie prvenstvo Kura. Edo "Kuro" Lipták, ktorý bol tradičným víťazom v posledných rokoch, sa tohto roku musel uspokojiť s druhým miestom. "Mal som menej tréningu," priznal po pretekoch.


6. Nosičská stovka 2007 - vyhral Eduard Lipták - 41,33!

16.06.2007 Hneď dvakrát prekonali nosiči traťový rekord 6. ročníka Nosičskej stovky, ktorá sa konala vo Vysokých Tatrách. Na trase medzi Hrebienkom a Zamkovského chatou si na šiestom ročníku podujatia položilo na plecia 100 kg náklad 12 vysokohorských nosičov. Najrýchlejším nosičom bol dnes Eduard "Kuro" Lipták z Horskej záchrannej služby Vysoké Tatry, ktorý na Zamkovského chatu došiel za 41 minút 33 sekúnd. S 11-sekundovým odstupom za ním došiel do cieľa Martin Maličký z Téryho chaty.
Na treťom mieste skončil Marcel Melicherčík z Kamennej chaty, ktorý za víťazom zaostal štyri minúty a 20 sekúnd. Bežný turista zvládne trasu medzi Hrebienkom a Zamkovského chatou približne za 50 minút. Doterajší rekord Nosičskej stovky bol vyše 42 minút. Okrem profesionálnych nosičov súťažilo aj ďalších 11 záujemcov, ktorí si vyskúšali nosičský chlebíček. Nosičská stovka je zároveň spomienkou na vysokohorského nosiča Juraja Petránskeho, ktorý zahynul pri vynáške nákladu na Téryho chatu.
 
5. Nosičská stovka 2006 - vyhral Eduard Lipták - 43,30!
9.6.2006. V nevľúdnom počasí, dažďom a snehom sa v sobotu "teperili" so stokilovými nákladmi na chrbtoch z Hrebienka na Zamkovského chatu tatranskí vysokohorskí nosiči. Takmer trojkilometrovú trať s vyše dvestometrovým prevýšením si zvolili už piaty raz v rámci Memoriálu Juraja Petranského - Nosičskej stovky, aby si uctili pamiatku svojho kolegu. Juraj Petranský zahynul pri vynáške na Téryho chatu v roku 2000 v lavíne. Na štart jubilejného ročníka pretekov sa postavili takmer tri desiatky pretekárov.

"Som rada, že sa táto tradícia ujala a nosiči v podstate dotiahli Jurajov sen. Ten dávno uvažoval o možnosti urobiť preteky so stokilovým nákladom," povedala organizátorka memoriálu, chatárka zo Zamkovského chaty Janka Kalinčíková.

Nosiči počas pretekov vyniesli na Zamkovského chatu 2,6 tony materiálu, pivo, cement či nealkoholické nápoje.

"Tento rok som vôbec netrénoval, ľudí je v Tatrách málo, nebolo čo nosiť, takže ja budem bojovať viac sám so sebou ako s ostatnými pretekármi," povedal tesne pred štartom najstarší účastník memoriálu Peter Petras. Tvrdí, že to je jeho posledná "stovka", vraj má v úmysle po oslave 60. narodenín poľaviť v účasti na všetkých nosičských pretekoch.

Medzi pretekármi sa po prvý raz objavil aj Viktor Beránek z chaty pod Rysmi. "Po iné roky som nechodieval, pretože sa mi na chate v tomto čase vždy začínala sezóna, musel som sa na ňu pripravovať. Teraz je však hore také zlé počasie, je veľa snehu a padajú lavíny, tak som radšej chatu zavrel a šiel na preteky. Bude to pre mňa prechádzka krásnym zeleným lesom oproti tomu, čo som v našej doline zažil v piatok," povedal Viktor Beránek.

Aj ďalšia z tatranských nosičských legiend bola novou tvárou na memoriáli - Laco Kulanga prišiel na preteky po prvý raz a za úlohu dostal odštartovať svojich nosičských kolegov. Laco má práve na trati z Hrebienka na Zamkovského chatu svoj rekord, v roku 1992 tam vyniesol 207 kíl. "Ja sa na nijakých pretekoch zo zásady nezúčastňujem, pretože podľa mňa vynášku si treba užiť, nie s ňou utekať. Ale držím palce tejto aktivite, je mi sympatické, čo chlapci robia," vyjadril sa Laco Kulanga.

