Tajomstvo podzemia - Press zóna

„Zanechajte všetko na povrchu okrem vlastnej predstavivosti. Možno pocítite chvenie z poznania, že pod každým vaším krokom na tejto Zemi sa môžu nachádzať tajomné svety, ktoré sú ďaleko väčšie a krajšie, než si naozaj dokážete predstaviť."

O Produkcii filmu
Tajomstvo podzemia je jeden z trojice filmov patriacej do 3 DVD kolekcie SLOVAKIA. Spája v sebe prírodopisný dokument (stelesnený najmä v podobe informatívnych bonusových materiálov) a poetickú prechádzku, ktorá je osobnou výpoveďou autora.

O filme
Čo ukrývajú jaskynné chodby? Šestnásť minútový film Pavla Barabáša prináša pohľad pod povrch zeme. Meditatívny film s filozofickým podtextom, nahliada do útrob prírodného chrámu dvanástich sprístupnených jaskýň Slovenska. Pavol Barabáš ponúka pohľad na gigantické krasové útvary, s ľahkosťou pláva pomedzi ne a prostredníctvom dlhých záberov ponára diváka do tajuplného sveta, aby ho v zápätí konfrontoval s čarovnou krajinu nad zemou. Pôsobivý vizuálny zážitok v kombinácií s éterickou hudbou vytvára fascinujúci duchovný rozmer. Ponorom do sveta, kde má čas svoje špecifické tempo, nadobudnete príjemný pocit harmónie.

Pravidelné striedanie interiérových pasáží v jaskyni a exteriérových záberov, vytvárajú temporytmické striedanie, podobné nádychu a výdychu. Dramaturgickú stavbu dopĺňa komentár, ktorý rozširuje film o filozofický rozmer a ponúka divákovi priestor pre zamyslenie. Hudobná zložka filmu zvýrazňuje silnú vizuálnu stránku a vytvára z koláže záberov kompaktný celok. Aj vďaka jej sugestívnej sile má divák možnosť precítiť meditatívnu atmosféru „prírodného chrámu".

DVD bonusy
DVD balík obsahuje ako bonus autentickú nahrávku koncertu bratov Babjakovcov a Terézie Kružliakovej z Harmaneckej jaskyne a bonusové informácie o slovenskom jaskynnom systéme - o sprístupných, najdlhších i najhlbších jaskyniach, podrobné mapy a bohatú fotogalériu jaskýň. Film si môžete pozrieť v slovenčine alebo v angličtine.