Stopy na hrebeni - Súvisiace články

Tatranský hrebeň

článok v časopise Horolezec 3/2013

Od prvej chvíle čo som okúsil lezenie v Tatrách a prečítal prvý článok o prechode hrebeňa Tatier, som zistil, že to je cesta, ktorou pôjdem. Už ma nebavilo vysedávať pod skalkou a nacvičovať ťažké kroky, aj skialpinizmus ma už prestal baviť, a tak som začal vyhľadávať niečo viac. Niečo, kde je pohoda na poslednom mieste - preliezanie dlhých a náročných línií s ťažkým prístupom, náročných hlavne na psychiku a vytrvalosť, v najlepšom prípade končiacich na vrchole. Hrebeň Západných, Vysokých a Belianskych Tatier je pre mňa to najnáročnejšie, čo som doposiaľ prekonal. Krásna, logická línia dlhá 82 kilometrov s prevýšením 11000 metrov a s približne 130 vrcholmi.


Odvážni Kadlečík a Sabovčík: Vydali sa na túru, na akú si 34 rokov nikto netrúfol

pluska.sk, 7.4.2013

Adam Kadlečík (26) a Mišo Sabovčík (26) sa vydali na zimnú túru, na akú si tridsaťštyri rokov nikto netrúfol. Prešli tatranský hrebeň! Takmer pri tom prišli o zrak, prežili pád dvoch lavín a len s námahou unikli smrtiacej víchrici.


Unikátny prechod

článok v časopise Šarm

Adam Kadlečík (26) a Mišo Sabovčík (26) sa vydali na zimnú túru, na akú si tridsaťštyri rokov nikto netrúfol. Prešli tatranský hrebeň! Takmer pri tom prišli o zrak, prežili pád dvoch lavín a len s námahou unikli smrtiacej víchrici.


Rozhovor s Adamom Kadlečíkom o prechode cez hrebeň Tatier

rozhovor na climb.sk

Dvojica Mišo Sabovčík a Adam Kadlečík po 15 dňoch od 28. 2. do 14. 3. 2013 úspešne dokončila prelez celého tatranského hrebeňa. Postupovali zo západu na východ - teda z Bielej skaly v Západných Tatrách až do Nového sedla medzi Muráňom a Novým vrchom v Belianskych Tatrách. Ako to celé bolo a čo zažili za tých neuveriteľných 15 dní ?


Jedinečný výkon hlohoveckého horolezca: Za 15 dní zdolal 137 tatranských vrcholov

hlohovec dnes.sk, 27.3.2013

Husársky kúsok sa podaril horolezcom Adamovi Kadlečíkovi a Michalovi Sabovčíkovi, ktorí v týchto zimných mesiacoch za 15 dní zdolali vyše 82 km dlhú krásnu líniu tatranskej hrebeňovky so 137 významnými vrcholmi, ktorá začala v Západných, pokračovala cez Vysoké a zakončená bola v Belianskych Tatrách.


Horolezec zo Spiša zvládol unikátnu hrebeňovku Tatier

článok v Novoveskom Korzári

Priblížil sa k hranici svojej fyzickej výkonnosti. Odmenou mu bola obrovská radosť. Aj to môže dnes povedať horolezec zo Spiša, 26-ročný Michal Sabovčík. Spolu so svojím kamarátom z Hlohovca Adamom Kadlečíkom urobili pred pár dňami kompletný zimný prechod hrebeňom celých Tatier bez podpory. Slovenská história datuje len jediný takýto výkon spred 34 rokov.


Dva Slováci zdolali za 15 dnů 92 tatranských vrcholů

správa na novinky.cz

Obdivuhodný výkon podali dva Slováci, kteří v průběhu pouhých 15 dnů zdolali 92 tatranských štítů. Na extrémní výpravu vyrazili tři, ale jeden z nich se musel kvůli zdravotním potížím předčasně vrátit.


Po 35 letech zopakován zimní přechod Tater

lezeckarevue.cz,

Během 15 dnů se povedlo Mišo Sabovčíkovi a Adamu Kadlečíkovi zopakovat zimní přechod celého hřebene Tater.
Od roku 1978, kdy poslední zimní přechod absolvoval sólo Pavel Pavouk Pochylý, uběhlo dlouhých pětatřicet let. Mišo Sabovčík a Adam Kadlečík jsou tak po Pavoukovi teprve druhými Slováky, kterým se přechod povedl.


Mišo Sabovčík a Adam Kadlečík zopakovali zimní přechod Tater

článok na tatry.cz

Neuvěřitelně dlouho trvalo opakování náročného zimního přechodu celého hřebene Tater. Mišo Sabovčík a Adam Kadlečík zopakovali úspěšný pokus pavouka Pavla Pochylého. Po více jak 30 letech je to tu, navzdory stále se zhoršujícím podmínkám. Po 15 dnech na hřebeni o chlup utekli vichřici.


Obdivuhodná výprava Adama a Miša: Počas 15 dní zvládli 92 tatranských štítov

správa na cas.sk

Za 15 dní prešli celým masívom Tatier - Západných, Vysokých a Belianskych. Počas 82 km túry v extrémnych vysokohorských podmienkach vyšli na 92 hlavných tatranských štítov. Minulotýždňovej veternej smršti, ktorá sa prehnala aj Tatrami, sa vyhli len o chlp. Chalani tak po 34 rokoch zopakovali výkon Pavla Pochylého († 54), ktorý býva označovaný ako horolezec storočia.