Prežili vďaka slovu Pururambo

Pururambo. Tak hovoria domorodci z Novej Guinei, ak chcú vyjadriť, že všetko je v poriadku. Také miestne „ok". Pururambo je aj názov najnovšieho filmu slovenského dokumentaristu Pavla Barabáša. Ten si na XIII. Medzinárodnom festivale horských filmov v Poprade a odniesol si z neho cenu diváka.

"Slovo pururambo mám rád, hoci sa mi ťažko vyslovuje, lebo vďaka nemu sme prežili nástrahy džungle. Nebyť jeho, zrejme by nevznikol ani tento film," hovorí režisér.

Film je etnografickým dokumentom o živote viacerých domorodých kmeňov v tajomných hĺbkach indonézskej džungle, kmeňov, ktoré žijú spôsobom doby kamennej a strach naháňajú už len legendami o kanibalizme. Už roky chodí neprebádaný svet lovcov lebiek na Novej Guinei skúmať český cestovateľ Rudo Švaříček. O svojich cestách za ľuďmi praveku napísal knihu Tamtamy času a práve tá sa stala základom Barabášovho filmu. Švaříček tvrdí, že Nová Guinea sa pre neho stala drogou.

„Keď som tam bol prvý raz, bilancia bola desivá. Z troch chlapov po návrate mal jeden maláriu, druhý týfus a tretí otravu krvi. Prechádzali sme horami zo severu na juh a keď bol pred nami už úsek, kedy sme sa mali len plaviť v kanoe, ukradli nám loď, batohy, doklady, potraviny, lieky, všetko. Vtedy sme si povedali, že ak toto prežijeme, nikdy sa už na Guineu nevrátime. Ale po roku som tam bol zas," vysvetľuje svoju záľubu v putovaní neprebádanou džungľou Rudo Švaříček.

Objavil tam svet navonok drsných, ale v svojej hĺbke nesmierne krehkých a citlivých ľudí. Ostatná výprava v sprievode filmára Barabáša bola už jeho jedenástou návštevou týchto miest. „Každá cesta je originál, vždy sa snažím nájsť niečo nové, neopakovať miesta, hľadať nových ľudí. Priznám sa, že boli okamihy, keď som mal chuť celý projekt zabaliť. Pozorujem na sebe istý posun, kedysi som ako blázon vletel do nového projektu bez poznania nejakých súvislostí, dnes už cítim tlak zodpovednosti. Uvedomujem si riziká a chcem, aby sme sa vždy všetci vrátili domov. Zatiaľ sa nám to darí," dodáva cestovateľ, ktorý si filmový záznam z Barabášovej dielne prišiel pozrieť na premiéru do Popradu.

„Bál som sa, či film nebude zdĺhavý, či dokonca nudný. Na druhej strane som nechcel o to vzácne etnografické svedectvo diváka ochudobniť. Riziko bolo, že to pôjde na úkor dynamiky filmu, ale po vzhiadnutí filmu v sále si myslím, že film obohatil ľudí novým poznaním," doplnil Pavol Barabáš. Obaja sa so Švaříčkom po polroku od sfilmovanej výpravy na Novú Guineu opäť vrátili.

Mira KOVÁČIKOVÁ, Korzár

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku18. 10. 2005, 09:47