Pururambo znamená dobrý, film je výborný

Dobrodružstvá, ktoré vyrážajú dych. Stretnutia s ľuďmi, čo nikdy nevideli belocha. Vence z lebiek, pripomínajúce hostiny kanibalov. Nebezpečenstvá, vypínajúce nervy na maximum. Tajomstvá, povery, záhady... Vzrušujúci je kus sveta, ukrytý pod nepreniknuteľným zeleným závojom pralesa, do ktorého pozýva nový dokument Pavla Barabáša Pururambo. Dnes prichádza film, ovenčený Cenou divákov z festivalov v Poprade a Brne, do slovenských kín.

Najväčší tropický ostrov sveta Nová Guinea zvábil Barabáša už tri razy. V dokumente Pururambo zaznamenal svoju druhú výpravu "proti prúdu času". Až do kamennej doby prenikla skupinka odvážlivcov, odolávajúcich nástrahám pralesa, v ktorom niet chodníkov, a močiarov, vťahujúcich svoje obete do hlbín. Ani domorodci nemali odvahu priblížiť sa k chatrčiam najbližších susedov. Báli sa. Na rozdiel od belochov, ktorých viedol Rudolf Svaříček. Český dobrodruh a cestovateľ vyjednával - hoci často len gestami - s náčelníkmi osád, ktorí naňho mierili svoje šípy či kopije. On je rozprávačom príbehu. Príbehu o neznámych kultúrach. O mágii aj všednom dni obyvateľov pralesa. O viere, duchoch a pomste. O tom, ako Kombajovia žijú, bývajú, čo jedia, do čoho sa odievajú, aké sú ich pracovné nástroje, aké sú povinnosti mužov a aké žien, o ich sexuálnom živote. Aj o kmeňových vojnách.

Zo zážitkov z "veľkého živého etnografického múzea" urobil Pavol Barabáš dobrodružný dokument. A tiež portrét najväčšieho českého cestovateľa súčasnosti Rudolfa Svaříčka. Kamerou sa najoceňovanejší slovenský filmár pozeral okolo seba aj v najnebezpečnejších momentoch. Hľadel ňou na namierenú zbraň, na hnevajúceho sa náčelníka, na hodený kameň, čo mu napokon rozbil kameru. Aj na deti vydesené "bielymi tvárami". Nazeral do stromových chatrčí a zaznamenával, čo všetko sa dostáva z pralesa na jedálny lístok. Zvečnil však aj atraktívne operence či nádherné kvetinové zátišia. Strhujúce obrazy sprevádza Barabášov "vypilovaný" komentár. Ponúka opis cesty, zážitkov a dramatických stretnutí, ale aj množstvo ďalších informácií, dotvárajúcich obraz takmer neznámeho sveta, nepoznaných kultúr. Navyše je nesmierne vtipný. Humorom odľahčuje najvypätejšie situácie, keď divák zabúda dýchať.

Pururambo znamená v jazyku Kombajov dobrý. Dokument Pururambo je výborný. Každý opis bledne pred silou jeho výrazu. Treba ho jednoducho vidieť.

Recenzia - Jena Opoldusová, PRAVDA

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku26. 1. 2006, 07:14