Suri - O filme

Dobrodružná cesta po neznámej africkej rieke nás zavedie k unikátnemu prírodnému kmeňu Suri. Počas putovania ich územím spoznávame spoločenstvo, ktoré sa rozhodlo bojovať za zachovanie svojich tradícií a pôvodného spôsobu života. Film je vážnym zamyslením nielen nad ich budúcim osudom a zanikaním jedinečných kultúr, ale aj nad potrebou rôznorodosti ľudstva, nevyhnutnej na prežitie našej civilizácie v globalizujúcom sa svete.

Členovia expedície: Ivan Bulík, Pavol Barabáš, Miro Dušek, Maťo Fabiánek, Tomáš Lukačovič
Komentár: Robert Roth
Scenár, kamera, réžia: Pavol Barabáš
Zvuk: Martin Merc
Hudba: Martin Barabáš
Distribúcia do kín: ASFK
Dĺžka a formát: 65 min. HD 16:9
Distribučný formát: DCP, BLU RAY, DVD
Žáner: dokumentárny film
Rok výroby: 2015
Premiéra: kino Lumiére 28.4.2015
Uvedenie do filmových klubov: 21.5.2015

blb_suri_sk.jpg

„Môj otec, jeho otec, aj jeho dedo sa tu narodili a sú tu pochovaní. Z tejto zeme neodídem. Ak nás budú nútiť, bude vojna. Ostanem v tejto dedine. Buď živý na zemi alebo mŕtvy pod ňou. Ale neodídem." náčelník kmeňa Suri

P1020059_7IMG_9253IMG_9110IMG_8772IMG_9141

Pre koho nie je film Suri? Pre tých, ktorí nesnívali odvážne detské sny, v ktorých sa brodili močiarmi, hľadajúc neznáme kmene na neznámom území. Pre tých, ktorí nechápu, že vážiť si musíme všetkých ľudí na tejto planéte. Aj tých bez majetku. Nech to nepozerajú ani tí, ktorí pri svojich cestách radšej spia v modernom rezorte ako pod holým nebom. Ani tí, ktorí sa vozia za dobrodružstvom radšej v klimatizovanom aute, ako by kráčali s batohom v africkej horúčave po chodníčku vyšliapanom bosými nohami čiernych tiel. Ten film je zbytočný aj pre tých, ktorí neuveria, že najkrajší obed vášho života môže byť nielen v najdrahšej reštaurácii, ale i pri spoločnom kotlíku s polonahými domorodcami.

Ale ak by ste sa predsa chystali ten film pozrieť, čaká vás dotyk niečoho, čo je pre mňa veľmi krehké, veľmi vzácne, čo tu o pár rokov isto nebude. Možno si pritom aj uvedomíte, že tie zábery si nezaplatil filmový štáb, ale vznikli z nadšenia dvoch priateľov milujúcich pôvodnú Afriku.

bojovnici.jpg

 

Afrika je pre mňa akoby niekoľko dávnych kontinentov spojených dokopy. Pod týmto svetadielom si každý z nás predstaví niečo iné. Jeden egyptské pyramídy, druhý nádherné potápanie v Červenom mori, ďalší Saharu alebo veľké národné parky plné zveri. A ešte sú ľudia, ktorí hľadajú v Afrike úplne niečo iné. Dávne drahokamy, ktoré sa tu ešte zachovali. Neukáže vám ich žiadna cestovka. Musíte ich hľadať sami. Hľadať tie vzácne kamene, ktorými si vykladáte vlastnú dušu. Sú to stretnutia s ľuďmi. S ľuďmi prírody. Nevedie k ním jednoduchá cesta. Ani neviete, čo je na jej konci. Musíte veľa obetovať, aby ste našli to, čo hľadáte. Hlavne sami v sebe.   Pavol Barabáš

IMG_8909 IMG_8791 IMG_8398 IMG_8378 IMG_8337

Realizáciu a distribúciu tohto filmu finančne podporil Audiovizuálny fond.
logo-avf-na-web.jpg

Film vznikol v koproducii s RTVS.
logo_rtvs_white.png