Recenzia DVD Omo - Cesta do praveku

17.08.05 .... Kvalitný dokument na kvalitnom DVD. DVD authoring je naozaj na veľmi dobrej úrovní. Obraz vo formáte 4:3 (MPG2/PAL) je kvalitný, ostrý bez výraznejšieho zrna, vďaka africkej prírode hýri farbami. Zvuková stopa, ako anglická tak aj slovenská je prvýkrát vo formáte 5.1 a naozaj to cítiť... Prečítajte si celú recenziu uverejnenú na www.dvdspace.sk .

O FILME:

Podobne ako v prípade minule recenzovaného dokumentu Tajomné Mamberamo sa začiatok filmu odohráva kdesi úplne inde kde by sme to podľa názvu filmu očakávali. Prihovára sa nám Lucia Mišíková, členka najlepšieho raftového tímu na svete. Obrazom sa nachádzame v ruskom Sibíri, pri rieke Čuja, na mieste, ktoré sme už mohli zhliadnuť v Barabášovom dokumente Expedícia Sibír (nájdeme ho na DVD 80 metrov pod vrcholom - viď recenzia).. Lucia Mišíková, nám akoby prostredníctvom citácií zo svojho denníka približuje jej dávny sen, ktorý sa netýka len pokorovania divokých riek na rafte, ale taktiež objavovania pravekých civilizácií. Z Ruska sa vraciame späť na Slovensko, kde zhliadneme prípravy na africkú expedíciu a po úspešnom pristáti v krajine etiópskej sa môžeme pustiť na divokú rieku Omo.


Pádlovanie kaňonom tejto čokoládovo hnedej rieky, obklopenej vysokými skaliskami a neprístupnou džungľou, pomedzi stovky hrochov a krokodílov má určite niečo do seba. Ustavičná hrozba útoku týchto zvierat musí určite dvíhať adrenalín na maximálne hodnoty, všade navôkol komáre od ktorých hrozí nákaza maláriou, v rieke ďalšie choroby prenášajúce živočíchy - skrátka Afrika. Vo chvíli, keď sa výprava dostane do druhej polovice trasy, keď vysoké kamenné steny lemujúce Omo vystriedajú lúky, príkre svahy, na ktorých je konečne možné zhliadnuť aj prvých a to nielen priateľských obyvateľov, začína iné dobrodružstvo. Pri pohľade na sporo odetých, vo väčšine prípadov úplne nahých domorodých obyvateľov by človek skutočne povedal, že sa nachádza v časom zabudnutej krajine, avšak iba dovtedy kým nevybehne dlháň s kalašnikovom v ruke. Aj to je jeden z obrazov občianskymi vojnami poznačenej Afriky. Aj tu však platí, že vo väčšine prípadov sa dostávame do styku s mierumilovnými kmeňmi, ktoré radi privítajú šesticu odvážlivcov vo svojej osade.


Pri sledovaní dokumentov Pavla Barabáša sa nikdy nenudím. OMO potvrdzuje pravidlo - opäť som mohol nahliadnuť do nezvyčajnej krajiny a aspoň takto na diaľku spoznať život ľudí žijúcich v tomto prostredí. Celým filmom nás sprevádza monológ Luciše Mišíkovej, ktorej myšlienky číta Zuzana Fialová. Podobne na kvalitnej úrovni je aj hudba Michala Ničíka, kamera Paľa Barabáša opäť pracovala bezchybne a o kvalitné a dramatické zábery nie je vo filme núdza. Veľmi dobré.


O DVD:

Kvalitný dokument na kvalitnom DVD. DVD authoring je naozaj na veľmi dobrej úrovní. Obraz vo formáte 4:3 (MPG2/PAL) je kvalitný, ostrý bez výraznejšieho zrna, vďaka africkej prírode hýri farbami. Zvuková stopa, ako anglická tak aj slovenská je prvýkrát vo formáte 5.1 a naozaj to cítiť.


Bonusy sú vzhľadom k žánru na pomerne vysokej úrovni. Hlavnú časť z nich tvoria informácie o zhruba desiatke afrických kmeňov, ktoré majú svoj domov v blízkosti rieky Omo, k všetkým je k dispozícií video materiál, bez komentára (ak nepočítame ten autentický samozrejme), ktorý Paľo Barabáš natočil počas expedície - jedna sa o cca hodinku materiálu navyše - naozaj veľmi cenný materiál. Ďalší zhruba dvojminútový bonus predstavuje účastníkov expedície - okrem Paľa "Paľka" Barabáša a Lucie "Luciše" Mišíkovej sa expedície zúčastnil aj Viktor Káňa, nezávislý fotograf Martin "Fševed" Žilka, cestovateľ Becko Ondrejovič - organizátor celej expedície OMO a Peter "Polárnik" Valušiak - hlavný hrdina dokumentu 118 dní v zajatí ľadu. Keďže všetkých členov výpravy po návrate chytila malária v jednom bonuse zavítame aj na infekčné oddelenie a v ďalšom sa dozvieme niečo o najčastejších tropických chorobách. Nechýba ani film o nakrúcaní a už klasické bonusy vrátane filmu o režisérovi a obsiahlej fotogalérie.


Anglická lokalizácia je v prípade tohto titulu spravená výborne. Anglický dabing nájdeme pri hlavnom filme aj dokumente o natáčaní, bonusy sú opatrené titulkami. To všetko na disku formátu DVD9.

Erik Kapsdorfer

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku17. 8. 2005, 12:30