S náročnou vynáškou v netradične silnom snežení sa napokon bez ujmy popasovali všetci pretekári. Ich výkony obdivovali aj rodičia Juraja Petranského, ktorým síce hory vzali syna, ale na Tatry nikdy nezanevreli. "Teší nás, že Tatranci na Juraja nezabudli a aj týmto spôsobom rozvíjajú jeho myšlienku o pretekoch so stokilovou vynáškou. Určite by mal Juraj z toho radosť," povedala Jurajova mama Darina Petranská. Víťazom piateho ročníka memoriálu sa napokon stal Edo Lipták s časom 43 minút 30 sekúnd. Bežnému turistovi bez výnimočného nákladu trvá táto trasa približne trištvrte hodiny.
MIRA KOVÁČIKOVÁ


4. Nosičská stovka 2005 - Martin Maličký - 42,28!

20.06.2005 To je ale výkon! Necelých 43 minút trvala v sobotu najlepšiemu nosičovi vynáška 100 kg nákladu z Hrebienka (1 285 m n. m.) na Zamkovského chatu (1 475 m n. m.) vo Vysokých Tatrách v súťaži Nosičská stovka!
Takmer 3 km dlhú trať s prevýšením 200 metrov najrýchlejšie zvládol nosič z Téryho chaty (2 055 m n. m.) Martin Maličký. Jeho čas 42 minút a 28 sekúnd je novým traťovým rekordom. Druhý v poradí, dvojnásobný víťaz súťaže Edo Lipták z Horskej záchrannej služby bol o 8 sekúnd pomalší. Pre porovnanie: turistom trvá pochod z Hrebienka na Zamkovského chatu asi 50 minút.
Na štart 4. ročníka súťaže sa postavilo 23 pretekárov. Piati z nich išli na dvakrát s 50 kg nákladom. Najstarším nosičom bol chatár z Rainerovej útulne Peter Petras (58). Podal výborný výkon. Krosná so 100 kg nákladom vyniesol na Zamkovského chatu za 1 hodinu a 42 minút. "Trať dokonale poznám, veď som tu domáci. Podal som štandardný výkon, a to hlavne vďaka môjmu servismanovi," povedal v cieli najstarší nosič, ktorého bolí chrbát viac z golfu ako z nosenia.
Na "Zamku" sa vynášalo úplne všetko. Spolu tam nosiči vyniesli asi 2,5 tony nákladu. Od stavebného materiálu cez sudy s pivom až po fľaše minerálky a limonády.

3. Nosičská stovka 2004 - vyhral Eduard Lipták - 44,00!

Víťazom 3. ročníka pretekov vysokohorských nosičov Nosičská stovka sa dnes stal Edo Lipták, profesionálny záchranár Horskej záchrannej služby vo Vysokých Tatrách. Trasu z Hrebienka cez Rainerovu útulňu na Zamkovského chatu so 100 kg nákladom zvládol za 44 minút, čím vyrovnal minuloročný rekord Mikuláša Knižku. Na štart pretekov sa postavilo spolu 26 nosičov. Z nich sedemnásť si na chrbát vyložilo plných 100 kg.


2. Nosičská stovka 2003 - vyhral Edurd Lipták - 47,14!

Nosičskú stovku vyhral Eduard Lipták Víťazom 2. ročníka Nosičskej stovky Memoriálu Juraja Petránskeho sa dnes stal Eduard Lipták, profesionálny záchranár Horskej záchrannej služby Vysoké Tatry. Približne 2,5 km dlhú trať z Hrebienka na Zamkovského chatu s prevýšením takmer 200 metrov a so 100 kg nákladom zvládol za 47 minút a 14 sekúnd. Doterajší rekord trate z minulého roka, ktorý má hodnotu 44 minút, sa mu nepodarilo prekonať. Proti lepšiemu výsledku bolo i počasie.


1. Nosičská stovka 2002 - vyhral Miki Knižka - 44,00!

10.6.2002 Mikuláš Knižka vyhral v sobotu I. ročník pretekov vysokohorských nosičov Nosičská stovka. Trasu z Hrebienka na Zamkovského chatu v ústí Malej studenej doliny (1475 m n. m.) vo Vysokých Tatrách so 100 kilogramami nákladu na pleciach zvládol za neuveriteľných 44 minút!


0. Nosičská stovka 2001 - už sa nepamätám, kto vyhral, ale zdá sa mi, že Miki. Ak si to niekto pamätá sem s infom....

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku