Ženy na expedíciách

Na expedície do extrémne ťažkých oblastí Zeme nechodia len muži. Nájdu sa aj odvážne ženy, ktoré podstúpia riziko, aby napokon pocítili víťazstvo nad sebou.
Výňatok z rozhovoru s Pavlom Barabášom na tému ženy na expedíciách z časopisu Ženský magazín

Na dobrodružnej ceste naprieč venezuelskou stolovou horou Auyan Tepui, ktorú zachytáva napínavý film Amazonia vertical, bola členkou výpravy aj horolezkyňa študentka architektúry Danka. Môžete nám o tejto krehkej dievčine, ktorá sa s tromi ostrieľanými svetobežníkmi vybrala do tropického pralesa, povedať viac? V čom bolo putovanie v dámskej spoločnosti iné, ako keď sa zíde len chlapská partia?
- Danka, hoci sa to možno z filmu nezdá, bola veľmi vnútorne silná osobnosť, čo sa prejavovalo nielen pri lezení v ťažkej stene, ale i pri nosení batohu, ktorý mal takú istú váhu, ako batohy naše. Bola plnohodnotným členom výpravy. A čo bolo na tom najkrajšie, všetci sme vďaka Danke boli navzájom k sebe akýsi prívetivejší a milší. A to bolo veľké pozitívum tejto expedície.

 

Aké dievčatá majú šancu stať sa členkami dobrodružných výprav do nehostinných častí sveta, ako sú trópy, veľhorské terény a pod.
- V prvom rade to musia byť osobnosti a musia si uvedomiť, že každá takáto filmárska expedícia je dosť ťažká drina a už vonkoncom nie nejaký výlet, či romantická exotická dovolenka. Účastník musí byť plnohodnotným členom. Človek sa často nachádza v extrémnych situáciách, ktoré musí obratne riešiť a pritom sa spoliehať na celý tím, ktorý musí pracovať ako dobre vyladený stroj. Napríklad Luciša, ktorá s nami absolvovala nakrúcanie filmu Omo - cesta do praveku, spravila 15 zhybov na hrazde a to neurobí ani veľa chlapov. Nie náhodou bola majsterkou sveta v raftingu.

Boba Diešková

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku23. 8. 2005, 12:21